تماس های مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در اردن

اعمال فشارهای اقتصادی بر علیه کشور ایران دو برابر بیشتر خواهد شد

تماس های مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در اردن

مایک پمپئو وزیر أمور خارجه ایالات متحد آمریکا اعلام داشت: اعمال فشارها ی اقتصادی  و دیپلوماتیک بر علیه ایران را به دو برابر افزایش خواهیم داد.

مایک پمپئو در اولین مرحله از سفر خود به 7 کشور منطقه خاورمیانه در عمان با همتای اردنی خود دیدار و گفتگو کرده و سپس وزرای أمور خارجه دو کشور کنفرانس مطبوعاتی مشترکی ترتیب دادند.

مایک پمپئوضمن اشاره به اینکه اردن شریک استراتژیک ایالات متحد آمریکا درمنطقه است تاکید کرد: اردن  در جهت حل بحران سوریه از راههای صلح جویانه نقش مهمی را برعهده گرفته و آمریکا نیز متعهد به حفظ ثبات در کشور اردن است.

وزیر أمور خارجه آمریکا ضمن تکرار پیام های خود برعلیه ایران که قبل از آغاز سفرش به کشورهای شرقمیانه داده بود گفت: هم پیمانان آمریکا که اردن نیزدربین آنها قرار دارد، در این زمینه که ایران خطر بزرگی برای منطقه بوجود می آورد همفکرهستند. تصمیم رئیس جمهورمان مبنی بر خارج ساختن نیروهای آمریکایی از سوریه به هیچ عنوان ظرفیت ما در زمینه رفع این تهدیدات ( ایران و داعش ) را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

پمپئو ضمن اشاره به اینکه آمریکا ازایران میخواهد که چنان یک کشورمعمولی وعادی رفتار کند گفت: اعمال فشار بر علیه ایران را نه تنها درعرصه دیپلماتیک بلکه درعرصه تجاری نیزبه دو برابرافزایش خواهیم داد.

وزیرامورخارجه اردن نیز ضمن اشاره به اینکه همتای آمریکایی اش در وقت مناسبی از کشورش دیدن میکند گفت: از فرصت برقراری دیالوگ عمیق با مایک پمپئو در زمینه موضوعات مشترک منطقه یی بر خوردار شدیم.

وزیر امور خارجه اردن ضمن تاکید بر اینکه در این ملاقات اختلافات اسرائیل و فلسطین را با جوانب مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم اعلام کرد: متوقف ساختن مذاکرات بین دو طرف وضعیت خطرناکی بوده و افق های مربوط به پیدایش راه حل سیاسی به مسئله باید مد نظر قرار گیرد.

وزیر امور خارجه اردن ضمن اشاره به اینکه در دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا موضوع پیدایش راه حل سیاسی برای حفظ ثبات و وحدت در سوریه را مورد بحث و گفتگو قرار دادیم تاکید کرد: در زمینه عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه نیز از طرف مقابل خواستیم تا حراست از امنیت مرزهای اردن را تحت تضمین قرار دهد.

وزیر امور خارجه اردن گفت: حکومت تهران بایستی در سیاست های نفوذی خود محدودیت ایجاد کند و به حق حاکمیت کشورها احترام بگذارد.

وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه سفر خود به کشورهای خاورمیانه در پی اردن، به کشورهای مصر، بحرین، قطر، عربستان سعودی، عمان و کویت نیز سفر خواهد کرد.اخبار مربوطه