ویژه برنامه فتح استانبول

بمناسبت این روز بزرگ برگزاری مراسم ویژه فتح استانبول در خلج شهر بزرگ استانبولراه اندازی میگردد

ویژه برنامه فتح استانبول

بمناسبت این روز بزرگ برگزاری مراسم ویژه فتح استانبول در خلج شهر بزرگ استانبولراه اندازی میگردد

توسعه و قدرت اصلی امپراتوری عثمانی پس از فتح خاک های بیزانس تحقق یافت. در نتیجه فتوحاتی که در آناتولی و روملی به وقوع پیوست، بیزانس به شهری تبدیل شد که تنها به استانبول محدود میشد. در سال 1453، سلطان محمد پادشاه عثمانی با نگرانی از احتمال در خطر بودن دولت عثمانی در صورت تحت کنترل قرار داشتن استانبول توسط بیزانس، اطراف این شهر را محاصره کرد. در جریان این محاصره طولانی مدت و استقرار واحد های توپخانه ای اردوی عثمانی، زمینه فتح استانبول در تاریخ 29 می 1453 را فراهم گردید. بدین ترتیب استانبول پایتخت عثمانی شد. فتح استانبول که پایان بخش قرون وسطی و آغازگر عصر جدیدی بود، تاثیر عمیقی بر تاریخ داشته و زمینه تولد جنبش های اصلاحاتی و رنسانس در غرب را فراهم کرد.

بمناسبت این روز بزرگ برگزاری مراسم ویژه فتح استانبول در خلج شهر بزرگ استانبولراه اندازی میگردد. پنجصد و شصت و پنجمین سالگرد فتح استانبول طی مراسمی در خلیج استانبول گرامی داشته خواهد شد. طی مراسمی در خلیج استانبول بمناسبت برگزاری پنجصد و شصت و پنجمین سالگرد فتح استانبول راه اندازی خواهد شد. در چارچوب این مراسم که در ساحل مرکز فرهنگی خلیج برگزاری خواهد شد، گروه موسیقی صوفی تورکیه کنسرت اجرا خواهد کرد.

به تعقیب  این کنسرت نیز با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تورکیه و دیگر سران دولتی ضیافت افطار برگزار خواهد شد. علاوه بر این اتحادیه مهتران نظامی نیروهای مسلح ترکیه هنرنمایی کرده و با استفاده از ویدئو مپینگ، نورپردازی، لایزر و رقص آب نمایش باشکوهی از واقعه فتح استانبول به اجرا درخواهد آمد. جهت  برگزاری این نمایش بینظیر فتح استانبول، پلاتفرم ویژه ای بر روی آب در 50 متری بحرساخته شد. ویدئو مپینگ بر روی صحنه ای در ابعاد 78x18 و به صورت سه بعدی به نمایش درخواهد آمد. رقص نور نیز بر روی یک صحنه شناور در ابعاد 30x90 به نمایش گذاشته خواهد شد. با این مراسم یاد و خاطره فتح استانبول توسط سلطان محمد فاتح پادشاه عثمانی که با تغییر تاریخ جهان به قرون وسطی پایان بخشیده و آغازگر عصر جدیدی بوده است، همراه با سربازان غیور و پاک نفسش یکبار دیگر زنده خواهد شد.اخبار مربوطه