میدان هوایی "استانبول" یکی از مهمترین دستاوردهای جمهوری تورکیه

از طریق میدان هوایی "استانبول" تورکیه که دیروزفازاول آنرا افتتاح کردند، امکان رسیدن به 107 کشور طی 3 الی 5 ساعت پرواز میسر میشود

میدان هوایی "استانبول" یکی از مهمترین دستاوردهای جمهوری تورکیه

فازاول میدان هوایی "استانبول" دیروز همزمان با نود وپنجمین سالگرد تاسیس جمهوری تورکیه وباحضور رئیس جمهور رجب طیب اردوغان و مقامات بلند پایه بسیاری ازکشورهای دوست به بهره برداری سپرده شد.

از طریق پروازهای این میدان هوایی امکان رسیدن به 41 و 66 کشور؛ به ‌ترتیب طی سه الی پنج ساعت میسرمیشود. میدان هوایی استانبول دارای بیش از 300 مقصد؛ شامل 250 بین‌المللی و 50 داخلی و یکی از مهمترین مراکز حمل و نقل در جهان خواهد بود.

فاز اول میدان هوایی استانبول درزمینی به مساحت 76 میلیون و 500 هزار مترمربع احداث شده و ظرفیت جابجایی سالانه 90 میلیون مسافر را داراست.

با اتمام تمام فازهای این میدان هوایی سالانه 200 میلیون مسافراز طریق آن به نقاط مختلف دنیا سفر خواهند کرد. یک سوم جمعیت جهان قادر خواهند بود از میدان هوایی استانبول به سایر نقاط جهان بروند.

این مرکز حمل و نقل هوایی، یکی ازبزرگترین پروژه های میدان هوایی جهان میباشد که از صفر ساخته شده است. یکی از بزرگترین سالن‌های CIP در جهان در میدان هوایی "استانبول" ساخته شده است.

این میدان هوایی دارای فضای تجاری 100 هزار مترمربعی، پارکینگ با ظرفیت 40 هزار عراده موتر، صحن بازی اطفال، سالون نمایشگاه، اتاق کنفرانس، هتل451 اتاقه و مراکز اجتماعی و صحی بوده است.

ده میلیارد و 247 میلیون یورو برای احداث این میدان هوایی هزینه شده است. میدان هوایی "استانبول" را میتوان بزرگترین پروژه سرمایه گذاری زیربنایی در تاریخ جمهوری تورکیه دانست.

زمانیکه اجاره این میدان هوایی به بخش خصوصی به پایان میرسد، 22 میلیارد و 152 میلیون یورو به دولت تورکیه پرداخت خواهد شد.

با احداث این میدان هوایی، تورکیه به یکی از مسیرهای مهم ترانزیت جهان و نقطه اتصال 60 کشور از شرق به غرب و شمال به جنوب با حجم اقتصادی 60 تریلیون دالری تبدیل می‌شود.

جاهد تورخان، وزیرترانسپورت وزیربناهای تورکیه درگفتگوباخبرگزاری آناتولی گفت:

"بزرگترین میدان هوایی جهان رااحداث کردیم. ازجناب رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهورتورکیه، به عنوان بانی این پروژه و سایر مسئولین قدردانی میکنم.

امیدوارم این پروژه برای تمام جهان باعث خیر وبرکت گردد. بقیه خطوط هوایی که در تورکیه دارای برنامه پروازی ثابت نیستند نیز بدون هیچ محدودیتی میتوانند از این میدان هوایی استفاده کنند.

میدان هوایی استانبول در چند سال آینده، دومین مرکز حمل و نقل جهان از لحاظ ترافیک رفت وآمد مسافرخواهد بود. با تکمیل بقیه فازهای میدان هوایی استانبول به جایگاه نخست دست خواهیم یافت.

ظرفیت این میدان هوایی اکنون، 80 فروند طیاره در ساعت است که در فازهای بعدی به بیش از 250 فروند خواهد رسید. میدان هوایی استانبول دارای دقیق ترین سیستم امنیتی و آخرین تکنالوژی روز است.

در این میدان هوایی برای نخستین بار از تجهیزات رادار زمینی استفاده خواهد شد. زیربنا‌های مربوط تجهیزات هوشمند تشخیص نمبر پلیت وسایط، عراده جات و تشخیص چهره یکی دیگراز امکانات پیشرفته میدان هوایی استانبول است".اخبار مربوطه