کوریای جنوبی به کوریای شمالی اخطار داد

کوریای جنوبی به کوریای شمالی اخطار داد

کوریای جنوبی به کوریای شمالی اخطار داد

کوریای جنوبی به کوریای شمالی اخطار داد

وزارت دفاع ملی کوریای جنوبی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که کوریای شمالی تا پایان سال گذشته ۵۰ کیلوگرام پلوتونیوم در اختیار داشته است که این مقدار برای تولید ۱۰ بمب هسته ای کفایت می نماید.

در بیانیه مذکور آمده است: موشک های بالستیک کوریای شمالی، قابلیت حمل کلاهک های هسته ای مینیاتوری را دارند و این کشور در بخش غنی‌سازی یورانیوم نیز پیشرفت چشمگیری داشته است. 

حکومت سئول در نتیجه بررسی های دو ساله در مورد فعالیت های وزارت دفاع کوریای شمالی، برای اولین بار بر خطر موشک بالستیک قاره پیما «ICBM» و موشک های بالستیک زیردریایی «SLBM» کوریای شمالی تاکید نمود.

مقدار پلوتونیوم کوریای شمالی در سال ۲۰۱۴ چهل کیلوگرام بوده و این مقدار طی دو سال اخیر ۱۰ کیلوگرام دیگر افزایش یافته است.

وزارت امور خارجه کوریای شمالی اوایل هفته اعلام کرد که "در یک زمان مساعد، موشک بالستیک قاره پیما را پرتاب خواهیم کرد". از سوی دیگر اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا نیز در این باره گفت که "اگر چنین اتفاقی صورت گیرد موشک کوریای شمالی را ساقط خواهیم نمود".

باید گفت که کوریای شمالی در روز ۲۴ آگست سال گذشته یک فروند موشک با برد ۵۰۰ کیلومتر را از زیردریایی پرتاب کرده بود.

قبل از این شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز آزمایش ۴ موشک بالستیک توسط کوریای شمالی در ماه های جون و آگست سال گذشته را به شدت محکوم کرده بود.

 اخبار مربوطه