رئیس جمهور اردوغان با همتای روسی خود کنفرانس مشترک مطبوعاتی ترتیب داد

اردوغان در چارچوب دیدارهای رسمی اش در روسیه، در پی دیدارهای دوجانبه و بین هیات ها یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با پوتین ترتیب دادند

رئیس جمهور اردوغان با همتای روسی خود کنفرانس مشترک مطبوعاتی ترتیب داد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که در زمینه تعمیق روابط با روسیه با ولادیمیر پوتین رئیس دولت اینکشور به توافق دست یافته اند.

اردوغان در چارچوب دیدارهای رسمی اش در روسیه، در پی دیدارهای دوجانبه و بین هیات ها یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با پوتین ترتیب دادند.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به روند رو به رشد توسعه روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور، از لغو بخش اعظمی از محدودیتها در بخشهای زراعی و صدور ویزا ابراز خشنودی کرد.

اردوغان گفت: به همراه گفتگوی سیاسی، روابط اقتصادی مان هم توسعه یافته است. مژده هایی که دوست عزیزم آقای پوتین در جریان سفر ماه مارس ام به این کشور در خصوص صدور مجوز برای برخی محصولات زراعی و اجازه کار برای شهروندان ترکیه دادند، مایه خشنودی ما شده بود. پس از آن تاریخ نیز برای رفع موانع موجود بر سر راه همکاری های اقتصادی نیز فعالیت کردیم.

اردوغان با بیان اینکه به عنوان روسای جمهوری ترکیه و روسیه دیدارهایشان همواره ادامه خواهد یافت، گفت که انتظار دارند تا محدودیت های باقی مانده در بخش زراعی نیز به کلی از میان برداشته شود.

رئیس جمهوری با اشاره به افزایش ارقام تجارتی بین دو کشور، تاکید کرد که دسترسی به اهداف تعیین شده مستلزم برگشت به سیستم سابق معافیت ویزاست.

اردوغان با بیان اینکه با پوتین موضوع پروژه های جریان ترک و ساخت نیروگاه هسته ای آک کویو را نیز مورد ارزیابی قرار داده اند، گفت: برای اجرای به موقع این پروژه ها اهمیت بسزایی قائل هستیم.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه در نه ماه اول سال 4 میلیون توریست روس به ترکیه سفر کرده اند، اعلام کرد که امیدوارند این رقم سال آینده دو برابر افزایش یابد.

اردوغان ضمن تاکید بر اینکه در جریان این دیدارها موضوع مسئله سوریه و تحولات اخیر در منطقه را مورد بحث و بررسی قرار داده اند، گفت: در سایه پیشرفت حاصله در جریان روند آستانه با ولادیمیر پوتین در خصوص تمرکز بر یک راه حل سیاسی در سوریه به توافق دست یافتیم.

فرصت یافتیم تا مسائل منطقه و بین المللی و آخرین تحولات مربوط به ائتلاف سوریه را ارزیابی کنیم. نقش موثری در روند مذاکرات آستانه ایفا کردیم، در این خصوص که وضعیت موجود زمینه را برای تمرکز در مورد راه حل سیاسی برای سوریه فراهم کرده است، توافق داریم.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اهمیتی که برای برداشتن گام های مشترک در بخش صنایع دفاعی قائلند، از پوتین و دیگر مقامات روسی به خاطر مهمانوازی شان سپاسگزاری کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه نیز تاکید کرد، یکی از نشانه های بازگشت روابط دو کشور به دوره قبل از بحران جنگنده در سال 2015 (سرنگون سازی جنگنده روسی ناقض حریم هوایی ترکیه توسط F-16 های ترک ) افزایش حجم تجاری بین دو کشور میباشد.

پوتین با اشاره به اینکه با اردوغان حل بحران سوریه را در چارچوب حاکمیت و حفظ تمامیت ارضی اینکشور مورد بحث و بررسی قرار داده اند، اعلام کرد که در جریان این دیدار به ارزیابی تمامی موضوعات منطقه ای پرداخته اند.

رئیس جمهوری روسیه با اشاره به آغاز مجدد واردات محصولات کشاورزی ترکیه گفت: مذاکرات جهت از میان برداشتن محدودیت های باقی مانده در این راستای همچنان ادامه دارد.

پوتین با اشاره به اینکه در زمینه موضوعات مربوط به انرژی مقامات دو کشور به مذاکرات خود ادامه میدهند، از ارزیابی همکاری های استراتژیک در جریان این دیدارها خبر داد.

ولادیمیر پوتین همچنین از مذاکره پیرامون مراحل اجرای پروژه های جریان ترک و نیروگاه هسته ای آک کویو خبر داد.اخبار مربوطه