خسوف و کسوف آیاتی از قدرت الله سبحانه و تعالی

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21 امشب رویت می یابد

خسوف و کسوف آیاتی از قدرت الله سبحانه و تعالی

نظر به تحقیقات اخیر مجله ی (Space) و پیش بینی (NASA) طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن در شرف وقوع است.

آنچه این ماه ‌گرفتگی را متمایز ساخته تقارن آن با یک واقعه ی نجومی دیگر است که همزمان می‌توان مریخ را از نزدیک‌ترین فاصله رؤیت کرد!

قرار است این خسوف امروز جمعه ۲۷ جولای اتفاق بیافتد.

در ۲۷ جولای سال جاری سیاره ی زمین، از مریخ، همسایه ی سرخ خود سبقت می‌گیرد و در همین حین فاصله ی زمین و مریخ به‌شدت کم خواهد شد.

به دلیل کم شدن فاصله ی این دو سیاره، مریخ که با نور روشن خود جلب توجه خواهد کرد در تمامی شب قابل رؤیت می‌شود.

برای انسان مسلمان، هرگاه ماه،گرفتگی و یا خورشید گرفتگی شد مستحب است کسی بانگ دهد و بگوید

(الصلاة جامعة) "نماز برپاست". وقتی خورشید گرفتگی در زمان پیامبرصلی الله علیه وسلم روی داد ندا داده شد که : "إن الصلاة جامعة". (متفق علیه)1

ارتباط ماه با پدیده‌های طبیعی دیگری همچون جزر و مدهای اقیانوسی، منجر به مطرح شدن این ادعا شده که پدیده ی ماه گرفتگی ممکن است با افزایش خطر رخدادهایی همچون زلزله ها و فوران‌های آتشفشانی همراه باشد. اما ساینس تا حال قادر به این نشده است که بصورت علمی این ادعا را ثابت کند.

خواندن نماز کسوف توسط پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم

مردم، آنرا مشاهده نمودندکه پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم زمانی که در شهر مدینه خسوف واقع شد، نماز کسوف خواندند.

الله سبحانه و تعالی می فرمایند :

"فَلْیَحْذَرِ الَّذِینَ یُخَالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَن تُصِیبَهُمْ فِتْنَةٌ أَوْ یُصِیبَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ" (سوره نور- آیهء ۶۳).

"پس آنان که فرمان او را مخالفت می‏کنند، باید بترسند از اینکه فتنه ‏ای دامن شان را بگیرد، یا عذابی دردناک به آنها برسد".

در دوره ی جاهلیت، اعراب در اوقاتی که آفتاب گرفته گی و یا مهتاب گرفته گی رخ میدا چنین می پنداشتند که کسی تولد میشود و یا شخصی میمیرد، حال اینکه همه خرافاتی بیش نبود.

در حقیقت آفتاب گرفتگی و مهتاب گرفتگی دو نشانه ی قدرتِ الله سبحانه و تعالی در نظام فلکی است که او تعالی با ب نمایاندن این پدیده، بندگانش را وادار میکند به اینکه به قدرتِ الله سبحانه و تعالی تسلیم شوند و از اعمالی که از آنها سر زده است نادم باشند و توبه بجا آرند، چون معمولاً تاریخ گواه است که بعد از خسوف و کسوف زلزله ها، سیلاب ها، برف کوچ ها و طوفانهای مهیبی رخ داده است.

پس، بر مسلمان لازم است که در همچو حالات در رهنمایی این آیاتِ الهی توبه کنند، و مؤذنین مردم را صدا بزند تا همه جمع شوند و نماز بر پا کنند. سپس دعای خیر کنند تا از وقوع مصیبتهایی  در این حالت و یا حالات بعدی که آمدنی است در امان بمانند.

انسان نمیداند که لحظه یی بعد چی اتفاقی بر او خواهد افتاد، پس این آیات الهی هُشدار و بیدار باشی است به بندگانش تا خالق یکتای احد و صمد خویش را فراموش نکرده، از اوامر او تعالی سرپیچی نکنند.

رسول کریم صلی الله علیه وسلم فرمودند:

"خورشید و ماه دو آیه از آیه های خداوند هستند که با آنها بندگانش را می ترساند، و این دو هرگز به سبب مرگ یا حیات شخصی خسوف نمی ‌کنند، پس هرگاه در این آیات خداوندی چیزی مشاهده کردید نمازبخوانید ودعا کنید تا درآن حالت مصیبتها از شما برطرف گردد". (متفق علیه)2

و در حدیث دیگری فرموده اند :

"فَإِذَا رَأَیْتُمْ شَیْئًا مِنْ ذَلِکَ فَافْزَعُوا إِلَی ذِکْرِهِ وَدُعَائِهِ وَاسْتِغْفَارِهِ" وفی لفظ آخر: "فَصَلُّوا وَادْعُوا حَتَّی یُکْشَفَ مَا بِکُمْ".

"اگر این آیات را دیدید به یاد و ذکر خدا و به دعا خواندن او و استغفارش پناه ببرید". (متفق علیه)3.

دوستان عزیز!

بیائید، همه، با هم یکجا توبه کنیم، و برای آرامش این خاکِ پر ازهیاهو و حادثه ها، دست بدرگاه خالق منان بلند کنیم، برای صلح و صفا، برای امنیت و هم دیگر پذیری، برای اتحاد و اتفاق، برای آینده ی بهترِ برای انسانهای بیچاره و درمانده که شب های تار شان را در انتحار و انفجار صبح میکنند، ولی هرگز آن فردا نمیرسد که آفتاب صلح و آشتی بر قله های امید شان نور طلائی آرامش و صلح را بیافشاند.اخبار مربوطه