خلاصه یی ازمطبوعات امروزتورکیه، پنجشنبه 19 میزان 1397 هجری شمسی

خلاصه یی ازاخباروگذارشات چاپ شده درمطبوعات امروز تورکیه

خلاصه یی ازمطبوعات امروزتورکیه، پنجشنبه 19 میزان 1397 هجری شمسی

روزنامه صباح طی گزارشی تحت عنوان " پیام مهمی از اردوغان به افریقا " مینویسد:

 رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تورکیه از کشورهای افریقایی خواستار همکاری مشترک با پول ملی گردید. اردوغان در سخنان افتتاحی 2 امین نشست اقتصادی و کاری تورکیه – افریقا در استانبول گفت، در حالیکه ما به موجودیت دیپلماتیک خود در سراسر این قاره تقویت بخشیدیم، کشورهای افریقایی نیز شمار نمایندگیهای دیپلماتیک خود در تورکیه از 10 به 33 نمایندگی افزایش دادند. چنان موسسه ملل و موسسه همکاریهای اسلامی، دوستان افریقائیمان نیز از مبارزه برحق تورکیه در راه تاسیس صلح و عدالت در عرصه بین المللی قویا حمایت کردند. دیگر به دوستان و برادران افریقائیم می گویم، بیائید با پول ملی همکاری بکنیم.

روزنامه حریت در گزارشی با عنوان " فروش تکت های میدان هوایی جدید استانبول آغاز میشود " می نویسد:

 شرکت هوایی تورکیه فروش تکت های میدان هوایی جدید استانبول را ظرف چند روز آینده آغاز خواهد کرد. شرکت هوایی تورکیه بعد از تنظیم تعرفه ها و افتتاح این مرکز دیوآسا، برخی از سفرهای داخلی و خارجی از این میدان هوایی انجام خواهد گرفت. ازمیر، آدانا، انقره، آنتالیا، باکو و جمهوری تورک قبرس شمالی از جمله سفرهای مذکور میباشند. 70 فیصد سهم مسافرین این میدان هوایی به شرکت هوایی تورکیه تعلق دارد. حمل ونقل بزرگ به میدان هوایی جدید در روزهای 30 ام و 31 ام دسامبر انجام خواهد یافت.

روزنامه خبرتورک در گزارشی با عنوان " آتاک با قابلیت های جدید تجهیز میشود " مینویسد:

 در حالیکه تعداد هلیکوپترهای آتاک نیروهای امنیتی افزایش مییابد، فعالیتهای مربوط به تولید هلیکوپترهای جدید با قابلیتهای پیشرفته نیز ادامه دارد. در نظر است که برای هلیکوپترهای آتاک موتور داخلی و سیستم توپ 20 میلیمتری طراحی گردد.

روزنامه خبرترک در گزارشی دیگربا عنوان " شمارتوریستهای موغلا 32 فیصد افزایش یافت" مینویسد:

تعداد توریستهای خارجی موغلا در 9 ماه اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته 32 در افزایش پیدا کرده است. فیلیز قاره جه آغاچ معاون مدیریت اداره فرهنگ و گردشگری موغلا با اشاره براینکه، اکثر توریستهای خارجی موغلا را انگلیسیها تشکیل میدهند، اظهار داشت، تاکنون 900 هزار و 75 شهروند انگلستان از موغلا دیدن کرده اند. این کشور را به ترتیب روسیه، آلمان، اوکراین و پولند دنبال کردند.

و روزنامه ستار گزارشی با عنوان " هنرمندان داخلی و خارجی هنر خیمه شب بازی در پایتخت گردهم می آیند " مینویسد:

 در 4 امین جشنواره بین المللی گدی گگ های خیمه شب بازی انقره، از 9 کشور 36 بازی بنمایش گذاشته خواهد شد. جشنواره در روزهای 12 الی 21 اکتبر برگزار شده و با اجرای بازی " آخرین شب سقراط " در سالن فارابی دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیای دانشگاه انقره  آغاز خواهد شد. در این جشنواره آثار مینیاتوری عایشه اویسال هنرمند تورک در چهارچوب نمایشگاهی با عنوان " فیگورهای قاره گوز " بنمایش گذاشته خواهد شد.اخبار مربوطه