خلاصه مطبوعات امروز ترکیه 23.08.1396

خلاصه مطبوعات امروز ترکیه 23.08.1396

خلاصه مطبوعات امروز ترکیه 23.08.1396

روزنامه خبرترک در گزارشی با عنوان " توافق در زمینه راه حل سیاسی " می نویسد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه در خلال دیدار در شهر سوچی روسیه موضوع سوریه را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده و در رابطه با راه حل سیاسی در این کشور پیام دادند. اردوغان در پی مذاکرات اظهار داشت، تحولات اخیر در رابطه با ائتلاف سوریه را مورد بررسی قرار داده و در ارتباط با تشکیل زمینه ای برای تمرکز پیرامون راه حل سیاسی به توافق رسیدیم. ولادیمیر پوتین نیز گفت، در رابطه با افزایش حمایت از راه حل سیاسی در سوریه با آقای رئیس جمهور همفکر می باشیم.

روزنامه ستار طی گزارشی تحت عنوان " بنعلی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه با جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران مکالمه تلفنی انجام داد " می نویسد، ییلدیریم نخست وزیر ترکیه در مکالمه تلفنی با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران، مرگ تعداد کثیری از شهروندان ایران در زمین لرزه واقع در نزدیکی مرز مشترک این کشور با عراق را تسلیت گفت. ییلدیریم با اشاره براینکه، در این روز سخت در کنار ایران قرار داریم، اظهار داشت، در صورت احساس نیاز، ترکیه آماده هرگونه یاری می باشد. جهانگیری نیز ضمن سپاسگزاری از ییلدیریم، گفت، در صورت نیاز اطلاع خواهیم داد.

روزنامه حریت در گزارشی با عنوان " کشورهایی که در سال 2050 جهان را اداره خواهند کرد، مشخص شده و ترکیه از کشورهای بزرگ پیشی گرفت " می نویسد،PriceWaterhouseCoopers شرکت کنترل مالیت و خدمات مشاوره ای، تخمینهای دایر بر قویترین اقتصادهای سال 2050 را اعلام کرد. ترکیه در رده بندی قدرت خرید سال 2050 با 10 کشور اول رقابت خواهد کرد. ترکیه با وضعیت فعلی خود بسیاری از کشورهای اروپا را پشت سر گذاشته است.

" شرکت بارکلیز تخمینهای رشد ترکیه را افزایش داد" تیتر گزارشی ست که روزنامه صباح در شماره امروز خود منتشر کرده است.

براساس این گزارش، شرکت فاینانس بارکلیز که از 300 سال بدینطرف در اروپا، آسیا، افریقا، امریکا و حدود 60 کشور جهان در بخش بانکداری و فاینانس فعالیت می کند، رشد تخمینی اقتصاد ترکیه در سالهای 2017 و 2018 را افزایش داد. بارکلیز ضمن اشاره به اینکه، اقتصاد ترکیه در نتیجه یاریهای حکومت به پرداخت وام، تشویق های مالی و صادرات بالا، وارد روند رشد بالایی شده است، رشد تخمینی اقتصاد ترکیه در سال 2017 را از 5 اعشاریه 2 به 5 اعشاریه 9 درصد و سال 2018 را نیز از 3 اعشاریه 8 به 4 اعشاریه 1 افزایش داد.

و روزنامه وطن در گزارشی با عنوان " میراث آتاترک " می نویسد، غازی مصطفی کمال آتاترک بهنگام دیدن کشتیهای نیروهای اشغالگر در روز 13 ام نوامبر سال 1918 ، با گفتن اینکه " به همان شکلی که آمده اند، خواهند رفت "، اولین اشاره جنگ استقلال را داده بود. در این چهارچوب کشتی " عقاب 2 " که در خلال درگیریها غرق شده بود، با تلاشهای جنرال بازنشسته جم گوردنیز از دریا بیرون آورده شده و به موزیم تبدیل خواهد شد. این موزیم در 100 امین سالگرد ایراد سخنان مذکور از سوی آتاترک گشایش خواهد یافت.


برچسب ها: خلاصه , مطبوعات , ترکیه

اخبار مربوطه