اخراج متقابل سرقنسول تورکیه و سفیر اسرائیل از پایتخت‌های دو کشور

به تعقیب حوادث خونین نوار غزه و کشته شدن شماری از فلسطینی‌ها، تورکیه روز سه‌شنبه 15 می 2018 ایتان نائیه، سفیر اسرائیل در انقره را عنصر نامطلوب خوانده و از تورکیه اخراج کرد

اخراج متقابل سرقنسول تورکیه و سفیر اسرائیل از پایتخت‌های دو کشور

به تعقیب حوادث خونین نوار غزه و کشته شدن شماری از فلسطینی‌ها، تورکیه روز سه‌شنبه 15 می 2018 ایتان نائیه، سفیر اسرائیل در انقره را عنصر نامطلوب خوانده و از تورکیه اخراج کرد.

ساعاتی پس از اخراج سفیر اسرائیل از تورکیه، رئیس بخش تشریفات وزارت امور خارجه اسرائیل، سرقنسول تورکیه در تل ابیب را فراخوانده و از او خواست برای مدتی اسرائیل را ترک کند.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور تورکیه روز سه‌شنبه به شدت به بنیامین نتایاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تاخت و گفت که او یک "حکومت فاشیستی" را رهبری می‌کند و دست‌هایش به خون فلسطینی‌ها آغشته است.

دولت انقره پیش از اخراج سفیر اسرائیل از این کشور، او را به وزرات امور خارجه فرا خوانده و مراتب اعتراض این کشور به اتفاقات خونین غزه و به شهادت رسانیده شدن 61 تن همراه با مجروح  ‌شدن بیش از 3 هزار تن را اعلام کرد. انقره از ایتان نائیه خواست برای مدت مشخصی به کشورش برود.

بنعلی ییلدریم، نخست‌وزیر تورکیه نیز روز سه‌شنبه از کشورهای اسلامی که با اسرائیل رابطه دارند خواست که بعد ازوقوع اتفاقات نوار غزه، در این روابط تجدید نظر کنند.

ییلدریم خواستار برگزاری نشست فوری مقامات کشورهای سازمان همکاری اسلامی در روز جمعه در تورکیه شد. او توضیح نداد که آیا این نشست درکدام سطح برگزار خواهد شد.

نخست‌وزیر تورکیه در نشست جریان حزب حاکم در پارلمان این کشور، گفت که کشورهای اسلامی باید در روابط خود با اسرائیل تجدیدنظر کنند. به گفته او جهان اسلام باید به شکل هماهنگ و مشترک و با یک صدا در مقابل این "کشتار" موضع گیری نمایند.

تورکیه ریاست دوره‌ای سازمان همکاری اسلامی را بر عهده دارد و نشست سران این سازمان در ماه دسامبر به دعوت رجب طیب اردوغان برای محکوم کردن تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بخاطر انتقال سفارت کشورش در اسرائیل از تل‌ ابیب  به بیت المقدس برگزار شد.

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه تورکیه نیز تاکید کرد که نشست سازمان همکاری‌ اسلامی روز جمعه در استانبول برگزار می‌شود.اخبار مربوطه