اردوغان میگوید, فلسطین مسئله مشترک مسلمانان میباشد

اردوغان میگوید, فلسطین مسئله مشترک مسلمانان میباشد

اردوغان میگوید, فلسطین مسئله مشترک مسلمانان میباشد

اردوغان میگوید, فلسطین مسئله مشترک مسلمانان میباشد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سمپوزیوم پلاتفرم بیت المقدس در استانبول سخنانی ایراد کرد. سرفصل بیانات اردوغان از این قرار میباشد:

دفاع از مسجدالاقصی که اولین قبله مسلمانان است تنها وظیفه کودکان فلسطینی که سلاحی جز مشت و سنگ ندارند، نیست. حمایت از دعوی فلسطین و دفاع از بیت المقدس دعوی مشترک مسلمانان میباشد.

انتظار ما برداشته شدن فوری گامهای لازمه برای اعاده سرزمین تاریخی متعلق به فلسطینیان به خودشان است. نمی توانیم در برابر اقدامات متجاوزانه که به تقدس حرم شریف ضرر می رساند، خاموش باشیم.

نباید بیت المقدس را از نظر مادی و معنوی تنها بگذاریم. ما همانند گذشته از این پس نیز با تمامی امکاناتمان از بیت المقدس حمایت خواهیم کرد. با تمام قدرت برای حفظ تقدس مسجدالاقصی و ایستادگی فلسطین تلاش خواهیم نمود.

همه روزه در فلسطین اعمال فشار شده  و ظلم روا داشته می شود. این بی عدالتی، از نیم قرن گذشته تاکنون در برابر چشم جهانیان ادامه دارد.

تا زمانی که این وضعیت که ننگی برای دنیای ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون جمعیتی اسلام است تغییر نکند، برقراری آرامش امکان پذیر نیست. آشکار است که دلیل اصلی ظلم ها غصب حق می باشد. تصمیمات سازمان ملل متحد در رفع این ناحقی ناکافی ماند. در سیستمی که سخن و حقوق برتران ملاک قرار داده می شود، هیچ تصمیمی به مورد اجرا گذاشته نمی شود.

از سال ۱۹۴۸ تاکنون، اعمال فشار و سیاست های تبعیض ادامه داشته است. مسئله فلسطین برای شورای امنیت سازمان ملل متحد به منزله کاغذ است.

تا زمانی که این زخم در قلب خاورمیانه مداوا نشود، رسیدن به آرامش و صلح در منطقه غیرممکن خواهد بود.

 مباحثات مربوط به اذان به عقیده من خطرناک است. چنین اقدامی نه تنها فلسطینیان بلکه تمامی مسلمانان را رنجیده خاطر می کند. نگرانی های خود در این زمینه و عواقب خطرناک قانونی شدن این طرح را به مقامات اسرائیلی مطرح نمودیم.

یگانه راه برای برقراری صلح پایدار در خاورمیانه، تاسیس دولت حاکم فلسطین مبتنی بر مرزهای ۱۹۶۷ و پایتخت بیت المقس شرقی می باشد. برای این کار نیز افزایش حمایت جامعه بین الملل از فلسطین لازم است.

اکنون نزدیک به یک میلیون انسان در سوریه جان خود را از دست داده است. این کشتارها همچنان ادامه دارد. سازمان ملل متحد کجاست؟ و مشغول چه کاری است؟ مرتبا صبر کردیم ولی دیگر تحمل غیرممکن بود. به همراه ارتش آزاد سوریه مجبور به ورود به سوریه شدیم. ما برای پایان دادن به حاکمیت اسد وارد سوریه شدیم. برای برقراری عدالت آنجا حضور داریم.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در شرایط جنگ جهانی دوم تشکیل شده است. ولی دیگر شرایط تغییر یافته است. هم قاره ها باید در این شورا تمثیل شوند و هم گروه های باورهای مختلف در جهان. اگر سازمان ملل متحد خواهان برقراری عدالت است باید بدین شکل باشد. ولی من در وضعیت کنونی از سازمان ملل متحد منتظر عدالت نیستم.

ملت من در ۱۵ جولای نشان دادند که سلاح های مدرن تاثیری برای انسانیت و بشر ندارد. چرا؟ انها به سوی شهادت شتافتند. ۲۴۸ شهید دادیم. ۲ هزار و ۱۹۳ نفر مجروح شدند. ولی الحمدلله سازمان تروریستی فتو به اهداف خود در این کشور نرسید و رسیده نخواهد توانست.اخبار مربوطه