Американскиот сноубордер Шон Вајт освои златен медал на Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгчанг

Јапонецот Ајуми Хирано кој на Зимските олимписки игри во 2014 година во Сочи со 92,25 поени го освои второто место

Американскиот сноубордер Шон Вајт освои златен медал на Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгчанг

Американскиот сноубордер Шон Вајт освои златен медал во машката категорија на халфпајп натпреварот на Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгчанг.

Петтиот ден на Олимписките игри во јужнокорејскиот град Пконгчанг, 31 годишниот Американец Вајт со 97,75 поени се искачи на врвот.

Ова е трет златен медал на Вајт во истата категорија по златните медали што ги освои во 2006 година во Торонто и 2010 година во Ванкувер.

Јапонецот Ајуми Хирано кој на Зимските олимписки игри во 2014 година во Сочи со 92,25 поени го освои второто место, повторно го освои второто место и на тој начин го потврди својот успех.

23 Австралијанец Скоти Џејмс со 92 поени го освои бронзениот медал и го освои првиот медал во кариерата.

 Слични вести