• Video Gallery

trt hakkında

trt logo

 

Türkiye’nin TRT’si artık dünya markası

 

50 yılı aşan yayıncılık deneyimi ile… Dünyanın dört tarafına ulaşan, dört dilde televizyon yayınlarıyla… Kaliteli ve en çok izlenen dizileriyle, Türkiye ve dünyanın nabzını tutan haberleriyle Bir asra yaklaşan radyo yayınlarıyla Yerli ve yabancı belgeselleriyle Türkiye’nin en çok izlenen Çocuk ve Spor kanalıyla Her gün en çok izlenen 50 programıyla Türkiye’nin TRT’si var.

TRT bugün 13 televizyon, 16 radyo kanalı, 5 dergisi ve 41 dil ve lehçede gerçekleştirilen web ve radyo yayınlarıyla dünyanın en güçlü medya kuruluşlarından biri haline gelmiştir. Bunun arkasında TRT’nin güçlü alt yapısı, yetişmiş insan gücü ve köklü yayıncılık geleneği vardır. Artık TRT, evrensel yayıncılık anlayışını dünyaya taşıyor.

 

Dünyaya dizi üretiyoruz

Türkiye ve dünya TRT’yi izliyor. Türk halkına tarihi sevdiren Diriliş “Ertuğrul” ikinci sezonuyla birlikte bir kez daha zirveye oturdu. Tüm diziler arasında AB grubunda 32.48 share alarak başarılarına bir başarı daha ekledi. Mini tarihi diziler; Büyük Sürgün Kafkasya ve Seddülbahir 32’in başarısı izlenme oranlarına yansıdı. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en çok dizi ihraç eden 2. ülkesi.

 

trt belgesel

Senin belgeselin mutlaka TRT’de

 

Türkiye, dünyayı yerli belgeselcilerin gözüyle tanıyor. TRT, yerli belgeselin okulu olarak bugün de başarılı yapımlarıyla; gerçeğin yalın rüzgârıyla umudu, doğayı, tarihi ve insanı ekranlara getirmeye devam ediyor. İnsan, doğa ve tarih yenilenen TRT Belgesel kanalında, 24 saat HD kalitesinde

 

Sporun nabzı TRT’de atıyor

trt spor

 

Türkiye Olimpiyatlar, Dünya ve Avrupa futbol şampiyonaları ve nice büyük spor organizasyonu TRT ile tanıdı. Bu organizasyonlar yuvasına geri döndü. Avurupa Futbol Şampiyonası, UEFA Ligi olmak üzere dünyanın en büyük organizasyonları, Başta ata sporumuz güreş, boks, tenis, yüzme, atletizm olmak sporun her dalı TRT’de.

 

Kent Radyoları

 

TRT radyoları ülkemizin 90 yıllık işitsel hafızasıdır. 2015 yılının başında İstanbul, Ankara ve İzmir’de yayınlara başlayan Kent Radyoları, kısa zamanda büyük beğeni toplayarak önemli bir dinleyici kitlesi edindi. Vericiler güçlendirilerek, yeni nesil DAB (Digital Audio Broadcasting) radyo yayınları ile ilgili alt yapı çalışmaları tamamlandı. TRT FM Türkiye’nin en çok dinlenilen radyosu Yolu gurbete düşenler, memleketinizin ezgileri Memleketim FM’le size ulaşıyor. trt memleketimfm

 

TRT, ABU’da önemli bir ortak

 

ABU Türkiye’den yeni Zelenda’ya 3,5 milyar insana ulaşan yayın coğrafyasının ortak birliği. TRT Genel Müdürü Şenol Göka, 2015’de İstanbul’da düzenlenen ABU Genel Kurul Toplantısı’nda oybirliğiyle ABU Başkan Yardımcılığı’na seçildi.

 

Uluslararası eğitim

 

Türkiye’nin medya okulu TRT, tecrübesini dünya ile paylaşıyor. Uluslararası Medya Eğitim Programı’a (UMEP) Asya, Afrika, Ortadoğu ve Balkanlar başta olmak üzere 50’ye yakın ülkeden medya mensupları katılıyor.

