ترکیه، خانه من-داستان زندگی دیوید اورلیدزه از گرجستان

در برنامه این هفته داستان زندگی David Ughrelidze از گرجستان برایتان نقل خواهیم کرد

ترکیه، خانه من-داستان زندگی دیوید اورلیدزه از گرجستان

دیوید بیش از 20 سال است که در آنکارا زندگی می کند. او در سال 1959 در گرجستان به دنیا آمد. به خاطر علاقه وافری که از سنین کودکی به نقاشی داشت، در مسابقات بین المللی شرکت کرده و جوایز بسیاری دریافت کرد. دیوید تحصیلات دانشگاهی خود را نیز در رشته نقاشی به پایان برد. او فارغ التحصیل آکادمی دولتی هنرهای زیبای تفلیس است. در اوایل دهه 90 از یکسو به عنوان نقاش مشغول بکار بود و از سوی دیگر با طراحی جلد کتاب، او نیز تحت تاثیر تحولات سیاسی روز قرار گرفت. در روندی که با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق آغاز شد، کشورش گرجستان نیز استقلال خود را اعلام کرد. بدین ترتیب مشکلاتی که در رابطه با سفر به خارج از کشور برایش وجود داشت نیز از میان برداشته شد. شمار زیادی شهروند گرجستان از راه های زمینی به کشور همسایه ترکیه سفر کردند. برخی برای تجارت، برخی برای گرد و برخی از روی کنجکاوی. دیوید به علت مشکلات اقتصادی که گرجستان در آن سالها روبرو بود، قادر به فروش آثارش در کشورش نبود. به همین دلیل نیز تصمیم گرفت تا در ترکیه اقدام به فروش تابلوهایش کند. به همراه دو دوست نقاش اش تابلوهای خود را بسته بندی کرده و به سوی ترکیه  به راه افتادند. پس از عبور از گذرگاه مرزی سارپ، به شهر ساحلی ریزه رسیدند. هدفشان این بود که  تابلوهایشان را در بازارهای روسی که در شهرهای ساحلی دریای سیاه دایر شده بود، به فروش برسانند. آنها تابلوهای خود را به نمایش گذاشتند. و تابلوهایشان با استقبال گرم مردم روبرو شد. مردم ریزه بیشتر به پرتره هایی که  دیویو می کشید علاقه نشان دادند. دیوید به مدت دو سال بین ریزه و تفلیس رفت و آمد کرده و با توجه به سفارشات پرتره رسم می کرد. او می گوید: "می توانم بگویم که  عکس پرتره تمام مردم ریزه را کشیدم." دیوید در آن دوران اطلاعات چندانی نسبت به ترکیه نداشت ولی به مرور زمان با فرهنگ، مردم و زبان ترکی آشنا  شد. او می گوید ترکیه با گرجستان شباهت بسیاری دارد.

دیوید در سال 1993 به شهر توریستی آنتالیا در ساحل مدیترانه سفر کرد و تصمیم به زندگی در این شهر گرفت. او به رسم نقاشی به سبک خود ادامه داد. دیوید در سال 1996 اولین نمایشگاه شخصی خود را در یک گالری هنری در آنکارا برپا کرد. این نمایشگاه با استقبال گرمی روبرو شده و مورد پسند منتقدین هنری در آنکارا قرار گرفت. او از انکارا  پایتخت ترکیه خوشش آمده و در این شهر ساکن شد.

دیوید اورلیدزه  در حال حاضر در شهر آنکارا زندگی می کند. هر ساله در شهرهای مختلف نمایشگاه ترتیب می دهد. از سوی دیگر نیز در آتلیه هنری اش در آنکارا به تدریس می پردازد. او هنرجویانی از هر سن و در هر سطح دارد. ولی تدریس به کودکان و جوانان را بیشتر از بقیه دوست دارد. او بر این باور است که کسانی که از کودکی و سنین پایین به هنر علاقه نشان می دهند، در بزرگسالی افراد موثر و بانفوذتری خواهند شد. دیوید می گوید : "جهان را تنها هنردوستان می توانند نجات دهند."

او چند ماه از سال را در گرجستان سپری می کند. دیوید می گوید: "نمی دانم که اینجا خانه من است یا نه! ولی خیلی احساس راحتی به من دست می دهد. دوستان زیادی دارم."

عزیزان به پایان برنامه ترکیه خانه من رسیدیم. تا روایت یک داستان زندگی جدید خدانگهدار.

 خبرهای مرتبط