امروز دهم ماه محرم؛ روز عاشورا است

روز دهم ماه محرم که بسیاری از وقایع سرنوشت ساز برای پیامبران پیشین نیزدر این روز انتساب یافته است٬ با نام روز عاشورا شناخته میشود

امروز دهم ماه محرم؛ روز عاشورا است

روز دهم ماه محرم که بسیاری از وقایع سرنوشت ساز برای پیامبران پیشین نیزدر این روز انتساب یافته است٬ با نام روز عاشورا شناخته میشود.

بر اساس باورهای اسلامی، روز عاشورا یک روز مهم از لحاظ تاریخ پیامبران است و از کلمه عشره که در زبان عربی به معنی ده است گرفته شده است.

واقعه کربلا که در آن حضرت امام حسین نوه پیامبراکرم صلی الله علیه وسلم همراه با 72 تن از خویشاوندان شان توسط یزید به شهادت رسیدند نیز در این روز اتفاق افتاده است.

پروفسور جنک‌سو اوچر، معاون شورای عالی اداره یی امور دینی تورکیه در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت: " با توجه به اعتقادات اسلامی، محرم یکی از چهار ماه مهم هجری قمری بوده و قابل احترام است. محرم، یکی از ماه های است که جنگ در آن ممنوع شد. حضرت محمد صلی الله علیه وسلم در این ماه از مکه به مدینه مهاجرت کرده اند. حضرت حسین رضی الله تعالی عنه همراه با 72 تن از خویشاوندان شان در این روز در کربلا به شهادت رسیدند.

ما باید این واقعه مهم را درک کنیم. برای ادراک بهتر واقعه کربلا باید دقت کنیم که آنها چه نوع تلاش در آن روز انجام داده اند".

روز عاشورا در اغلب جوامع اسلامی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در ماه محرم که اولین ماه سال هجری قمری است٬ شله زرد و غذای مخصوص تورکیه موسوم به عاشوره نیز پخت و توزیع می شود.

روایت است که، حضرت نوح و کسانی که به دعوت وی اجابت کرده و سوار برکشتی شده بودند دراین روزعاشوره خورده بودند. به همین دلیل مسلمانان در این روزعاشوره پخته و توزیع میکنند.

با توجه به منابع احادیث٬ کشتی نوح در این روز از طوفان رهایی یافته و همچنان حضرت موسی نیز در این روز با عبور از بحیره سرخ فرزندان اسرائیل را از دست فرعون نجات داده است.

علاوه بر این، با توجه به بسیاری از آثار تاریخ فرهنگ وقایع مهمی همچون؛ پذیرش توبه حضرت آدم علیه السلام بعد از انجام گناهش٬ عروج حضرت ادریس علیه السلام به آسمان٬ نجات حضرت ابراهیم علیه السلام از آتش٬ رسیدن حضرت یعقوب علیه السلام به پسرش یوسف٬ علیه السلام بهبود حضرت ایوب علیه السلام از مرض صعب العلاج،  نجات حضرت یونس علیه السلام از دل ماهی و روز تولد و عروج حضرت عیسی علیه السلام در این روز مبارک اتفاق افتاده است.

از آنجایی که این حوادث در روز دهم ماه محرم رخ داده است، این روز در سنتهای دینی اهمیت زیادی پیدا کرده است. بناء  اکثر از مسلمانان در این روز روزه نافله میگیرند.اخبار مربوطه