خلاصه یی از مطبوعات امروز تورکیه سه شنبه 23 دلو 1397 هجری

مروری براخباروگزارشات منتشرشده در مطبوعات امروزتورکیه

خلاصه یی از مطبوعات امروز تورکیه سه شنبه 23 دلو 1397 هجری

روزنامه وطن در خبری با عنوان "فرد مهم در تورکیه" نوشته است:

 خلوصی آقار وزیر دفاع ملی تورکیه دیروز با سرگی شویگو وزیر دفاع روسیه، گرد هم آمد. در این دیدار، تحولات موجود در سوریه، وضعیت اخیر درمنطقه و در راس آنها ادلب و همچنین تحولات موجود در حوزه پیش از چهارمین اجلاس سه گانه  روز 14 فبروری در سوچی که با شرکت ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تورکیه و حسن روحانی رئیس جمهور ایران برگزار خواهد شد، مورد بررسی قرار گرفت. 

"عقاب تورک، جایزه بهترین طراحی را دریافت کرد" عنوان خبری است که در روزنامه صباح منتشر شده است:

 در این خبر آمده است، آلپینا، عقاب تورک، پس از 10 سال لقب "بهترین طراحی" را در چهارچوب برنامه جرمن دیسیجن اوارد "German Design Awards" که یکی از مهمترین مسابقات اروپا میباشد، گرفته و جایزه دریافت کرد. آلپینا قادر است هم بر روی آب و هم برروی خشکی فرود آمده و با ساختار بالهای بالایی و همچنین ویژگی استفاده با تصرف از سوخت، مورد توجه طراحان مشهور جهان واقع شد. 

روزنامه خبر تورک در خبری با عنوان "سنگهای قطب جنوب، منبعی برای تحقیقات مریخ خواهند بود" نوشته است:

 یاغمور گونش مامور تحقیقات گروه انجنیری زمین شناسی دانشگاه تخنیک استانبول که فعالیتهای علمی در قطب جنوب را به پایان رسانده است، اعلام داشت با نمونه هایی که از سنگها و دریاچه های موجود در این قاره که نمونه ای برای تحقیقات مریخ میباشد، تهیه کرده است، تاثیر به سزایی در فعالیتهای "سیاره سرخ" خواهد داشت. وی با اشاره به اهمیت تحقیقاتی که در قطب جنوب انجام داده اند، اظهار داشت: "طی دوره های اخیر که اهمیت تحقیقات فضایی در کشورمان به سرعت رو به افزایش است، حمایت از یک چنین فعالیتهایی برای کشورمان بسیار حائز اهمیت میباشد." 

"در بایبورت تهیه میشود و به چهار گوشه جهان میرود" خبری است که درشماره امروز روزنامه حریت منتشر شده است:

در این خبر آمده است، یک کارخانه در بایبورت، سنگهای طبیعی که از این شهر و دیگر نقاط تورکیه استخراج میشود را مورد استفاده قرار داده و در مدت زمان کوتاهی، با موفقیتی مهم، آنها را در  17 کشور در قاره های امریکا، اروپا، آسیا و افریقا، به فروش میرسانند. نورالله شن تورک مدیرعمومی این کارخانه، ابراز داشت که بایبورت دارای منابع زیرزمینی بسیار غنی در رابطه با سنگهای طبیعی میباشد و هدف امسال این کارخانه، صادر نمودن سنگها به ارزش 500 هزار دالرمیباشد. 

و روزنامه یئنی شفق در خبری با عنوان " غنای زیر آبی استانبول " مینویسد:

 غنای زیر آبی استانبول امروز عصر با یک برنامه ویژه که در سالن کنسرت جمال رشید رِی برگزار شده وبه نمایش گذاشته خواهد شد. مدیریت گردشگری شهرداری شهربزرگ استانبول، با انجام بیش از 100 غواصی طی 52 روز در 33 نقطه مختلف،  مستندی با نام "یک شهر، دو بحر: استانبول از زیر آب" تهیه کرده و غنای زیر آبی استانبول را به جهان معرفی خواهند کرد. در این مستند، گردشگری زیر آبی استانبول و تنوع جانداران آن، به جهان معرفی خواهد شد.اخبار مربوطه