گفتگوی تیلفونی رئیس جمهور ایران با نخست وزیر انگلستان

رئیس جمهور ایران در گفتگوی تیلفونی با نخست وزیر انگلستان تاکید کرد زمان اتحادیه اروپا برای حفظ توافق نامه هسته ای ایران محدود است

گفتگوی تیلفونی رئیس جمهور ایران با نخست وزیر انگلستان

حسن روحانی، رئيس جمهور ایران در گفتگوی تیلفونی با تیریزا می، نخست وزیر انگلستان اظهار داشت: زمان اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و تضمین منافع ایران محدود بوده و منافع ایران در موضوعات و مسائل مهم مرتبط با برجام، مانند فروش نفت، گاز، پتروکیمیا و روابط بانکی و سرمایه گذاری، باید به طور شفاف مشخص و تضمین شود.

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران"، روحانی نشست هیات‌های کارشناسی و جلسه روز سه شنبه وزیران امور خارجه ایران، انگلیس، فرانسه و آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را بسیار مهم دانست و ابراز امیدواری کرد این جلسه بتواند منافع تهران را با حفظ برجام، تامین کند.

وی نقش برجام را در تقویت صلح و امنیت در منطقه بسیار مهم برشمرده و تاکید کرد که مسئولیت هر وضعیتی که بعد از خروج آمریکا از این توافق پیش آید، برعهده این کشور است. حفظ امنیت شرقمیانه برای ایران و جهان بسیار مهم بوده و برای حفظ امنیت منطقه، همه کشورها باید تلاش کنند.

نخست وزیر انگلستان نیز در این تماس تیلفونی با قدردانی از پایبندی ایران به حفظ برجام ، تاکید کرد: هدف اتحادیه اروپا حفظ برجام است و ما با همکاران اروپایی، تمام تلاش خود را برای حفظ آن و بهره مندی ایران از مفاد این توافق بکار می گیریم.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا مطابق با بیانیه خود، ایران را یک شریک متعهد و قابل اعتماد میداند، گفت: در این راستا بسیار مهم است که همه طرف ها برای حفظ برجام تلاش کنند.

گفتنی است دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز هشتم ماه می اعلام کرد که کشورش از برجام خارج میشود و تحریم ها علیه ایران که از سال 2015 در حال تعلیق بود، مجددا اعمال خواهد شد.اخبار مربوطه