سفرغیرمترقبه وزیر دفاع موقت آمریکا به کابل

وزیر دفاع موقت آمریکا به منظور انجام دیدار با مقامات افغانستان وارد کابل پایتخت این کشور شد

سفرغیرمترقبه وزیر دفاع موقت آمریکا به کابل

 

 

پاتریک شاناهان وزیر دفاع موقت آمریکا به منظور دیدار با اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و نیروهای آمریکایی در این کشور وارد کابل شد.

به گزارش رسانه ‌های افغانستان، سفر شاناهان طی یک سفر ازقبل اعلام نشده بودوارد کابل پایتخت افغانستان شده است.

قرار است وزیر دفاع موقت آمریکا با رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان دیدار و درباره مذاکرات صلح با آنان گفتگو کند.

شاناهان به خبرنگارانی که وی را در این سفر همراهی میکنند، گفت: مهم است که دولت افغانستان در گفتگوهای مربوط به این کشور مشارکت داشته باشد. مردم افغانستان باید تصمیم بگیرند که آینده کشورشان چگونه باشد.

وی درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز اظهار داشت که در این باره از کاخ سفید دستوری نگرفته است و اردوی آمریکا منافع امنیتی زیادی در منطقه دارد و مساله خروج نیروهای آمریکایی به معنای نادیده گرفتن این منافع نیست

این اظهارات در حالی است که طالبان که چندین دور گفتگو با نماینده آمریکا و دیگر کشورها داشته است تاکنون حاضر نشده با دولت افغانستان درباره صلح و پایان جنگ 17 ساله در این کشور گفتگو کند و آن را به رسمیت نمی‌شناسد

قبلا اشرف غنی در نامه‌ای به دونالد ترمپ، رئیس‌جمهور آمریکا از وی خواسته بود تا روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را پس بکشد.

همزمان با سفر پاتریک شاناهان به افغانستان، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پنجمین دور سفرش برای گفتگوهای صلح افغانستان را آغاز کرده است.

گفتنی است ترامپ اعلام کرده بود که میخواهد نیمی از 14 هزار نیروی آمرکیایی را از افغانستان خارج کند.اخبار مربوطه