Турски војници во Идлиб

Конвој од турски војници од синоќа престојува во сириски Идлиб заради формирање на одредени точки за набљудување во зоната на деескалација

Турски војници во Идлиб

Турските вооружени сили (ТСК) од вчера почнаа со активностите за формирање на одредени точки за набљудување во зоната на деескалација во сирискиот град Идлиб.

ТСК во рамките на процесот во Астана, ќе обезбедат услови за обезбедување, надзор и одржување на примирјето, доставување на хуманитарна помош, како и пружање помош на пребегнатите од овој регион за да се вратат во своите домови, соопшти  Генералштабот на  Република Турција.Слични вести