دیدار مستقیم نمایندگان طالبان و دولت افغانستان در کنفرانس صلح

دومین دور کنفرانس صلح که نمایندگان طالبان و افغانستان نیز در چارچوب آن دیدار خواهند کرد، امروزدر مسکو آغاز می شود

دیدار مستقیم نمایندگان طالبان و دولت افغانستان در کنفرانس صلح

براساس بیانیه وزارت امور خارجه روسیه اولین نشست عالی رتبه طالبان و دولت افغانستان در چارچوب کنفرانس صلح امروز در مسکو برگزار میشود.

این کنفرانس در سطح معاونین وزرای امور خارجه خواهد بود.

مسکو نمایندگان 11 کشور افغانستان، هند، ایالات متحده، ایران، چین، پاکستان، قزاقستان، قزقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبیکستان را به این کنفراس دعوت کرده است. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در بخش افتتاحیه کنفرانس سخنانی ایراد خواهد کرد.

ایالات متحده امریکا با اعلام عدم حضور در این کنفرانس علت آن را " عدم دستیابی به نتیجه خاص در دور اول این کنفرانس که پیشتر در مسکو برگزار شد" عنوان کرده است.

دولت افغانستان یک هیئت و طالبان نیز نمایندگان خود را به این کنفرانس اعزام خواهد کرد.

طالبان در بیانیه ای در این باره اعلام کرده است:

هیئت بلند پایه طالبان در این کنفرانس که دیدارها و گفتگوهای جامع درباره حل و فصل مسالمت آمیز افغانستان و دستیابی به راه حل صلح آمیز برای پایان دادن اشغال آمریکا برگزار میشود، دیدگاه ها و سیاست های خود در مورد همه موضوعات مرتبط با استقرار صلح و ثبات را ارائه خواهد کرد.

حامد کرزی رئیس جمهور قبلی افغانستان نیز با تاکید بر اینکه امکان گفتگو با طالبان نباید نادیده گرفته شود تمایل خود برای شرکت در این نشست را ابراز کرده است. عطا محمد نور والی سابق بلخ نیز از دیگر سیاسیتمداران افغانستانی است که احتمال حضورش در این کنفرانس وجود دارد.

عمر ناصر از مرکز مطالعات افغانستان معاصر در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت: با وجود اینکه همه کشورهای دعوت شده به نوعی درگیر جنگ در افغانستان هستند، نقش آنان دراین کنفرانس مشروعیت بخشی به روند مذاکرات میان طالبان و دولت افغانستان است.

عمر ناصر مهمترین مساله مورد بحث در این کنفرانس را خروج نیروهای نظامی بیگانه به ویژه نیروهای آمریکایی ازافغانستان اعلام کرد وادامه داد: "در نگاه اول این مساله موضوع غیر قابل حلی به نظر میرسد. از سوی دیگر موضع حامیان حضور نظامی آمریکا درافغانستان نیزدرحال تغییر است. نیروهای آمریکایی بر اساس یک توافق‌نامه امنیتی در افغانستان حضور دارند. با این همه بعد از گذشت 17 سال هنوز آمریکا هیچ یک از تعهدات خود را در این خصوص انجام نداده است. این سوال مطرح میشود که این نیروها چرا در افغانستان هستند؟".

وی همچنین با غیر جدی خواندن شایعات مربوط به احتمال کودتای نظامی در صورت خروج نیروهای آمریکایی ازافغانستان، افزود:"درصورتی که آمریکا درخواست‌ها درباره خروج مرحله به مرحله نیروهایش از افغانستان را نپذیرد، حضورش را به شکل دیگری تثبیت و در خاک افغانستان پایگاه نظامی تاسیس خواهد کرد".

آلکسی مرادف، رئیس بخش مطالعات آسیا در دانشگاه ملی مطالعات مسکو نیز گفت: "لازم است که همزمان با خروج نیروهای بیگانه از افغانستان به این کشور کمک مالی نیز انجام بگیرد".

مرادف همچنین گفت: "چین میتواند از مهمترین حامیان اقتصادی افغانستان باشد. در حال حاضر تولید مواد مخدر اساس اقتصاد پنهان افغانستان را شکل میدهد. لازم است که مشخص شود که قراراست چه چیزی جایگزین این مساله شود".اخبار مربوطه