افرو-تورک ها؛ شهروندان آفریقایی‌تبار ترکیه

نیاکان شهروندان رنگین پوست ترکیه موسوم به آفرو-تورک ها پنج قرن پیش از آفریقا به منطقه آناتولی مهاجرت کرده و در ولایات ازمیر، آیدین و موغله ساکن شده اند

افرو-تورک ها؛ شهروندان آفریقایی‌تبار ترکیه

از شهروندان سیاهپوست ترکیه که در قرن پانزدهم میلادی برای زراعت و کار از آفریقا به منطقه آناتولی مهاجرت کرده و بیشتر در ولایات ازمیر، آیدین و موغله در سواحل بحیره اژه و مدیترانه ساکن شده اند به عنوان «آفرو-ترک‌ها» یاد میشود.

این شهروندان ترکیه، سال‌هاست که عشق و محبت کشور را در قلب‌های خود نهادینه کرده اند. علی‌رغم کاهش تعدادشان، هنوز اما بسیاری از آنها در روستای «خاص‌کوی» اولوسوالی  بایندیر ولایت ازمیر به زندگی ادامه میدهند.

آفرو- ترک‌های ازمیر درگذر زمان مثل یک خانواده عادی ترکیه دارای نام هایی همچون محمد، علی، عایشه، خدیجه وشاکرهستند. در منازل آنها لباس های محلی ترکیه اولین چیزی است که به چشم می‌آید.

زنان سیاهپوست با روسری و لبخند به استقبال شما می آیند. این افراد ترکی را به لهجه منطقه اژه صحبت میکنند. در آشپزخانه آنها، غذاهای مخصوص آناتولی پخته میشود.

تعداد زیادی از آنان، دلیل مهاجرت نیاکان شان به ترکیه را نمی دانند. آنها خود را ترک می دانند و از سوال‌ درباره رنگ پوست شان خیلی خوش‌شان نمی آید. آفرو-ترک‌ها نه تنها در روستاهای خود، بلکه در شهرها نیز فعالیت دارند.

دکتر امید جعفر قاره دوغان، استاد تاریخ در دانشگاه سینوپی در موردترکان آفریقایی تبار ترکیه تحقیقاتی را انجام داده است. وی در این زمینه اظهار داشت:

"آفرو- ترک‌ها پس از سال 1510 میلادی به منطقه تحت قلمرو امپراتوری عثمانی مهاجرت کردند و جهت کاردرکارخانه‌ها و کارگاه‌های دوره عثمانی از آفریقا آورده شدند.

به دلیل عدم وجود برده داری در دین اسلام، دولت عثمانی بخشی از آنها را جهت انجام کارهای زراعتی در ولایات ازمیر، موغله، آیدین، آنتالیا و جمهوری ترک قبرس شمالی اسکان داد.

پس از سال های 1650 الی 1700 از این شهروندان سربازگیری نیز صورت می گرفت. بسیاری از کودکان آفریقایی تبار یتیم نیز از سوی خانواده‌های ترک به فرزندی پذیرفته شده اند"اخبار مربوطه