در دوره ترامپ سیاست مصر و فلسطین امریکا چگونه خواهد بود

در دوره ترامپ سیاست مصر و فلسطین امریکا چگونه خواهد بود

در دوره ترامپ سیاست مصر و فلسطین امریکا چگونه خواهد بود

در روز ۸ ام نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی در ایالات متحده امریکا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. در نتیجه این انتخابات دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان به حیث رئیس جمهور امریکا انتخاب گردید.  در برنامه هفته گذشته پیرامون سیر سیاست کلی ترامپ در رابطه با منطقه خاورمیانه سخن گفتیم. در برنامه این هفته نیز در باره سیاست های احتمالی ایالات متحده امریکا در دوره دونالد ترامپ در مورد مصر و فلسطین بحث خواهیم کرد. 

در هفته گذشته به این موضوع که ترامپ صاحب دیدگاهی در زمینه ارتباط تروریزم با دین اسلام می باشد، اشاره کردیم. متاسفانه می توان گفت که این دیدگاهی اسلام هراسی می باشد. این دیدگاه با نشستن در مرکز امنیت گرا، جنبش های اجتماعی را که در زمینه اسلامی شکل می گیرند، تجرید میکند. در این باب جنبش های اسلامی چون اخوان المسلمین با منشا مصر نیز در موقعیت تروریست قرار داده می شوند. با در نظر گرفتن این موضوع می توان گفت که عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و دونالد ترامپ نقطه مشترکی را دارا میباشند.

مفکوره این چنینی ترامپ در مورد تروریزم نشان می دهد که وی به رهبران اتوریتری چون السیسی با دید مثبتی می نگرد. ترامپ با این اندیشه که تروریزم و خشونت متقابل مستلزم رهبر مقتدری می باشد، حرکت می کند. برای همین ترامپ در مذاکره با السیسی در ماه سپتامبر در نیویورک، وی را بعنوان یک فرد خارق العاده ارزیابی کرده بود. ترامپ در هر فرصت حمایت از مبارزه مصر با تروریزم را بر زبان آورده و گفته است که مصر همواره یک دوست و متفق با اعتماد و صادقی برای امریکا است.

ولید فارس مشاور سیاست خارجی ترامپ نیز که در حاشیه اجلاسیه های مجمع عمومی سازمان ملل با نمایندگان مصری مذاکراتی انجام داد، گفته بود که ترامپ اخوان المسلمین را بعنوان یک سازمان تروریستی خواهد شناخت. برای همین تبریک گفتن السیسی به ترامپ بعنوان اولین رهبر نیز معنی دار می باشد. حکومت باراک اوباما در رابطه با موضوع برسمیت شناختن حکومت السیسی که با مداخله سال ۲۰۱۳ برسر کار آمد، هیچ سختی نکشیده بود. فقط گاهگاهی واشنگتن قاهره را مورد انتقاد قرار می داد. علاوه براین تعلیق تسلیم سلاحهای خریداری شده از سوی مصر و قرضه های نظامی نیز مشاهده می شد. السیسی و محافل نزدیک به وی ترجیح دادند که این مسئله را بعنوان موضع حمایت آمیز حکومت اوباما از اخوان المسلمین مشاهده نمایند.

عبدالفتاح السیسی توسعه روابط با رژیم اسد در دمشق را آغاز کرده است. سردی روابط با عربستان سعودی نیز موجب شده است که در سیاست خارجی به روسیه نزدیکتر بشود. علاوه براین مصر برای اولین بار در تاریخ خود در زمینه انتخاب اسرائیل در یکی از کمسیسیون های سازمان ملل متحد رای داده است. السیسی بر این نظر است که سیاست خاورمیانه امریکا در دوره ترامپ با سیاست منطقه ای مصر همسویی خواهد داشت.

