تاریخچه تحول خطوط ریل در تورکیه

خطوط ریل در تورکیه پس از تحولات گوناگون در طول سال های گذشته، از سال 2003 با قطارهای فوق سریع وارد فصل جدید شده است

تاریخچه تحول خطوط ریل در تورکیه

خطوط ریلی که نخستین بار توسط امپراتوری عثمانی 162 سال پیش مناطق مختلف این امپراتوری پهناور را به هم متصل کرد، پس از گسترش آن در سال های نخست جمهوری تورکیه از سال 2003 نیز با ورود قطارهای فوق سریع به چرخه حمل و نقل ریلی، فصل تازه ای را در این زمینه گشود

.

با استفاده از نیروی اسب بخار در خطوط راه آهن اروپا در 1856، ماجرای استفاده از این وسیله نقلیه در جهان تورک نیز با احداث خطوط ریلی 130 کیلیومتری ازمیر- آیدین توسط یک شرکت انگلیسی آغاز شد. از دروه عثمانی خطوط ریلی با پهنای معمولی 2282 کیلیومتری و 70 کیلومتری با پهنای کمتر متعلق به شرکتهای خارجی و خطوط ریلی 1378 کیلیومتری با پهنای معمولی متعلق به دولت میراث ماند. در ابتدا قطارهایی که حداکثر سرعت آن ها 40 کیلومتر در ساعت بود بر روی این ریل ها حرکت میکردند که این در سال های بعد به 60 کیلومتر در ساعت افزایش یافت.

با آغاز جمهوری تورکیه سرمایه گذاری های مهمی در حمل و نقل از طریق خطوط ریل انجام شد، به طوری که از ان سال ها "عصر طلایی" خطوط ریلی یاد میشود. هر چند که این روند در خلال جنگ جهانی دوم کند تر شد، اما به رغم تمامی این مشکلات ادامه پیدا کرد.

خطوط راه آهن پس از سال 2003 وارد فاز جدید شد. طرح قطارهای فوق سرعت در محورهای استانبول-انقره-سیواس، انقره- آفیون قاره حصار-اوشاق-مانیسا- ازمیر و انقره-قونیه فصل تازه ای را در این زمینه رقم زد. در این مدت همچنین بیش از 10 هزار کلیومتر از خطوط ریلی قبل جمهوری و بعد آن نیز مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفت.

نخستین سفر قطار فوق سرعت در بین خط انقره-ایسکی شهیر در سال 2009 آغاز شد. این قطار با بیش از سرعت 250 کیلومتر در ساعت، فاصله بین دو شهر را در کمتر از 1 ساعت و 20 دقیقه می پیماید. این قطار سپس با سرعت 300 کیلیومتری در خطوط انقره-قونیه، انقره- استانبول و استانبول-قونیه نیز آغاز به کار کرد.

تاکنون احداث بیش از 1213 کیلومتری از خطوط ریلی قطارهای فوق سریع در تورکیه به اتمام رسیده و احداث خطوط ریلی 3 هزار و 324 کیلومتری نیز همچنان ادامه دارد. طرح خطوط ریلی 5 هزار و 395 کیلومتری نیز در کنار این پروژه ها در دست بررسی است. با اتمام مجموع این طرح ها مردم 15 ولایت امکان دسترسی به این قطارها را خواهند داشت.

همچنین مرحله احداث زیر بنایی محور انقره- قیریق قلعه- یوزگات- سیواس که ادامه مسیر طرح راه آهن قارص-تفلیس-باکو به عنوان یکی از حلقه های مهم خط ریلی پیوسته پکن-لندن نیز قرار است تا پایان امسال به اتمام رسیده و در سال 2019 آغاز به کار کند.اخبار مربوطه