گسترش همکاری‌های تورکیه و روسیه بخاطر آینده سوریه

تورکیه و روسیه در مورد بحران سوریه علاوه بر عملیات‌های ضد تروریستی در زمینه تدوین قانون اساسی این کشوربا همکاریهای خویش سرعت بخشیده اند

گسترش همکاری‌های تورکیه و روسیه بخاطر آینده سوریه

 

 

تورکیه و روسیه در راستای تحکیم همکاری های گسترده شان را در زمینه های مختلف از جمله مسائل مربوط به سوریه، در دوره جدید نیز به تعامل در جهت تدوین قانون اساسی این کشور ادامه خواهند داد.

موضع دو کشور در رابطه با جنگ داخلی سوریه پس از محاصره حلب در دیسامبر 2016 به هم نزدیکتر شد. در این دوره انقره به مشوره های دیپلوماتیک خود با مسکو منحیث حامی رژیم اسد، افزایش داده و این کشور را در زمینه توقف محاصره و تخلیه غیرنظامیان مورد فشار قرار داد.

پس از پایان 2016 دو کشور تصمیم گرفتند که موفقیت کسب شده در حلب را به سراسر سوریه گسترش دهند.

تورکیه منحیث ضامن مخالفان رژیم اسد و روسیه نیز به عنوان ضامن رژیم از جنوری2017  تصمیم به مسئولیت پذیری در قبال دستیابی به راهکار سیاسی را آغاز کردند.

نشست دو روزه آستانه در 23 و 24 جنوری همان سال نخستین نتیجه حاصل این موضع بود. انقره و مسکو با کلیدی که در زمینه مذکور در پایتخت قزاقستان زدند، درعین حال موجب احیای روند مذاکرات ژنو که از سال 2012 تحت نظر سازمان ملل قرار داشت، شدند.

  •  روند آستانه؛ نتیجه همکاری تورکیه-روسیه

مقامات تورکیه و روسیه با تاکید بر اینکه مذاکرات آستانه جایگزین مذاکرات ژنو نیست بلکه به موازات آن است، جهت مشارکت سازمان ملل و آمریکا در این اجلاس تلاش ویژه ای داشته‌اند.

استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه و هیئت همراهش در تمام نشست‌های آستانه حضور داشتند.

روند آستانه به همت مشترک تورکیه و روسیه نتایج مثبت زیادی به همراه داشت. در این راستا کشورهای ضامن، مناطق درگیری را "مناطق عاری از درگیری" اعلام کردند. بنابراین یک گروه فنی به منظور آزادی افراد به گروگان گرفته شده توسط طرف‌های درگیر ایجاد شد. همچنین اجلاس آستانه باعث برگزاری کنگره گفتگوی ملی سوریه در ماه جنوری سال گذشته و پیشرفت تلاش‌ها برای تشکیل کمیته قانون اساسی شده بود.

انتظار میرود پس از آغاز ماموریت جیر پیترسون به صفت نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه تلاش‌ها برای تشکیل کمیته قانون اساسی با دیدار‌ مقامات تورک و روس طی سال جاری نیز ادامه یابد.

گفتنی است مولود چاووش‌اوغلو، وزیرامورخارجه تورکیه 18 دسامبرگذشته با وزرای خارجه روسیه و ایران در ژنو دیدار و اعلام کرده بود که قصد دارند در ماه جنوری 2019 اولین نشست قانون اساسی سوریه را برگزار کنند.

  •  توافق کامل درباره ی.پ.گ/ پ.ک.ک

به گفته منابع دیپلماتیک در نتیجه مذاکرات بین وزرای امور خارجه، دفاع ملی و روسای سازمان‌های اطلاعاتی تورکیه و روسیه که 29 دسامبر گذشته در مسکو انجام شد، در خصوص مبارزه با گروه تروریستی ی.پ.ج/ پ.ک.ک اتفاق نظر حاصل شده است. همچنین به گفته این منابع، طرفین بر سر این موضوع که گروه تروریستی مذکور با حمایت آمریکا باعث به هم خوردن تعادل منطقه شده است، تاکید کرده اند.

درحالی همکاری تورکیه و روسیه در حال تقویت است که آمریکا مدعی همکاری موقتی با ی.پ.گ به منظور مبارزه با داعش است. واشنگتن علی رغم تصمیم برای خروج از سوریه، در زمینه یی مبارزه با ی.پ.ج/ پ.ک.ک همکاری لازم را نداشته است.

  •  روسیه در راس پروژه های همکاری

بزرگترین پروژه های تورکیه با همکاری شرکای روسی در حال تحقق است. در رأس این همکاری ها تجهیزات دفاع هوایی اس-400 و خط انتقال گاز "جریان تورک" و نیروگاه اتمی آق ‌قویو قرار دارد. در سال 2016 صادرات روسیه به تورکیه در حدود 13,7 میلیارد دالر و صادرات تورکیه به آن کشور 2,2 میلیارد دالر بوده است. این آمار در سال 2017 به ترتیب 18,2 و 3,4 میلیارد دالر رقم خورده است.

قرارداد 2,5 میلیارد دالری فروش سیستم دفاعی اس-400 به تورکیه که شامل دودستگاه تجهیزات و چهار سکوی پرتاب است، در سال 2017 به امضای طرفین رسیده است. این قراردادها در حالی ادامه داشته بود که همکاری های استراتژیک تورکیه با آمریکا کم رنگ تر شده است.

آمریکا از یک سو خواهان لغو قرارداد خرید سیستم دفاعی تورکیه از روسیه بوده و از سویی دیگر نیز درخواست تورکیه مبنی بر دریافت تجهیزات دفاع  راکت هوایی پاتریوت به جای S400 را رد کرده است. رجب طیب اردوغان، رئيس جمهور تورکیه درتاریخ سوم اپریل 2018 طی اظهاراتی با اشاره به این موضوع گفت: توافق با روسیه انجام شد و این موضوع برای ما خاتمه یافته است.

تورکیه دومین مشتری گاز روسیه در اروپا بعد از آلمان است. سال گذشته 52 فیصد گاز مصرفی تورکیه توسط روسیه تامین شده است. هم اکنون فاز اول پروژه جریان تورک به بهره برداری رسیده و مذاکرات با اروپا برای احداث خط دوم آن ادامه دارد. با اتمام این خط برای اولین بار تورکیه به مرکز ترانزیت گاز به اروپا مبدل خواهد شد.

احداث نیروگاه اتمی آق قویو نیز بی وقفه ادامه دارد. مقامات روسی گفته اند که این پروژه در صدمین سال تاسیس جمهوری تورکیه به بهره برداری سپرده میشود. همچنان در سال 2017 نیز 4,52 میلیون توریست روسی از تورکیه بازدید کردند.اخبار مربوطه