توریزم در تورکیه، دوشنبه 8 دلو 1399 هجری شمسی

صومعه سومه لا با قدامت هزاران ساله بر روی تپه های شرقی بحیره یی سیاه منتظر شماست

توریزم در تورکیه، دوشنبه 8 دلو 1399 هجری شمسی

 

بدون چشیدن لذت کوفته آقچه آباد، ماهی قزل آلای پخته شده در کرایی طبیعی، آرد جواری و خامه ای که از پنیر محلی درست شده، این شهر را فراموش نکنید.

در منطقه شرق بحیره یی سیاه در تورکیه، بر روی کوهپایه های قاره داغ و در یک منطقه صخره ای، صومعه با شکوهی دیده می شود. و آن عبارت از صومعه سومه لا بوده است.

این صومعه، با تاریخ 1700 ساله خود یکی از قدیمی ترین و مهم ترین صومعه های تاریخی در جهان است.

گفته می شود که صومعه سومه لا در قرن 3 بعد از میلاد یعنی در دوره بیزانس و توسط دو کشیشی که از آتن آمده بودند، تاسیس شد.

در طول سالها، اهمیت آن افزایش یافت و با حصول درآمدهای جدید بر ثروت آن افزوده شد و در نهایت در قرن 13 میلادی بخشهای جدیدی بر آن افزوده شد.

***

پس از تصرف سواحل بحیره یی سیاه توسط حکمرانان تورک، سلاطین عثمانی همانند دیگر مراکز دینی، حقوق صومعه سومه لا را نیز به رسمیت شناخته و عده یی امتیازات خاص برای آن قایل شدند.

بسیاری از بخش های این صومعه در قرن 18 بازسازی شد و عده یی از دیوارهای آن با نقش و نگار های دیواری تزئین گردید. در قرن 19 با افزوده شدن ساختمان های بزرگ بر ساختمان اصلی، این صومعه از ظاهری بسیار باشکوه برخوردار شد و درخشان ترین دوره تاریخ خود را سپری کرد. این صومعه در نتیجه تهاجم روسیه در سال 1916 به مدت دو سال تحت حاکمیت روسیه درآمد و در نهایت پس از سال 1923 بطور کامل تخلیه شد.  صومعه سومه لا در طول قرن ها یک مرکز مذهبی بسیار مهم و در عین حال یک مکان تربیت راهب بوده است. مهمترین بخش های صومعه سومه لا عبارتند از: ساختمان اصلی صومعه، کلیساهای جانبی متعدد و کوچک، آشپزخانه، اتاق راهبان دینی، مهمان خانه، کتابخانه و مکان مقدس. دیوارهای ساختمان اصلی صومعه و کلیساهای مجاور آن، با نقاشی های دیواری تزیین شده است. موضوعات اصلی این نقاشی های دیواری، صحنه هایی از کتاب مقدس و نیز تصاویری از زندگی عیسی مسیح و مریم مقدس است. صومعه سومه لا که در میان مردم با نام صومعه مریم مقدس نیز شناخته میشود، در اولوسوالی ماچکا از توابع ترابزون و در ارتفاع  تقریبا 300 متری از سطح دره واقع شده است. در این صومعه در سال 2010 توسط اسقف اعظم فنر رم، آیین ویژه ای برگزارکرد. صومعه سومه لا مکانی بسیار مقدس نزد مسیحیان بوده و همه ساله از سوی هزاران تن زایر مسیحی زیارت می شود. اگر برای دیدن این صومعه هزاران ساله به این منطقه سفر کنید، توصیه میکنیم که حتما از اوزون گول، موزیم ایاصوفیه ترابزون و خانه آتاتورک نیز دیدن کنید. بدون چشیدن لذت کوفته آقچه آباد، ماهی قزل آلای پخته شده در کرایی طبیعی، آرد جواری و خامه ای که از پنیر محلی درست شده، این شهر تورکیه را فرموش نکنید.

 

 

 اخبار مربوطه