شورای عالی صلح افغانستان به سخنان نماینده ویژه روسیه واکنش نشان داد

معاون رئیس شورای عالی صلح افغانستان به اظهارات اخیر نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان واکنش نشان داد

شورای عالی صلح افغانستان به سخنان نماینده ویژه روسیه واکنش نشان داد

عزیزالله دین‌محمد، معاون رئیس شورای عالی صلح افغانستان طی سخنانی در نشست خبری امروز خود به اظهارات اخیر ضمیر قابلوف مبنی بر اینکه آمریکا و ناتو در افغانستان شکست خورده‌اند و روسیه تلاش دارد تا به تأمین صلح در این کشور کمک کند، واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری "آوا"، وی با بیان اینکه موضع گیرهای نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان سازنده نبوده و او در سفرش به مسکو نیز از وی خواسته که موضع‌گیری‌هایش در مورد افغانستان را تغییر دهد، تصریح کرد: ما از ایشان می خواهیم که افغانستان را به صحنه رقابت های مسکو و واشنگتن تبدیل نکند.

او با ابراز اینکه موضعگیری روسیه مربوط به خود این کشور بوده و ربطی به شورای عالی صلح و یا دولت افغانستان ندارد، تصریح کرد: "آن‌ها در این منطقه با آمریکایی‌ها رقابت‌ها و مشکلات خود را دارند. به همین خاطر، یکی از خواسته‌های ما همین بود که اگر هر کشوری از جمله روسیه می خواهند در مورد صلح افغانستان گامی بردارند، ما از آن استقبال می‌کنیم، به شرط اینکه رقابت‌های شخصی یا رقابت‌های منطقه‌ای و یا بین‌المللی را که دارند، آن را در موضوع افغانستان دخیل نکنند".

دین‌محمد در پایان با اشاره به سخنان قابلوف مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها ده ها بار با نمایندگان گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر دیدار کرده‌اند، گفت: طالبان برای امتیاز گرفتن در جنگ، مذاکرات خویش با نمایندگان آمریکا را پنهان کرده‌اند.

لازم به ذکر است ضمیر قابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان روز گذشته طی سخنانی در نشست خبری در وزارت امور خارجه این کشور در مسکو اظهار داشت که آمریکا و ناتو در حل مشکل افغانستان ناکام بوده و روسیه تلاش میکند تا در تأمین صلح افغانستان کمک کند.اخبار مربوطه