سیاسیون اروپایی، کی به اینکه تروریزم مسئله ای جهانی است پی خواهند برد؟

از منظر ترکیه

سیاسیون اروپایی، کی به اینکه تروریزم مسئله ای جهانی است پی خواهند برد؟

در روزهای گذشته سازمان تروریستی پ ک ک که یک سازمان تروریستی بین المللی است، در استانبول، یکی از بزرگترین و پرتحرک ترین شهرهای اروپا، دو بمب به طور همزمان منفجر کرد.

مکان و قشری که تروریست های پ ک ک مورد هدف قرار دادند، غیرنظامیان بودند. انسانهایی که برای تفریح و حمایت از تیم مورد علاقه شان به تماشای مسابقه فوتبال رفته بودند، به هنگام خروج از استادیوم مورد هدف حمله تروریستی قرار گرفتند. اکنون زمانی که این مقاله را به قلم می گیرم، ترکیه 44 شهید و صدها زخمی در این حمله تروریستی داشته است.

استانبول؛ شهری که مورد هدف تروریزم قرار گرفت، صدها سال پایتخت امپراطوری روم که مهد تمدن غرب به شمار می رفت، بود. امروزه شمار آثاری که شاهد  تمدن غرب بوده اند، در استانبول از هر کدام از پایتخت های اروپایی بیشتر است.

استانبول نه تنها با بافت تاریخی اش بلکه با تنوع فرهنگی و جریان 24 ساعته زندگی، کنفرانس های بین المللی، برنامه های مدرن هنری، تبدیل به یکی از مهمترین مراکز حمل و نقل هوایی به تمامی کشورهای جهان و یکی از شهرهایی که موزیسین های معروف برای ترتیب کنسرت ترجیح می دهند شده است. انسانهایی که مورد هدف سازمان تروریستی پ ک ک قرار گرفتند، شهروند این شهر مهم فرهنگی و متمدن  اروپا بودند.

قشری که مورد هدف قرار گرفت نیز تیم های معروف فوتبال ترکیه که در تمامی مسابقات بین المللی اروپا به رقابت می پردازند بودند. به طور خلاصه، حمله تروریستی پ ک ک که 44 شهید و صدها مجروح برجای گذاشت، یک شهر اروپایی و شهروندان این شهر را مورد هدف قرار داد.

دول اروپایی، اتحادیه اروپا؛ پارلمان اروپا، کمیسیون های اروپا؛ نهادها و سازمان های حقوق بشر اروپا در برابر این حمله تروریستی چه واکنشی نشان دادند؟

همه این دولت ها خشونت را محکوم کردند. اعلام کردند که در کنار ترکیه هستند. به ملت ترکیه پیام های دوستی دادند.

چه جالب است که به جز دو روزنامه معروف اسپانیا و فرانسه، هیچ یک از رسانه ها و مطبوعات اروپا، هیچ کدام از مقامات دولتی و حکومتی و یا هیچ یک از سازمان ها و نهادهای اتحادیه اروپا؛ از این حمله وحشیانه سازمان تروریستی پ ک ک با عبارت "حمله تروریستی" نام نبردند.

از ترکیه که با سازمان های تروریستی بین المللی نظیر داعش، القاعده ، النصره و پ ک ک مبارزه می کند، به عنوان "یکی از طرفین درگیری و خشونت" تعریف شد.

من که تمامی صفحات تاریخ اروپا را مطالعه کرده ام، به موضعی جمعی و نگرشی مثبت در برابر کشتار وحشیانه انسانها و تروریزم برخورد نکرده ام.

اکیب Hernán Cortés اسپانیایی که مکزیک را اشغال کردند نیز تا این حد از خود وحشیت نشان نداده بودند. قتل عام هایی که Cortés در خلال اشغال مکزیک انجام داده در تاریخ اروپا با عبارت "شرم آور" به ثبت رسیده است. از حملات وحشیانه ای که Francisco Pizzaro پسرعموی وی در خاکهای اینکا در پروی امروزی انجام داده نیز با عبارت "شرم آور" یاد شده است. زیرا بنا به ارزشهای امروزی اروپا؛ اقدامات وحشیانه Cortés و Pizzaro علیه غیرنظامیان صورت گرفته و از نظر ارزشهای انسانی، شرم آور می باشد.

چرا متفقین و دوستان اروپایی مان که حملات این دو پسرعمو علیه غیرنظامیان را شرم آور می نامند، حملات تروریستی تروریست های پ ک ک علیه شهروندان ترک و قتل هزاران غیرنظامی را به عنوان اقدامی شرم آور نمی دانند؟ و چرا به عنوان حادثه خشونت آمیز معمولی می بینند؟

نمی دانم چگونه  بر زبان بیاورم و یا به قلم بگیرم ولی به ذهن و من حتی ده ها میلیون ترک این سوال خطور می کند: امروزه تمامی مردم مکزیک و پرو را مسیحیان تشکیل می دهد. و آیا سیاسیون اروپایی برای جلوگیری از سرد شدن روابط با هم کیشان خود از گناهی که در گذشته مرتکب شده اند با عنوان "حادثه شرم آور" یاد می کنند؟ ولی چرا حملات تروریستی سازمان تروریستی پ ک ک علیه انسانهای ترک و مسلمان اروپا و قتل عام آنها ر ا به عنوان "حمله تروریستی" نمی پذیرند؟ آیا دلیل این "عکس العمل مرتبط با دین" می باشد؟ اگر این نظر صحیح باشد، آیا سیاسیون و رهبران اروپایی به اروپا خیانت نمی کنند؟

اگر خدای نکرده حمله ای مشابه در استادیوم المپیک مونیخ و یا استادیوم آمستردام هلند رخ می داد، واکنش سیاسیون اروپایی چگونه بود؟ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در برابر سخنان دوگانه رهبران و نخبگان سیاسی اروپا با زبانی جدید که در تاریخ به ثبت رسید چنین پاسخ داد: "ما به سخنان ریاکارانه اروپا باور و اعتماد نداریم. سازمان تروریستی پ ک ک هر گونه حمایت مالی و لوجستیکی را از پایتخت های اروپایی دریافت می کند. ما به همراه دوستانی که تقدیری مشترک با ما دارند، بر زخم هایمان مرهم خواهیم نهاد."

به دنبال این واکنش و رنجیدگی خاطر اردوغان، سیاسیون اروپایی سخنان خود را تصحیح نکردند. و در پی آن انسانهای اروپایی در سایت های اجتماعی اعتراضات جدی آغاز کرده و دولتمردان خود و در راس پارلمان اروپا را به علت سیاست های ریاکارانه شان در قبال تروریزم، مورد انتقاد قرار دادند. ساعت ها بعد برخی رهبران سیاسی اروپا، پیام های خود با مضمون خشونت را از حساب های سایت های اجتماعی خود پاک کرده و به جای آن، جملاتی که عبارت حمله تروریستی در آن ذکر شده  بود، منتشر کردند.

انسانهای اروپایی، کوچه و خیابان های اروپا، چهره منفور تروریزم را دیدند. آنها به تبدیل شدن تروریزم به مسئله ای بین المللی واقف هستند. زیرا اروپاییان در بروکسل، پاریس، لندن و برلن، در مترو، در خیابان و در رستوران با چهره بیرحم تروریزم روبرو شدند.

اما سیاسیون و رهبران کشورهای اروپایی، کی به اینکه تروریزم مسئله ای جهانی است پی خواهند برد؟ خبرهای مرتبط