تورکیه یکی از بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در ایتوپیا و آفریقا است

رئیس جمهور ایتوپیا تورکیه را از بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در ایتوپیا عنوان کرد

تورکیه یکی از بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در ایتوپیا و آفریقا است

ملاتو تشومه، رئیس جمهور ایتوپیا با تاکید بر اینکه نشست کاری تورکیه و آفریقا می تواند منجر به تقویت روابط سیاسی و اقتصادی شود اظهارداشت: میتوانم بگویم که تورکیه پیشرو سرمایه گذاری مستقیم در ایتوپیا است. روابط دو جانبه به سطحی رسیده است که میتوان تورکیه را از جمله بزرگترین سرمایه گذاران در کشور ما دانست.

تشومه که در دومین نشست کاری و اقتصادی تورکیه وآفریقا دراستانبول سخنرانی میکرد، با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست اظهار داشت: آفریقا و تورکیه یک برنامه توسعه و مشارکت بنیادی را مورد اجراقرار خواهند داد. از تورکیه و رئیس جمهور اردوغان به دلیل تمرکز بر آفریقا تشکر میکنم.

وی با اشاره به قدامت روابط تورکیه و آفریقا تصریح کرد که پس از حضور انقره در آفریقا، پتانسیل های واقعی این قاره آشکار شده است.

رئیس جمهورایتوپیا با اشاره به تلاشها جهت تقویت روابط تجاری و سرمایه گذاری افزود: آفریقای امروز پویاست و درتلاش برای استفاده از ابزارلازم برای توسعه میباشد. به همین دلیل میتوان شاهد تغییرات لازم در این قاره بود. هردو طرف باید از آن حمایت کنند. هدف تورکیه برای توسعه تجارت با آفریقا با سیاست های این قاره برای جذب سرمایه های خارجی همزمان شده است. امیدوارم که این نشست منجر به تقویت روابط سیاسی و اقتصادی دو طرف شود.

ادوراد نگیرنته، نخست وزیر جمهوری رواندا نیز با اشاره به تمایل اینکشور برای پیشرفت در زمینه صنایع گفت: از سرمایه گذاران تورک دعوت میکنیم که در توسعه صنعتی آفریقا مشارکت داشته باشند. امیدوارم تورکیه به طور کلی بتواند در اصلاحات قاره آفریقا نقش داشته باشد.

نگیرنته که حضور در این همایش را افتخاری برای خود دانست گفت: از طرف پائول کاگامه رئیس جمهور کشورمان به این همایش شرکت کرده ام. میخواهم احساساتم را به طور صمیمی عرض کنم. از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهورو مردم تورکیه به خاطر مهمان نوازی گرمشان قدردانی میکنم. سیر روابط دو جانبه ما تسریع یافته است. سیاست آفریقای تورکیه بر مبنای تقویت شراکت اقتصادی است.اخبار مربوطه