آیا ی پ گ نماینده کردهای سوریه است؟

کشورهایی همچون ایالات متحده که به عنوان حامی ترور عمل می کنند، اکنون می بینند که این کار هزینه های جدی در پی دارد و به سوی نقطه ای پیش می رود که از کنترل آنها خارج است

آیا ی پ گ نماینده کردهای سوریه است؟

ترکیه بیش از 30 سال است که به شیوه ای مصمم در حال مبارزه با تروریسم است. طی این دوره، در نتیجه حملات سازمان تروریستی پ ک ک، هزاران نفر جان خود را از دست دادند و مردم ترکیه متحمل هزینه های معنوی و مادی بسیاری شدند. با این حال، در سال های اخیر، ترکیه علاوه بر مبارزه با پ ک ک مجبور شده است تا با داعش نیز که با استفاده از فضای آشوب و هرج و مرج موجود در عراق و سوریه سر برآورده و شروع به انجام حملات تروریستی در ترکیه نموده، مبارزه نماید.

این وضعیت مستلزم مبارزه موثر ترکیه علیه پ ک ک و داعش می باشد و در این چارچوب نیروهای امنیتی ترکیه توانسته اند با انجام عملیات موفقیت آمیز علیه پ ک ک و داعش خطر تروریسم را به حداقل برسانند. با توجه به وجود خلا سیاسی در سوریه و ادامه جنگ و درگیری در این کشور، سازمانهای تروریستی نظیر پ ک ک و داعش اقدام به تاسیس پایگاه لجستیک و منطقه امن برای خود در این کشور نموده و به تهدید ترکیه ادامه می دهند، برای همین نیز ترکیه مجبور شده است تا دست به ترتیب عملیات نظامی فرا مرزی بزند. ترکیه با ترتیب عملیات سپر فرات توانست خط مرزی ترکیه را از تهدید تروریسم پاکسازی نماید، اکنون نیز با ترتیب عملیات شاخه زیتون علیه ی پ گ شاخه پ ک ک در سوریه گام مهمی برداشته است.

سازمان تروریستی ی پ گ که سالهاست کنترل منطقه عفرین را در دست دارد، یک تهدید بسیار جدی برای امنیت ملی ترکیه به شمار می رود. این سازمان اقدام به ارسال سلاح و اعزام تروریست به ترکیه از طریق کوههای آوانوس می کند. حتی بسیاری از این سلاحها، تجهیزات و مهماتی که از سوریه به ترکیه آورده شده اند، در چارچوب عملیات مبارزه با تروریسم انجام گرفته توسط نیروهای مسلح ترکیه کشف و ضبط شد. همچنین حضور ی پ گ در عفرین به منبع تامین نیروی انسانی برای به پ ک ک نیز تبدیل شده است. از سوی دیگر شبه نظامیان ی پ گ در عفرین با انجام تبلیغات منفی علیه ترکیه در داخل و خارج از کشور اقدام به حمایت تبلیغاتی از پ ک ک می کنند. در عملیات ترتیب یافته از سوی ی پ گ در استانهای کیلیس و ریحانلی  بسیاری از غیرنظامیان جان خود را از دست دادند. پایان موفقیت آمیز عملیات شاخه زیتون باعث خواهد شد تا ترکیه امنیت مرزی خود در این منطقه را تامین نماید، همچنین با از بین رفتن سازمان های تروریستی ی پ گ در عفرین، رویای پ ک ک در جهت تاسیس یک کریدور ترور در مرزهای جنوبی ترکیه که از عراق تا دریای مدیترانه امتداد می یابد، نقش بر آب خواهد شد.  

ی پ گ شاخه سازمان تروریتس پ ک ک در سوریه نه تنها تهدیدی برای امنیت ملی ترکیه به شمار می رود، بلکه در عین حال، تمامیت ارضی سوریه را نیز تهدید می کند. چنانچه ک ج ک که یکی از سازمانهای اصلی ی پ گ می باشد، از رویای "کردستان" که بخشی از خاکهای ترکیه، ایران، سوریه و عراق را دربر می گیرد صرفنظر نکرده است. حتی در مناطقی که توسط نیروهای مسلح ترکیه از ی پ گ باز پس گرفته شده است، در به اصطلاح فرمانداری های بازپس گرفته شده از این سازمان تروریستی این نقشه جغرافیایی بوفور قابل مشاهده است. ی پ گ در مناطق تحت تصرف خود در شمال سوریه به اصطلاح منطقه فدرال سوریه شمالی را اعلام کرده و انتخابات ساختگی نیز برگزار کرده است.

از سوی دیگر عملیات شاخه زیتون نیروهای مسلح ترکیه در عفرین در نظر دارد تا با پاکسازی این منطقه از لوث وجود سازمان تروریستی ی پ گ، مردم منطقه را از شر تروریست ها نجات دهد.

همانطور که می دانید، اکثریت جمعیت عفرین را کردها تشکیل می دهند که بسیاری از آنها با فرار از آزار و اذیت ی پ گ به ترکیه، عراق و یا کشورهای اروپایی پناهنده شده اند. تنها در ترکیه نزدیک به 300 هزار کرد سوری زندگی می کنند. حتی گفته می شود که بسیاری از کردهای سوریه که سعی در خروج از عفرین دارند، توسط ی پ گ مجبور به ماندن و اقامت در این شهر می شوند. ترکیه در نظر دارد به همراه عناصر ارتش ملی سوریه، عفرین را از تروریست های ی پ گ پاکسازی نموده و مردم این منطقه را از شر وجود تروریست ها خلاص نمایند. بیانیه های منتشره توسط ترکیه مبنی بر اینکه "عفرین متعلق به اهالی آن است" که از طریق هواپیماها در آسمان عفرین پخش شد نشانگر نیت ترکیه از انجام این عملیات می باشد.

عملیات شاخه زیتون یک عملیات نظامی می باشد که به دلایل بسیاری از سوی ترکیه آغاز شد. ترکیه همراه با نیروهای متشکل از اردوی ملی سوریه با پاکسازی عفرین از تروریست های پ ی د از سویی امنیت ملی خود را تامین خواهد کرد و از سوی دیگر با کمک به حفظ تمامیت ارضی سوریه، کردهای این کشور را از آزار و اذیت ی پ گ در امان نگه خواهد داشت. همچنانکه پس از پاکسازی مرزهای ترکیه از لوث وجود داعش میزان حملات تروریستی داعش به ترکیه کاهش یافت، شاهد کاهش حملات تروریستی پس از پاکسازی ی پ گ نیز خواهیم بود.

عملیات شاخه زیتون تاثیر دومینو بر جای خواهد گذاشت و در نتیجه این امر پ ک ک و ی پ گ در سایر مناطق نیز به شکلی جدی تضعیف خواهند شد. مردم منطقه که در منبج، حسکه، رقه و دیرالزور با اعمال فشار سرکوب شده بودند، شروع به مقاومت در برابر سازمان تروریستی کردند. مردم منبج به پا خواسته اند. همچنین کشورهایی همچون ایالات متحده که به عنوان حامی ترور عمل می کنند، اکنون می بینند که این کار هزینه های جدی در پی دارد و به سوی نقطه ای پیش می رود که از کنترل آنها خارج است.خبرهای مرتبط