 

Netlik her şeydir 4K

 

HD yayıncılıkta öncü kanallardan olan TRT, Avrupa’da 4K UHD teknolojisine geçen ilk kanal oldu. Fenerbahçe-Ajax UEFA Avrupa Ligi karşılaşması bir ilk olarak 4K kalitesinde canlı olarak yayınlandı. EURO 2016 da 4K kalitesiyle TRT 4K kanalında olacak.

trt world

TRT World Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi

 

50 yılı aşan yayıncılık deneyimiyle kurumumuz, 18 ay gibi kısa sürede TRT WORLD’ü hayata geçirdi. Uluslararası İngilizce Haber Kanalı TRT World, Cumhuriyetimizin 93. yaş gününde 29 Ekim’de yayınlarına başladı. TRT World kısa sürede dünyanın dört bir tarafına gerçekleştireceği yayınlarla yurtdışında ülkemizin önemli bir markası oldu. İstanbul'daki merkez stüdyosu dışında dünyanın 5 noktasındaki stüdyolarıyla, 90 ülkedeki muhabirleri ile tüm dünyadan 24 saat canlı haber yapabilecek güçlü bir yapıyla oluşturulan TRT WORLD’de uluslararası deneyime sahip uzman haberciler görev alıyor.

 

Arşiv

 

1927’de başlayan radyo yayınları, 1968’de başlayan televizyon yayınlarıyla TRT, Türkiye’nin yayıncılık hafızası. TRT Arşivleri 2015 yılında yerel radyo ve televizyonlara destek olmak amacıyla arşiv paylaşımını yeniden düzenledi.

trt radyovizyon

İki yeni dergi

 

TRT, televizyon, radyo ve internet yayınları yanında dergi yayınlarıyla da medyada yer alıyor. 29 yıldır yayınlarını sürdüren aktüel dergi “Vizyon”, aktüel ve akademik içeriğe sahip “Radyovizyon”, beğeniyle takip edilen “TRT Çocuk” dergilerinin yanı sıra 2015 yılında “TRT Akademi” ve müzik konulu “Bir Dünya Müzik” dergileri yayın hayatlarına başladı.

 

Yeni Medya

 

TRT, teknolojiye yatırım yaparak teknolojinin gelişimine göre üretim yapıyor. TRT 37 dilde radyo ve 41 dilde web yayınıyla bütün dünyaya Türkiye’nin sesini, sözünü taşıyor.

 

İnsan kaynakları

 

Gelenekten geleceğe müziğin adresi olan TRT, sanata katkı için 2015 yılında sınavla 150 sanatçı istihdam etti. TRT yayın kadroları iletişimciler ağırlıkla olmak üzere güçlendiriliyor.

 

Yurt dışı büroları

 

TRT, mevcut temsilciliklerimize ek olarak 2015 yılında Astana (Kazakistan), Londra (İngiltere) ve Üsküp (Makedonya) temsilciliklerini açtı. Rusya’da Moskova Bürosu, Amerika Birleşik Devletleri’nde New York Ofisi kuruldu, Kazakistan’da bulunan Almatı Bürosu ise Almatı Ofisi’ne dönüştürüldü.

 

Türk Lehçeleri Sözlüğü

 

Türk Lehçeleri Sözlüğü, lehçelere göre söyleniş ve vurgularını içeren tematik bir sözlük.

 

2016 Antalya TRT İzleme Günleri (TRT Screening Days)

 

Medya sektöründe dünya devleri arasında yer alan TRT, yakalanan ivmenin arttırılarak devam edeceğini göstermek adına, çeşitli ülkelerden medya temsilcilerini davet etti, 25 farklı ülkeden 50 kişinin katılımıyla TRT İzleme Günleri düzenlendi.

 

Geleceğin İletişimcileri Yarışması

 

Yayıncılığın okulu TRT geleceğin iletişimcilerinin önünü açıyor.

 

TRT Çocuk artık reklamsız

trt cocuk

 

%100 Çocuk Yedi yılı ardında bırakan Türkiye’nin en iyi çocuk kanalı TRT Çocuk 2015 yılında reklamsız bir kanala dönüştürüldü

 

TRT Çocuk'un 'world' versiyonu geliyor!

 

Beğeniyle izlenen TRT Çocuk kanalı dünyaya açılmaya hazırlanıyor. Dünya TRT kalitesini taşıyan TRT yapımı çocuk dizilerini ve filmlerini izleyecek.

 

Radyo Günleri

 

TRT geleneksel haline getirdiği Radyo Günleri etkinliğiyle, radyo dinleyicisini radyocularla şenlik atmosferinde buluşturuyor. "Sesin Büyüsü" sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte, değişik ülkelerden radyo program yapımcıları ile radyo dinleyicileri bir araya geliyor.