Галатасарај со убедлива победа над Локомотив Москва со 3:0 во Лигата на Шампионите

Галатасарај на одиграниот прв натпревар во својата група „Д“ од Лигата на шампионите синоќа извојува убедлива победа над руски Локомотив Москва со 3:0

FOTO_16422231_190920180034200000_R_SPO_20180919000000_aa-picture-20180919-16422231.jpg
FOTO_16422012_180920182345170000_R_SPO_20180918000000_aa-picture-20180918-16422012.jpg
FOTO_16421877_180920182323000000_R_SPO_20180918000000_aa-picture-20180918-16421877.jpg
FOTO_16422210_190920180030130000_R_SPO_20180919000000_aa-picture-20180919-16422210.jpg
FOTO_16422236_190920180034200000_R_SPO_20180919000000_aa-picture-20180919-16422236.jpg

Турскиот фудбалски претставник Галатасарај на синоќешниот прв одигран натпревар во својата група „Д“ од Лигата на шампионите го победи руски Локомотив Москва со убедлив резултат од 3:0. 

Со оваа извојувана победа Галатасарај со освоени 3 поени се најде на лидерската позиција во својата елиминациона група.

Жолто-црвените фудбалери на одиграниот натпревар на стадионот Турк Телеком во Истанбул мечот го започнаа одлично.

Во 9-тата минута од натпреварот со изведениот напад од левото крило Родригез шутираше силно и го постигна првиот гол за Галатасарај.

Првото полувреме заврши со 1:0 за Галатасарај.

Во второто полувреме фудбалерите на Галатасарај повторно со одлична игра успеаја да ја зголемат разликата.

Во 67-мата минута Емре Акбаба со извонредниот дриблинг надвор од казнениот простор на Локомотив Москва беше сопрен со фаул и судијата пресуди слободен удар.

Ерен Дердијок шутираше одлично и го постигна вториот гол за Галатасарај.

Резултатот беше 2:0.

Во 87-мата минута фудбалерот на Галатасарај Н'Диаје од втор жолт картон доби црвен картон, но и покрај тоа нападите на Галатасарај не престанаа.

Во 90+3-тата минута Емре Акбаба беше сопрен со фаул во казнениот простор и судијата пресуди пенал. 

Пеналот го изведе Селчук Инан и го постигна третиот гол за Галатасарај со што натпреварот заврши со убедлива победа од 3:0.

Головите за жолто-црвената екипа ги постигнаа Родригез, Ерен Дердијок и Селчук Инан.

Со оваа убедливо извојувана победа Галатасарај се сврати на арената на Лигата на шампионите во која како последно учествуваше во сезоната 2015-2016 година.

 Слични вести