اظهارات اردوغان در راه بازگشت از آذربایجان

هشدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تورکیه در زمینه نتایج سنگینی که تداوم روند موجود در منطقه ایدلیب در سوریه میتواند در پی داشته باشد داد

اظهارات اردوغان در راه بازگشت از آذربایجان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تورکیه درزمینه نتایج سنگینی که تداوم روند موجود در منطقه ایدلیب در سوریه میتواند در پی داشته باشد هشدار داد.

اردوغان در راه بازگشت از کشور آذربایجان که جهت انجام دیدارهای رسمی به آن سفر کرده بود، در طیاره موضوعات موجود در دستور را مورد ارزیابی قرار داد.

رئیس جمهور ضمن تاکید بر اینکه مهمترین موضوعی که امروز درجریان دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه در شهر سوچی مورد بررسی قرار خواهد گرفت، ایدلیب خواهد بود، گفت: "باید در برابر گروه های تروریستی که در بین مخالفین در داخل ایدلیب وجود دارند، همراه با هم گام برداریم. ولی از سویی دیگر نیز نباید با بهانه تراشی گامی در راستای بمباران آنجا برداشته شود."

اردوغان با بیان اینکه در نتیجه اقدامات تورکیه وضعیت اخیر در ایدلیب آرام میباشد گفت:" تورکیه بار سیاسی و انسانی این امررا برعهده دارد. 3.5 میلیون پناهجو درتورکیه هستند. اگر موج جدیدی از مهاجرت از ایدلیب صورت بگیرد، این تورکیه است که به عنوان آینده و پناهگاه این انسانها مشاهده میشود. ما آمادگی هایی را انجام داده ایم. فعالیت هایی را در طرف سوریه به مورد اجرا درآورده ایم. ما همانند غرب رفتار نمیکنیم. رفتارما حمایتی ترخواهد بود. ولی بارموجود نیز بسیار سنگین است. و تحمل این بار نیز کار راحتی نیست. صبورانه در راستای حل این مسئله و بر آمدن از عهده آن تلاش میکنیم.

اردوغان در پاسخ به سوال روزنامه نگاران مبنی بر اینکه "آیا عملیات مشترک با روسیه جهت تشکیل کریدور انسانی مورد بحث است یا خیر؟" اعلام کرد، در حال حاضر همه شاهد اقدمات تروریستی، بی رحمانه و خشونت بار رژیم در منطقه هستند. یک دولت ترور مورد بحث است. چه نوع تدبیری باید در برابر این اقدامات اتخاذ کنیم؟ آیا نیروهای ائتلاف چه اقدامی خواهند کرد؟ آیا برخورد آینده یی آقای پوتین نسبت به این منطقه چه خواهد بود؟ باید در برابر گروه های تروریستی که در بین مخالفین در داخل ایدلیب وجود دارند، همراه با هم گام برداریم. ولی از سویی دیگر نیز نباید با بهانه تراشی گامی در راستای بمباران آنجا برداشت.اخبار مربوطه