پروژه های ملی بخش دفاعی 7 - حرقوش اولین طیاره یی ملی تورکیه

پرواز این طیاره بر فراز آسمانها به عنوان وفاداری به وجیهی حرقوش بسیار مورد اهمیت میباشد

پروژه های ملی بخش دفاعی 7 - حرقوش اولین طیاره یی ملی تورکیه

جشنواره تکنوفست استانبول، اولین جشنواره هوا، فضا و فن آوری تورکیه، با تلاشهای شهرداری شهر بزرگ استانبول و بنیاد T3، طی روزهای 20 الی 23 سپتامبر، برگزار گردید. سلجوق بیراقدار رئیس هیئت بنیاد T3، طی سخنانش در چهارچوب اجلاس معرفی جشنواره، ابراز داشت که این جشنواره در راستای حمله تکنولوژیکی ملی، از اهمیت بسزایی برخوردار است. نمایشها، مسابقات، سمینارها و فعالیتهایی که در طول جشنواره انجام گردید، تاییدی بر این سخن بود. 

ارزیابیهای ترکان زنگین مدیر آموزش انجمن حرب –ایش تورکیه در این رابطه را به سمعتان میرسانیم.

طیاره یی "حرقوش" که در این جشنواره به نمایش گذاشته شد، همچنین نمایشی هوایی اجرا کرد. هنگامی که طیارههای حرقوش را تماشا میکردم، به یاد داستان زندگی "وجیهی حرقوش" که جایگاه مهمی در تاریخ هوانوردی کشورمان دارد، افتادم. هیجانی که همانند وجیهی حرقوش که در سن جوانی کارهای بسیار مهمی انجام داده است، در جوانان کشورمان به چشم میخورد، امیدی برای آینده کشورمان میباشد. دولت که از وجیهی حرقوش، حمایت نکرده بود، این بار راه را برای جوانان مخترع کشور باز میکند. وجیهی حرقوش این وضعیت را چنین بیان میکرد: "در کشورهای خارجی که سفر کرده ام، به خوبی میدانم که چگونه حرفه هوانوردی را آغاز کرده اند و چه فابریکه هایی برای آن تاسیس کرده اند. پیش از هر چیز، ایمان ملی و تشویق تنها چاره موفقیت در این راه بود. من نیز برای موفق شدن، محتاج این موارد هستم. تنها آزادی که نمیتوانند از ما سلب کنند، آزادی انتخاب نگرش است. من وجیهی حرقوش، با بال و پر دادن به کشورم، لایق این نام خانوادگی شدم. آزادی من، وقف عمرم به باورهایم بود که میدانستم یگانه راه دستیابی به استقلال ملی، از تولیدات ملی میگذرد. چرا که افرادی که سعی داشتند با بال و پر دیگران پرواز کنند، نمیتوانستند "حرقوش" یعنی "پرنده آزاد" باشند." امروز تورکیه با ایمان به پرواز با بالهای خود در بخش دفاعی، به سوی آینده گام برمیدارد.

وجیهی حرقوش سال 1896 در استانبول به دنیا آمد. در سنین کودکی پدرش را از دست داد. به غیر از اینکه یکی از اسامی مهم تاریخ هوانوردی کشورمان میباشد، دارای داستان زندگی غم انگیزی نیز میباشد. او دارای موفقیتهای بسیاری که موجب گردید نامش در تاریخ هوانوردی تورکیه ثبت گردد، میباشد. به عنوان مثال اولین پیلوت تورکی الاصل است که طی دوره ای که در جبهه قفقازها به جنگ میپرداخت، در سال 1917، جنگنده دشمن را سرنگون کرد. او اولین طراح طیاره هایی است که نام وی به آنها داده شده است. موسس اولین مکتب هوانوردی تورکیه  و استادی که اولین پیلوت زن را تعلیم داده است میباشد. اولین موسس مکتب هوانوردی غیر نظامی در تورکیه است. موسس خطوط هوایی حرقوش که اولین شرکت هوانوردی غیر نظامی است، میباشد. وجیهی حرقوش اولین پیلوتی است که با 102 مدل مختلف طیاره های نظامی و غیر نظامی پرواز کرده است. وی با پرواز جمعا 30 هزار ساعته طی سالهای 1916 تا 1967، ریکارد مهمی را به نام خود ثبت کرده است. داوطلبانه در جنگ رهایی بخش ملی شرکت کرد. طی جنگ با پروازهای کشفیاتی موفقیت آمیز، یک طیاره جنگی یونان را سرنگون کرده است. به دلیل همه موفقیتهایی که کسب کرده بود، از سوی مجلس ملی کبیر تورکیه، مدال استقلال دریافت کرد.