ضمناً مشاهده می شود که از سیاست خاورمیانه امریکا در دوره ترامپ، بیش از همه فلسطین در جهت منفی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ترامپ در مراحل اولیه کمپاین انتخاباتی گفته بود که در مورد موضوع حل مسئله اسرائیل و فلسطین بی طرف خواهد بود. علاوه براین منطق واگذاری کمک های نظامی چند میلیارد دالری به اسرائیل را نیز زیر سوال برده بود. ترامپ ضمن جانبداری از راه حل دو دولتی، با این موضوع که بیت المقدس پایتخت اسرائیل باشد، مخالفت کرده بود.

ولی، ترامپ در پی انتقادات هیلاری کلینتون در رابطه با این موضوع در مراحل بعدی کمپاین انتخاباتی انجام گرفت، در مورد مسئله فلسطین از سخنان افراطی استفاده نمود. بطوریکه در خلال انتخابات مقدماتی بجز برنی سندرس دموکرات، نامزدهای هر دو حزب در حمایت از اسرائیل به رقابت پرداختند. ترامپ نیز از مطرح ساختن راه حل دو دولتی اجتناب ورزید. وی ضمن مشاهده حمایت از اسرائیل بعنوان یکی از ضروریات شهروندی امریکا، اظهار داشت، که هیچوقت اسرائیل را بعنوان یک قدرت اشغالگر تلقی نکرده است. حتی از توسعه سریع مراکز مسکونی در کرانه باختری رود اردن نیز حمایت کامل بعمل آورد. علاوه براین تاکید کرد که بیت المقدس را بعنوان پایتخت اسرائیل شناخته و سفارت امریکا را به این شهر انتقال میدهد.

بعد از اعلان نتایخ انتخابات، بهمراه السیسی، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز اظهار امتنان و خشنودی کرد. نتانیاهو ضمن گفتن تبریک به ترامپ، تعهدات وی در کمپاین انتخابات را نیز خاطر نشان ساخت. نفتالی بنت وزیر معارف اسرائیل نیز که یکی  از چهره های مهم جنبش مراکز مسکونی یهودی نشین می باشد، اعلام داشت، نتایج انتخابات پایان راه حل دو دولتی و پیدایش دولت فلسطین را بهمراه آورده است. یوسی داگان رئیس شورای منطقه ای یهودی در کرانه باختری رود اردن نیز نتایج انتخابات را بعنوان چراغ سبزی برای ادامه بدون مانع ساخت و ساز مراکز مسکونی یهودی نشین ارزیابی نمود.

اینک باید پرسید که تغییر موضع ترامپ در رابطه با مسئله فلسطین درخلال کمپاین انتخاباتی امکان پذیر می باشد یا خیر؟ تیم ترامپ و در راس مایک پنس معاون رئیس جمهور منتخب امریکا از مشاورین و سیاسیون افراطی طرفدار اسرائیل تشکیل یافته است. گام پس نهادن بیشتر از این چهارچوب مورد بحث نخواهد بود. تنها می توان موضوع برسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل را فراموش نمود.

موضوع دیگری که ترامپ و نتانیاهو را به یکدیگر نزدیک می کند، قول ترامپ در راستای مذاکرات مجدد توافق هسته ای با ایران می باشد. در این چهارچوب می توان انتظار داشت که دو رهبر در این زمینه همکاری نزدیکی انجام بدهند. فقط موضع ضد ایران حکومت ترامپ می تواند از نظر تشکیل سیاست هماهنگ امریکا و روسیه در منطقه خاورمیانه باعث ایجاد مشکل شود.

ولی سیاست مصر و سیاست فلسطین – اسرائیل ترامپ متمم یکدیگر می باشند. سیاست ضد حماس اسرائیل و سیاست اخوان المسلمین مصر نیز با یکدیگر همسوئی دارد که این نیز در مفهوم مبارزه با تروریزم ترامپ جای می گیرد. ضمناً ، تعمیق روابط مصر و اسرائیل، اجتناب ناپذیر بودن مصر از نظر امنیت اسرائیل را تقویت می نماید.اخبار مربوطه