نظری به آجندای تورکیه و جهان جمعه 8 سرطان 1397 هجری شمسی -27-

تورکیه پس از انتخابات

نظری به آجندای تورکیه و جهان جمعه 8 سرطان 1397 هجری شمسی -27-

تورکیه در 24 جون هم رئیس جمهور و هم نمایندگان مجلس خود را انتخاب کرد. در نتیجه این انتخابات که از سوی افکار عمومی جهان با دقت پیگیری شد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور با کسب 52.6 فیصد آراء در دور اول به عنوان رئیس جمهور سیستم جدید برگزیده شد و ائتلاف جمهور متشکل از احزاب عدالت  و توسعه و جمهوری خلق اکثریت آراء پارلمانی را کسب کرد. با اعلام نتایج انتخابات، تورکیه به طور بالفعل وارد سیستم جدید شده است. میزان شرکت دراین  انتخابات 87 فیصد بود. پیروزی اردوغان و ائتلاف جمهور در انتخابات تورکیه، به معنای "ادامه" سیاست خارجی تورکیه و مبارزه با تروریزم است.

اکنون ارزیابی جان آجون  نویسنده و محقق بنیاد تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی  تورکیه " ستا " را در این  مورد تقدیم شما مینماییم.

اخیرا تورکیه با موضع موثر و فعال خود در سیاست خارجی و با برخورد عمل چندین محوری در راستای منافع ملی کشور حرکت کرده  است. تورکیه که از یکسو با متفقین ناتو و از سوی دیگر با روسیه و ایران همکاری داشته و در عین حال با روی دست گرفتن سیاستی بانفوذ در شرقمیانه، منطقه بالکان، آسیا و آفریقا، گامهای استوار برمیدارد. یکی از مهمترین عناصر سیاست خارجی تورکیه، یاری های انسانی و صنایع دفاعی است. تورکیه که  13-امین اقتصاد بزرگ جهان را تشکیل میدهد، در مسئله کمکهای انسان دوستانه  در جایگاه اول قرار دارد. پس از تورکیه، آمریکا، بزرگترین اقتصاد جهان، در ردیف دوم یاری های انسانی جای گرفته است. فعالیت های تورکیه در زمینه یاری های انسانی، یکی از مهمترین نشانه های ارزشی است که تورکیه برای انسانیت قائل بوده است. از سوی دیگر گامهای جهش گونه  تورکیه در بخش صنایع  دفاعی یکی از شاخص های مهم نقش تورکیه در بخش سیاست خارجی را نشان میدهد. فروش هلی کوپتر آتاک به پاکستان، امکان فروش وسایط زرهی به کشورهای خلیج و در عین حال دریافت طلب برای سلاح ها و پهپاد( طیاره های بدون سرنشین )های ملی، نشانگر رشد و توسعه تکنولوژیکی تورکیه است.

نتایج انتخابات 24 جون چراغ سبزی برای تداوم سیاست خارجه  تورکیه به ویژه در بخش کمکهای بشر دوستانه و صنایع دفاعی تلقی میشود. ملت تورکیه در واقع خواهان ادامه یاری رسانی به انسانهای نیازمند در سومالیا هستند. نتایج انتخابات تورکیه از نظر مبارزه با تروریزم نیز حائز اهمیت حیاتی میباشد. بعد از پاکسازی مرزهای تورکیه از سازمان تروریستی داعش در چارچوب عملیات سپر فرات، با عملیات شاخه  زیتون نیز منطقه عفرین از لوث وجود سازمان تروریستی  ی پ گ / پ ک ک تمیز شد. میتوان گفت عملیات قاطعیت که هدف از آن پاکسازی کامل منطقه قندیل که مرکز سازمان تروریستی پ ک ک است، به دنبال انتخابات، از جایی که مانده ادامه خواهد داشت. دکترین جدید تورکیه در رابطه با مسئله مبارزه با تروریزم، محدود به مرزهای تورکیه نخواهد شد و ریشه تروریست ها در آنسوی مرزها نیز خشکانده خواهد شد. در چارچوب سه عملیات ضد تروریستی، فعالیت های تروریست ها در داخل تورکیه تا اندازه قابل توجهی کاهش یافته است. تورکیه با خشکاندن ریشه تروریزم، نابود کردن کامل آن را مورد هدف قرار داده است.

از سوی دیگر در چارچوب نقشه راهی که تورکیه تعیین کرده، سازمان تروریستی ی پ گ منبج را ترک خواهد کرد و دو متفق ناتو به طور مشترک در منطقه منبج امنیت و حکومت غیرنظامی را تامین خواهد کرد. در راستای توافقی که قبل از انتخابات 24 جون حاصل شده، نقشه راهی که در حال اجراست، به دنبال انتخاب رجب طیب اردوغان به عنوان اولین رئیس جمهور سیستم جدید، بدون وقفه به پیش خواهد رفت. میتوان گفت تورکیه در عین حال که در تلاش کاهش تنش و تامین صلح در سوریه است، از سوی دیگر نیز به روند آستانه که با ضمانت کشورهای تورکیه روسیه و ایران آغاز شده ادامه خواهد داد. عدم  بروز ابهام و مشکل ثبات پس از انتخابات، تحولی مهم برای تورکیه از منظر تمامی قراردادهایش می باشد.اخبار مربوطه