نظری به آجندای تورکیه وجهان جمعه 18 عقرب 1397 هجری شمسی -45-

آغاز دور دوم تحریم ها علیه ایران و تاثیر آن بر معاملات تجاری

نظری به آجندای تورکیه وجهان جمعه 18 عقرب 1397 هجری شمسی -45-

این هفته تبصره یی داریم بقلم جان آجون نویسنده وگزارشگر موسسه تحقیقات ستا زیرعنوان" آغاز دور دوم تحریم ها علیه ایران و تاثیر آن بر معاملات تجاری" که اینک به سمع تان میرسانیم:

پس از آنکه دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده، فسخ معاهده هسته ای با ایران که دردوره اوباما به امضا رسیده بود را به طور یک جانبه اعلام کرد، وزارت خزانه داری اینکشور، مرحله نخست تحریمها علیه ایران را در 7 آگست سال جاری آغاز کرد. در ادامه با پایان دوره 180 روزه اعلام شده توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده، مرحله دوم تحریمها علیه ایران از تاریخ 5 نوامبرآغازشد. تحریم های اعمال شده توسط ایالات متحده آمریکا علیه ایران به طور خاص حوزه هایی نظیر انرژی، بانکداری، لوژیستیک و شرکت های بیمه را مورد هدف قرار داده است.

ایالات متحده، در مرحله اول با اعمال تحریم ها علیه ایران، دسترسی این کشور به دالر آمریکا، فروش اوراق قرضه دولتی، انجام تجارت با طلا و دیگر فلزات گرانبها نظیر فولاد، آلومینیوم، زغال سنگ و نظایر آن، واردات طیاره یی مسافربری با پرزه جات وقطعات آن را محدود کرد. در مرحله دوم با محدود کردن فعالیت های بین المللی شرکت ملی نفت ایران، شرکت تجارتی ایران و شرکت ملی تانکر ایران، اقتصاد اینکشور را که به شکلی جدی به صادرات نفت و فرآورده های آن وابسته است، تحریم کرد. با خروج دونالد ترامپ از توافق هسته ای بین ایران و کشورهای 1+5، یکی از مهمترین معضلات قرار گرفته بر سر راه ایران سیستم سوئیفت بوده  است که انتقال پول از طریق کانالهای الکترونیکی بین بانک های سراسر دنیا را فراهم میکند. به تعقیب آغاز دور دوم تحریم ها علیه ایران، مرکز سوئیفت با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که دسترسی برخی از بانک های ایران به سیستم سوئیفت به تعلیق گرفته شده است. موسسات مالی از دیگر موسسات مورد هدف در اعمال تحریم علیه ایران قرار دارند. معاملات موسسات مالی خارجی با بانک مرکزی ایران و برخی موسسات مالی ایران محدود شده است. همچنین نام بیش از700تن ازمردم ومؤسسات ایرانی درلیست سیاه تنظیمی از سوی آمریکا جای گرفت. علیرغم همه تحریمهای اعمالی علیه ایران، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که تحریمهای خیلی بیشتری را علیه ایران اعمال خواهند کرد و این تحریم ها به تحریم های اعمال شده در زمان باراک اوباما محدود نخواهد شد.

از سوی دیگر اعلام شد که هشت کشور چین، هند، ایتالیا، یونان، تورکیه، جاپان، کوریای جنوبی و عراق به طور موقت از تحریم های اعمال شده توسط ایالات متحده آمریکا علیه ایران معاف هستند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تورکیه با ارزیابی تحریم های اعمالی علیه ایران گفت: همه چیز در مورد این تحریم ها روشن نیست. اما ما اعمال تحریم را به مثابه عملی درست قبول نداریم. همه تحریم ها گامی در جهت تضعیف ثبات جهان بوده است که جدا به حقوق بین المللی و دیپلماسی ضربه میزنند. جهان خواهان حاکمیت روندی بر اساس صلح جهانی است. یعنی ما نمیخواهیم در یک جهان امپریالیستی زندگی کنیم. مردم خواهان زندگی در جهانی مملو از صلح، ثبات، آرامش و امنیت هستند. کسی حق ندارد با این عنوان که از امکان و قدرت بالایی برخوردار است، هر کاری که دلش میخواهد انجام دهد. در حال حاضر، تقریبا تمام کشورهای اروپایی به این امر به دیده مثبت نگاه نمیکنند. همه در این زمینه نگرش متفاوتی دارند. همچنین رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تورکیه با توجه به واردات انرژی تورکیه از ایران گفت: موضع ما در قبال این تحریم ها همواره بسیار روشن بوده است، بخصوص که این موضوع مربوط به خرید نفت از ایران باشد، چرا که این موضوع جایگزین دیگری ندارد. بنابراین ما به شدت با این تحریم ها مخالف هستیم. ما 10 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از ایران خریداری میکنیم. اگر این گاز را نخریم، شهروندانمان را درزمستان یخ خواهد زد. ما نمیتوانیم چنین چیزی را قبول کنیم. به همین ترتیب، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت که تحریم های ایالات متحده علیه ایران غیرقانونی و نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است. فرانسه، چین و آلمان نیز در میان کشورهای معترض به اعمال تحریم علیه ایران هستند. با این حال، ایالات متحده آمریکا بدلیل قدرت وتسلطی که برسراسرجهان دارد، اعلام کرده است که در صورت همکاری شرکت های بزرگ کشورهای معترض با ایران، علیه آنها نیز اعمال تحریم خواهد کرد.

تبصره یی بود به قلم جان آجون نویسنده و گذارشگرموسسه تحقیقات ستراتیژیک اقتصادی و سیاسی ستا.اخبار مربوطه