Рукије Јилдирим освои златен медал на Европското првенство во таеквондо во Казан-Русија

Турската спортистка Рукије Јилдирим на Европското првенство во таеквондо во категоријата до 46 кг ја победи холандската спортистка Дина Поурјоунес која се натпреваруваше за WT со резултат од 28:10 со што го освои златниот медал и стана европска шампионка

Рукије Јилдирим освои златен медал на Европското првенство во таеквондо во Казан-Русија
Рукије Јилдирим освои златен медал на Европското првенство во таеквондо во Казан-Русија
Рукије Јилдирим освои златен медал на Европското првенство во таеквондо во Казан-Русија

Турската спортистка репрезентативка Рукије Јилдирим на Европското првенство во таеквондо во рускиот град Казан во категоријата до 46 килограми го освои златниот медал и стана европска шампионка. 

Турската спортистка репрезентативка Рукије Јилдирим на Европското првенство во таеквондо во категоријата до 46 килограми го освои првото место и се закити со златен медал.

Рукије Јилдирим која ја Турција во таеквондо за жени во категоријата до 46 килограми во финалето ја победи холандската спортистка Дина Поурјоунес со резултат од 28:10 со што го освои златниот медал и стана европска шампионка.

Европското првенство во таеквондо за сениори се одржува во рускиот град Казан.

На првенството во организација на Европската Таеквондо федерација (WTE) кое започна на 10 мај а ќе заврпши на 13 мај учествуваат 363 спортисти од 45 земји.

Турција на првенството учествува со вкупно 22 спортисти од кои 9 мажи и 13 жени. 

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган и честита на Рукије Јилдирим за освоениот златен медал на Европското првенство во таеквандо.

Според објавеното соопштение од кабнитетот на претседателот, претседателот Ердоган испрати телеграма со честитка до Рукије Јилдирим.Слични вести