تورکیه خواهان حفظ یکپارچگی سوریه است

از دیدگاه کارشناسان، گروه تروریستی ی.پ.ج/پ.ک.ک بزرگترین تهدید برای یکپارچگی سوریه بوده و مبارزه تورکیه با تروریزم در منطقه نقش مهمی در این زمینه ایفا کرده است

تورکیه خواهان حفظ یکپارچگی سوریه است

کارشناسان معتقدند که گروه ی.پ.ج/پ.ک.ک بزرگترین تهدید بر سر راه یکپارچگی سوریه بوده و مبارزه تورکیه با عناصر تروریستی در منطقه نقش مهمی را در این زمینه ایفا کرده است.

عبد الله آغر، کارشناس مسائل امنیتی و استراتژیک تورکیه در این زمینه اظهار داشت:

"تصمیم قاطع تورکیه مبنی بر اجرای عملیات در سوریه (علیه گروه‌های تروریستی) باعث ناکامی تلاش ی.پ.ج برای تغییر ساختار جمعیتی در این کشور شده است.  زمانی که ی پ ج در دامن آمریکا بود، نمایندگان این گروه در دیدار با مقام‌های رژیم اسد از "تمرکززدایی، تشکیل دولت فدرال، کنفدراسیون و نظام فدرالی خودمختار در شمال سوریه" می‌گفتند، ولی فعلا چیزی نمی‌گویند و خواهان حمایت برای مقابله با تورکیه هستند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کشور همواره بر حفظ یکپارچگی خاک و ساختار جمعیتی سوریه تاکید می کند. روز گذشته هم در دیدار هیئت‌های تورکیه و روسیه در مسکو مصرانه بر این موارد تاکید شد. حفظ ساختار جمعیتی لازمه حفظ یکپارچگی خاک کشور و حفظ یکپارچگی خاک کشور لازمه حفظ ساختار جمعیتی است. تورکیه در مورد سوریه با این دیدگاه برخورد می کند. روسیه هم در این مورد نظر مشترک با انقره دارد. جهان و رژیم اسد تلاش‌های انقره در راستای حفظ یکپارچگی خاک کشور را درک نکرده ا‌ند. در حالی که بر اساس طرح خاورمیانه بزرگ مساله اصلی در سوریه تشکیل یک دولت پادگان از طریق ی.پ.ج/پ.ک.ک است.  تاکید کشورهای غربی بر حفظ ساختار جمعیتی در سوریه در حد شعار است. استفاده غرب از ی.پ.گ/پ.ک.ک برای رسیدن به اهداف و منافع خود و ظهور یک معادله که در آن ساختارهای یکپارچه کشورهای منطقه مختل شده، در راستای محاسبات نيم قرن پيش است.  از زمانی که پ.ک.ک در این منطقه تاسیس شد در تمام کنگره های آن بر این امر تاکید شد. پ.ک.ک می گوید با تجزیه خاک تورکیه، سوریه، عراق و ایران یک دولت قومی تشکیل می دهیم. این ایده پ.ک.ک نیست بلکه دستور تشکیل دهنده آن است. با ظهور داعش حمایت‌های مخفی کشورهای غربی از ی.پ.گ/پ.ک.ک آشکار شد. این کشورها بپذیرند یا نه در حال حمایت از این گروه تروریستی هستند و این گروه ها مدیریت و هدایت می کنند."

 دکتر سرحد اِرقمن، یکی از اساتید رشته امنیت و تروریزم بین‌المللی در آکادمی ژاندارم و گارد ساحلی نیز در این زمینه اظهار داشت:

"موضع تورکیه ضرورت حفظ تمامیت ارضی سوریه از ابتدای جنگ داخلی این کشور ثابت بوده است. اجلاس سه‌جانبه سران تورکیه، ایران و روسیه پیرامون سوریه در همین راستا بود. سپر فرات، شاخه زیتون و اقدام در ایدیلب اهمیت نقش تورکیه در این خصوص را نشان می‌دهد.  بر این باور هستم که عملیات احتمالی تورکیه علیه گروه های تروریستی، ایجاد کمیسیون قانونی اساسی و روند جدید سیاسی در سوریه باعث تقویت نقش تورکیه در حفظ تمامیت ارضی این کشور خواهد شد. برخی کشورها مانند روسیه و ایران متوجه تلاش های تورکیه برای حفظ تمامیت ارضی سوریه هستند. ولی نمی توان گفت که برخی کشورهای اروپایی در این خصوص با روسیه و ایران هم‌عقیده هستند. مهمتر از همه نگاه دولت های منطقه به تلاش های تورکیه در سوریه است. از این رو اهمیت اجلاس سه‌جانبه سران تورکیه، ایران و روسیه نیز بیش از پیش خود را نشان می دهد".

پروفسور کمال عناد، معاون امور هماهنگی بنیاد تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی (SETA) نیز ضمن اشاره به رویکرد تورکیه در قبال حفظ تمامیت ارضی عراق خاطرنشان کرد:

"وقتی مسئله تهدید یکپارچگی عراق و سوریه پیش می‌آید، اولین چیزی که در اذهان متبادر می‌شود پ.ک.ک است. متاسفانه آنها با پشتیبانی متحدان‌ ما از خلا قدرت سوءاستفاده کرده و کنترل منطقه را به دست گرفتند.  به همین دلیل تورکیه خواستار حفظ تمامیت ارضی این کشورها بوده و علت حضور سربازان تُورک در عراق و سوریه نیز همین موضوع است. گروه‌های تروریستی داعش و ی.پ.ج/پ.ک.ک یکی از مهم‌ترین موانع تمامیت ارضی سوریه است. هدف تورکیه انجام عملیات‌ برون مرزی مبارزه با تروریزم و سپس خروج بلافاصله از آن نیست بلکه درصدد آن است که منطقه را از تروریزم پاکسازی کرده و تا مدتی از آن در برابر این تهدید محافظت کند. زمانی‌که دولت‌های بغداد و دمشق بتوانند امنیت کشورهای خود را تامین و گروه‌های تروریستی که برای امنیت تورکیه تهدید به شمار می‌روند، را از بین ببرند انقره لزومی برای حضور در خاک آنها نمی‌بیند.''اخبار مربوطه