نظری به آجندای تورکیه وجهان جمعه 13 میزان 1397 هجری شمسی -40-

انتظارات تورکیه از توافقننامه سوچی

نظری به آجندای تورکیه وجهان جمعه 13 میزان 1397 هجری شمسی -40-

انتظاراصلی وبا اهمیت تورکیه ازعملی شدن توافق سوچی درسوریه، عبارت ازپاکسازی سوریه از وجود گروههای تروریستی داعش و پ ک ک / ی پ گ می باشد. زیرا هدف اساسی تورکیه فراهم کردن شرایط زندگی سالم، امن و آرام برای اهالی سوریه در ایدلیب بوده است. در این اواخرحل مساله ایدلیب که سرخط آجندا های جهان را تشکیل داده است، در اجلاس سران در سوچی نقطه عطف بسیار مهمی محسوب میشود. حفاظت از جان 3.5 میلیون غیرنظامی از حملات رژیم اسد از اهمیت حیاتی برخوردار است. پس از تلاش های تورکیه و موضع قاطع این کشور در قبال مساله ایدلیب، از احتمال بروز یک عملیات نظامی در ایدلیب که باعث نگرانی همه یی جهانیان شده بود، جلوگیری شد.

اکنون توجه شما را به تبصره جان آجون نویسنده وگذارشگر موسسه تحقیقات ستراتیژیک اقتصادی  و سیاسی ستا به مقاله یی زیر عنوان " انتظارات تورکیه از توافقننامه سوچی" جلب میداریم: 

  در چارچوب توافق حاصله بین تورکیه و روسیه، قرار بر این شد تا در امتداد خط مقدم موجود در ایدلیب به وسعت 15 الی 20 کیلومتری این ولایت، منطقه عاری از سلاح تاسیس شود. در این چارچوب قرار بر این شد تا مخالفان و رژیم اسد، سلاح های سنگین خود را از منطقه بیرون کنند، همچنین کلیه سازمان های تروریستی نیز از این منطقه خارج شوند. علاوه بر این، شاهراه های M4 و M5 که از موقعیت استراتژیک برخوردار بوده و نقطه تلاقی لاذقیه و دمشق با حلب را تشکیل میدهد، دوباره برای استفاده غیر نظامیان باز شود. اگر چه تورکیه و روسیه توافق مهمی را در سوچی به امضا رسانیده اند، اما در جریان عملی شدن آن میتوانند با مشکلات مهمی روبرو شوند. شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران مهمترین مسئولیت روسیه در اجرای این توافق هستند. در حقیقت، عدم وجود ایران در نشست سوچی ممکن است سبب ایجاد مانع ایران در اجرای توافق سوچی شود. گرچه ایران و رژیم اسد رسما حمایت خود را از توافق سوچی اعلام کرده اند، اما ایران و رژیم اسد، طرفدار برخورد ماکسیمالیستی در ایدلیب هستند. روسیه برای اجرای موفق این توافقنامه باید قبل از هر چیز شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران را متقاعد کند.

موجودیت  بعضی از فیر های پراگنده از سوی مناطق تحت کنترل رژیم اسد به مناطق تحت کنترل مخالفان، عدم پس کشیدن مهمات و تجهیزات نظامی موجود در خط جبهه ایدلیب توسط رژیم اسد، همه وهمه بیانگر شرایط دشوار موجود در منطقه و دشواریهایی است که روسیه در اجرای توافق سوچی با آنها مواجه می باشد. از نظر تورکیه، تنها چیزی که باعث ایجاد مشکل در اجرای توافقنامه سوچی میشود، همانا اجرای برنامه های از پیش تعیین شده همگام و هماهنگ با تورکیه از جانب بازیگران منطقه ای میباشد که عمل نخواهند کرد. جبهه آزادیبخش ملی که بزرگترین نیروهای نظامی موجود در ایدلیب بوده و تحت حمایت تورکیه نیز قرار دارد، پس از توافق سوچی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که آماده همکاری با تورکیه میباشد، اما به روسیه، ایران و رژیم اسد اعتماد ندارد. از نقطه نظر تورکیه، مهمترین مشکل در اجرای توافقنامه سوچی، وجود گروهها و سازمان های تندرو در منطقه است. در واقع، گروهها و سازمان های رادیکال فعال در منطقه ایدلیب را میتوان به دو دسته اصلی تقسیم کرد. در حالی که در گروپ دوم دیگر گروه های خورد و بزرگ رادیکال قرار دارند، در دسته اول نیز هیئت تحریر الشام قرار دارد. انتظار میرود که هیئت تحریرالشام به سیاست خود در جهت کسب علاقه و توجه مردم غیرنظامی منطقه ادامه دهد. این گروه در عین حال در تلاش است تا در راستای مفاهیم ایدئولوژیک خود از یک سیاست متوازن بین تورکیه و مخالفان میانه رو پیروی نماید. چنانچه در رابطه با توافق سوچی نیز هیچ بیانیه ای منتشر نکرد. جهت اجرایی توافق سوچی در منطقه، کاری که باید انجام گیرد این است که هیئت تحریر الشام را در جهت ترک منطقه خلع سلاح شده متقاعد کرد. ولی سایر ساختارهای رادیکال دیگر همچون حراس الدین که مستقیما به القاعده وابسته هستند، توافقنامۀ سوچی را رد کردند. در این چارچوب تورکیه میتواند همگام و همراه با گروه های موافق خود، اقدامات لازم در برابر سازمان های رادیکال را بعمل آورد. مهمترین انتظار تورکیه از اجرای توافق سوچی در سوریه، پاکسازی سوریه از گروههای تروریستی داعش و پ ک ک / ی پ گ می باشد. هدف اصلی تورکیه فراهم کردن شرایط زندگی سالم، امن و آرام برای اهالی سوریه در ایدلیب است.

تبصره یی بود به قلم جان آجون نویسنده و گذارشگرموسسه تحقیقات ستراتیژیک اقتصادی و سیاسی ستا.

 

 اخبار مربوطه