متفق ما ترکیه، با بحران روبرو بوده و به حمایت ما ضرورت دارد

این موضوع مقاله ای است که توسط جنرال متقاعد امریکائی مایکل تی فلایان نگاشته شده است

متفق ما ترکیه، با بحران روبرو بوده و به حمایت ما ضرورت دارد

ترکیه با بحران سیاسی تهدید کننده ثبات روبروست. ولی می توان گفت که اکثر آمریکایی ها چیزی برای گفتن در رابطه با این کشور متفقمان ندارند. رسانه های آمریکا، تحولات در ترکیه را به شکلی مصمم و آنطور که شایسته است انعکاس نمیدهند.

ضرورت است تا با پذیرفتن اینکه ترکیه برای منافع آمریکا نقشی حیاتی دارد، کار را آغاز کنیم. ترکیه در حقیقت قدرتمندترین متفق ما در مبارزه با سازمان تروریستی داعش و در عین حال منبع ثبات در منطقه می باشد. سربازان آمریکایی همکاری لازم برای عملیات را تامین می کنند. ولی حکومت اوباما با اردوغان و حکومت حزب حاکم عدالت و توسعه مسافه معین را حفظ کرده است. این نیز سیاست به دور از منطق و تهدید کننده ثبات به حساب میاید.

مشکل اصلی بین ایالات متحده آمریکا و ترکیه، ملایی با نام فتح الله گولن است که در پنسیلوانیا زندگی می کند و بیل کلینتون رئیس جمهور سابق آمریکا نیز در ویدئویی پربیننده به او به شکل "دوستم" خطاب کرده است .

فتح الله گولن خود را شخصی میانه رو جلوه می دهد ولی اقدام به کودتا در ۱۵ جولای غیرواقعی بودن این مسئله را برملا کرد. او با سربازان و همدستانش که هیچ ترددی در به جای آوردن اوامرش نمی کنند، افتخار می کرد. اگر او واقعا مومنی میانه رو بود، نه در تبعید بود و نه نفرت رجب طیب اردوغان و ملت ترک را کسب می نمود.

سازمان جهانی فتح الله گولن سرکرده سازمان تروریستی فتو، شبکه ای خطرناک و غیرفعال و مطابق با شبکه ترور می باشد. بر اساس نگرش ترکیه، واشنگتن به اسامه بن لادن ترکیه پناه داده است.

خاموشی واشنگتن در رابطه با این مسئله، با شنیدن ادعایی مبتنی بر اینکه رئیس جمهور منتخب ترکیه برای دفع احزاب سیاسی مخالف یک کودتای نظامی طرح ریزی و مجلس خود را بمباران کرده، مفهومی دیگر پیدا می نماید.

مکلفین مالیات در آمریکا ۱۶۰ باب مکتب قراردادی متعلق به گولن در آمریکا را تمویل می کنند. ویزا های ارائه شده در این مکاتب بیش از ویزاهای H۱-B که به گوگل داده می شود، است. هزاران ویزا از سوی معلمان انگلیسی که به این زبان تسلطی ندارند تایید می شود. در یک بخش از برنامه تلویزیونی ۶۰ Minutes که از سوی چینل CBS پخش می شد، با یکی از معلمان انگلیسی وارداتی به ترکیه مصاحبه ای انجام شده است. دعوی های حقوقی که اکثرا در اوهایو و تگزاس است، بی نظمی موجود در اداره کرد این مکاتب را نشان میدهد.

اما از بین بردن شبکه تامین مالی برای سازمان تروریستی گولن مشکل به نظر نمی رسد.

وکلای تعیین شده، برای گولن و شبکه او به منظور تداوم درآمد تامین شده از سوی منابع  حکومتی کار می کنند. نهادهای خیریه نظیر Cosmos Foundationبرای مکاتب قراردادی گولن منبع مالی تامین می نمایند.

این تصادف را ببنید که، بنیاد Cosmos Foundation کلینتن نیز یکی از موسسات خیریه بزرگ است. تعجب نکردن به اینکه بیل کلینتون، فتح الله گولن سرکرده سازمان تروریستی گولن را "دوستم" می نامد، غیر ممکن میباشد.

باتاسف مردم آمریکا فریب اینکه فتح الله گولن عالمی است که پیرو فلسفه مولانا جلال الدین رومی بوده و  در تلاش برقراری دیالوگ بین ادیان و آموزش ریاضی، علوم و انگلیسی با کیفیت بالا به جوانان آمریکایی است را خورده اند.

 شبهه ها و نگرانی های که در رابطه با این شخصیت مشکوک بر زبان آورده می شود فورا از سوی شبکه های حقوقی و روابط اجتماعی حرفه ای و گسترده وی سرکوب شده و سرپوش نهاده می شود. گولن با این فعالیت های شستشوی مغزی یک ظاهر تقلبی از خود ساخته و خود را به شکل مظلومی که تحت ظلم ترکیه می باشد، جلوه می دهد.

وقتی بشر خطاهای گذشته را مرتکب می شود، تاریخ تکرار می گردد.

حال زمان آن است که اهمیت ترکیه را بار دیگر درک کرده و سیاست مبتنی بر زاویه دید جدید و متناسب با اولویت هایمان را تعقیب نمائیم.

باید سیاست خارجی مان را به شکلی که به ترکیه اولویت داده شود تنظیم کنیم. باید به جهان از زاویه دید ترکیه بنگریم. اگر پس از حمله ۱۱ سپتامبر خبردار می شدیم که اسامه بن لادن در یکی از دهکده های توریستی ترکیه در خانه زیبا زندگی می کند و مالیات دهندگان ترک ۱۶۰ باب مکتب قراردادی متعلق به وی را تامین مالی می کند، چگونه عکس العمل نشان میدادیم؟

باتاسف هر گونه گروه های افراطی، همانند گولن مشروعیت خود را از راه عالمان دینی تقلبی و فریبکار بدست می آورند. نباید برای گولن جای امن تشکیل دهیم. در این دوره بحرانی باید به یاد داشته باشیم که چه کسی دوست واقعی مامیباشد.اخبار مربوطه