قاطعیت ترکیه در مبارزه با تروریسم

ترجمه مقاله جان آجون نویسنده مرکز تحقیقات سیاسی, اقتصادی و اجتماعی ترکیه

قاطعیت ترکیه در مبارزه با تروریسم

ترکیه پس از اقدام کودتای نافرجام 15 جولای دکترین جدید مبارزه با تروریسم را اعلام کرد. به اساس همین دکترین ترکیه مبارزه با تروریسم را نه تنها در داخل بلکه در برون از سرحدات خود نیز آغاز کرده است. در چهارچوب این دکترین پس از پاکسازی سرحدات خود از عناصر سازمان تروریستی داعش با عملیات سپر فرات, با عملیات موسوم به شاخه زیتون توانست منطقه عفرین سوریه را نیز از وجود عناصر تروریستی تصفیه کند.  مرز مبارزه ترکیه علیه سازمان تروریستی پی کا کا/وای پی جی اکنون به قندیل, سنجار و منبج نیز رسیده است.  عملیات علیه تروریستها در قندیل واقع در شمال عراق ماه ها قبل آغاز شده, در ارتباط به عملیات در منبج نیز پروسه مذاکرات با ایالات متحده  امریکا ادامه دارد.  ضمناً در خصوص عملیات در سنجار هم آماده گی های دیپلماتیک و نظامی صورت میگیرد. 

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در رابطه به مبارزه کشورش علیه تروریسم چنین گفت: در منطقه نظامیان مان در آستانه وارد شدن به لانه های تروریستها هستند. با وجود اینکه اوپوزسیون نمیخواهد, همانطوریکه عفرین, جرابلس, الباب و اعزاز را از وجود سازمان های تروریستی پاکسازی کردیم, در قندیل نیز این قاتلان را نابود خواهیم کرد.  با وجود اینکه محافل نزدیک به سازمان تروریستی ناراحت خواهد شد, کشور را از وجود تروریستها تصفیه خواهیم کرد.  در گذشته مخالف عملیات ما در عفرین نیز بودند.  امروز در خصوص عملیات در قندیل نیز مخالفت میکنند.  باید به این غافل ها در صندق های رای درس عبرت داد. 

ضمناً رئیس جمهور اردوغان در روز 11 جون طی صحبتی چنین اظهار داشت: در قندیل و سنجار نیز به عملیات خود آغاز نمودیم.  با استفاده از 20 فروند طیاره جنگی 14 هدف را منهدم کردیم.  این عملیات ادامه خواهد داشت. 

آماده گی در ارتباط به این عملیات ماه ها قبل آغاز شده بود.  در نتیجه عملیات بی سر و صدای نیرو های خاص اردوی ترکیه در قندیل 24 کیلومتر پیشروی صورت گرفته و 11 نقطه کنترول ساخته شده است. 

هدف از عملیات ترکیه در قندیل نه تنها این منطقه بلکه تصفیه سنجار که از جانب سازمان تروریستی پی کا کا و هواداران آن در ساحه بین سوریه و عراق مورد استفاده میگیرد نیز میباشد.  پس از جابجا شدن نیرو های حکومت مرکزی عراق و ایالات متحده امریکا در سنجار, سازمان تروریستی پی کا کا و هواداران این سازمان تجزیه طلب قسماً منطقه را ترک گفت.  ولی موجودیت این سازمان تروریستی و هوادارانش در منطقه هنوز هم ادامه دارد. 

مبارزه ترکیه با تروریسم تنها محدود به عملیات نظامی نیست.  در این ارتباط فعالیت های دیپلماتیک ترکیه نیز ادامه دارد.  اینکه حکومت مرکزی عراق و اداره محلی شمال عراق به عملیات ترکیه در منطقه واکنش جدی نشان نمیدهد ناشی از دیپلماسی موفق ترکیه است.  ضمناً در خصوص عملیات علیه سازمان تروریستی پی کا کا/وای پی جی که در منطقه منبج سوریه با ایالات متحده امریکا روابط نزدیک دارد نیز فعالیت های جدی دیپلماتیک صورت گرفت. 

در نتیجه مذاکرات دیپلماتیک بین ایالات متحده امریکا و ترکیه در خصوص مسئله منبع پلان مشخصی مورد تائید قرار گرفت.  به اساس این پلان سازمان تروریستی پی کا کا/وای پی جی از منبج به سوی شرق فرات عقب نشینی خواهد کرد.  بدین ترتیب در منبج امنیت توسط نیروهای مشترک ترکیه, امریکا و فرانسه تامین خواهد شد.  در آخرین تحلیل نیز در منبج یک شورای محلی و نیروهای دفاعی جدید ایجاد میشود. 

پلان که در ارتباط به مسئله منبج موضوع بحث است, میتواند در خصوص موجودیت سازمان تروریستی در شرق فرات نیز قابل تطبیق بوده باشد. در صورت تطبیق موفقانه این پلان در منبج میتوان از این پلان در الرقه, دیرالزود و تل ابیض نیز استفاده کرد.  زیرا مردم الرقه, دیرالزور و تل ابیض از ظلم سازمان تروریستی وای پی جی به ستوه آمده اند. 

ترکیه که در نتیجه دکترین جدید مبارزه با تروریسم موفقیت های بزرگی بدست آورده است در حال حاضر به منظور از بین بردن کامل تروریسم اقدامات جدی را روی دست دارد.  سازمان تروریستی پی کا کا/وای پی جی در این اواخر با استفاده از وضعیت بحرانی در سوریه و عراق میخواهد تا ساحه نفوذ خود را وسعت بدهد. ولی عملیات برون مرزی ترکیه مانع این هدف شوم تروریستها شده است.  بدین ترتیب در داخل ترکیه نیز در میزان حملات تروریستی کاهش بعمل آمده است. ترکیه در آینده نیز در راستای محو کامل تروریسم اقدامات جدی را روی دست خواهد گرفت. اخبار مربوطه