وجیهی حرقوش اولین طیاره خویش را با نام وجیهی K VI تولید کرد و اولین پروازش را در سال 1925 انجام داد. جوانی در سن 29 سالگی با امکانات اندک، اولین طیاره را برایمان تولید کرد. ولی در حالی که باید به وجیهی حرقوش به دلیل این موفقیتش جایزه اعطا میگردید، مجازات شد. به جرم پرواز بدون جواز، نیمی از حقوق او قطع شده و 10 روز به حبس خانگی محکوم شد. به دلیل این مجازات، از اردو نیز اخراج شد.  او در مقاله ای که سال 1925 به نشر رسانید، سرنوشت خویش را با این جمله بیان کرد: "ما فراموش کرده ایم که سربازیم... با دستورات مخالفت کرده ایم." اتفاقات مشابهی بر سر حرقوش، اولین شرکت خطوط هوایی غیر نظامی در تورکیه، که سال 1954 تاسیس نموده بود، آمد. او با تعمیر طیاره های غیر قابل استفاده ای که خطوط هوایی تورکیه استفاده نمیکرد، کشتی یی برای خود تهیه کرده بود. پروازهایش بدون دلیل لغو میشد، طیاره هایش توبیخ میشد و از موفقیت او ممانعت میگردید.

وجیهی حرقوش طی 3 ماه، در مغازه نجاری که در منطقه قاضی کوی استانبول اجاره کرده بود، طیاره یی Vecihi XIV را تولید کرد. اولین پروازش توسط این طیاره را سال 1930 انجام داد. برای دریافت جواز پرواز برای طیاره هایی که تولید کرده بود، به وزارت اقتصاد آن دوره مراجعه نمود. وزارت نیز با جمله "به دلیل عدم وجود فردی که خصوصیات فنی طیاره را مشخص نماید، اجازه داده نمیشود" به او پاسخ داد. این پاسخ در اصل نشان میدهد که بنا به چه دلایلی از تولیدات ملی جلوگیری شده است.

حرقوش: اولین طیاره یی ملی تورکیه

حرقوش اولین طیاره یی ملی تورکیه میباشد که از  سوی توساش (صنایع هوانوردی و فضانوردی تورکیه) تولید شده است. پروژه یی طیاره یی آموزشی نسل جدید (حرقوش)، در ماه مارچ سال 2006 با امضای توافقنامه میان معاونیت وزارت صنایع دفاعی و TAI، آغاز شد. این پروژه با هدف پاسخگویی به نیازهای قوماندانی نیروهای هوایی تورکیه با انکشاف و توسعه طیاره یی آموزشی که قادر باشد وارد بازار جهانی گردد، آغاز شد.

بر اساس توافقنامه یی که روز 26 سپتامبر سال 2013 امضا گردید، تصمیم به تولید تعداد زیاد طیاره های حرقوش گرفته شد. در تاریخ 26 دسامبر 2013 نیز توافقنامه حرقوش – B به امضا رسید. حرقوش A، مدل و پیکر اولیه یی است که گواهینامه اش بر اساس نیازهای EASA و CS-23 داده شده است. حرقوش B، مدل و پیکری است که با تجهیزات ایونیک ساخته شده است. حرقوش C نیز به غیر از نیاز به آموزش پیلوت، قادر به انجام حملات کوچک و کشفیات مسلحانه بوده و با هزینه ای کم و حساسیتی بالا توسعه یافته است.

انتظار میرود حرقوش که قبلا پروازهای آزمایشی موفقی انجام داده است، درماه نوامبر به نیروهای هوایی تورکیه تحویل داده شود. پس از تحویل دادن اولین طیاره، این طیاره را پیلوتهای نیروی هوایی استفاده کرده و برای مدت 3 ماه، تحت ارزیابیهای مختلف قرار خواهند داد. طی این روند، درخواستهای احتمالی دریافت شده و توسعه طیاره با اتمام خواهد رسید. انتظار میرود در نیمه اول سال 2019، 15 بال طیاره به نیروی هوایی تحویل داده شود.

اولین طیاره یی تورکی که از EASA گواهینامه نوع خویش را دریافت کرده است

اطلاعاتی که TAI در رابطه با طیاره ها ارائه کرده است، بدین قرار میباشد: برعلاوه یی آزمایشهای پرواز، در دو طیاره یی که دارای ساختار متفاوت میباشند، آزمایشهای قدرت تحمل طیاره، طول عمر و استقامت در مقابل آسیبها، با موفقیت انجام شده است.

در چهارچوب این پروژه، 545جلد دوسیه برای ارائه به EASA (سازمان هوانوردی غیر نظامی اروپا) و SHGM (اداره عمومی هوانوردی غیر نظامی) آماده شده است. همچنین همه اوراق و اسناد مربوط با تعمیرات و نگهداری و ادامه امورآن نیز، حاضر شده است. در نتیجه این همه فعالیتها، درتاریخ 11 جولای سال 2016، برای طیاره یی آموزشی نسل جدید حرقوش، گواهینامه "طیاره یی نوع TT32" از SHGM دریافت شده است. طی همان روز، با "گواهینامه نوعی که در EASA معتبر میباشد"، گواهینامه SHGM در همه کشورهای اروپایی معتبر خوانده شده است. بدین ترتیب حرقوش، اولین طیاره یی تورکی محسوب میشود که از سازمان هوانوردی غیرنظامی اروپا، گواهی نوعی دریافت کرده است. موفقیت طیاره های حرقوش، مطمئنا برای کشورمان حائز اهمیت میباشد. ولی پرواز این طیاره بر فراز آسمانها منحیث وفاداری به وجیهی حرقوش که بر اساس شرایط سالهای 1925 و علی الرغم همه موانع در سن 29 سالگی طیاره یی ملی تولید کرده بود نیز بسیار مورد اهمیت میباشد.

 

 اخبار مربوطه