پروژه های ملی بخش دفاعی - سیستم ریلی کلاهک جنگی " HABRAS "

بخش صنایع دفاعی ترکیه در ماههای دوره اخیر شاهد جهش های مهمی شده است

پروژه های ملی بخش دفاعی -  سیستم ریلی کلاهک جنگی " HABRAS "

در بخش صنایع دفاعی ترکیه جهش های مهمی صورت می گیرد. هر ماه برخی از پروژه های مهم به موفقیت دست یافته، آزمایش های برخی از تولیدات دفاعی با موفقیت انجام یافته و مراسم امضای پروژه های مهم ترتیب می یابد. ظرف 10 روز اول ماه نوامبر سال جاری شاهد اجرای تعداد زیادی از پروژه های دفاعی شدیم. در اول نوامبر 2018 با پیشگامی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه آزمایش سیستم ریلی کلاهک جنگی " HABRAS "، سیستم تخریب پولاد و پروژه سیستم لیزری با موفقیت انجام گرفت. اردوغان در مراسم افتتاحی توسعه زیرساخت فناوری ملی که آزمایشهای مذکور طی آن انجام گرفت، در رابطه با صنایع دفاعی پیامهای مهمی داد. در 4 ام نوامبر سومین ناوچه جنگی " تی سی جی بورگازآدا  اف – 513 " که در چهارچوب پروژه تولید کشتی ملی تولید شده است، به نیروی دریایی تحویل داده شد. سازمان صنایع دفاعی در 8 ام نوامبر با امضای قرارداد اصولی برنامه طراحی موتور هواپیمای جنگی ملی، روند تولید موتور جنگنده جت توربوفان را آغاز کرد. در 9 ام نوامبر نیز قرارداد تولید انبوه تانک آلتای که 250 دستگاه از این تانکها 18 ماه بعد تحویل داده خواهد شد، به امضا رسید. تحقق این فعالیتها در کوتاه مدت نشان میدهد که کارآیی ترکیه در بخش صنیع دفاعی تا چه سطحی بالا رفته است.

HABRAS، پولاد، پروژه سیستم لیزری و سیپر

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ضمن شرکت در مراسم افتتاحی زیرساخت فناوری ملی بیانات مهمی ایراد کرد. اردوغان در سخنان خود گفت، امروز در اینجا با هدف آزمایش پروژه های مهم زیرساخت فناوری ملی گردهم آمدیم. در این چهارچوب باقی ماندن طرحهای حساس، اندوخته علمی و مبالغ هنگفت در کشور را تامین می کنیم. صنایع دفاعیمان با بهره برداری از HABRAS از ویژگی مهمی که کشورهای معدودی صاحب آن می باشند، برخوردار خواهد شد. یکی دیگر از تولیدات ملیمان سیستم حراست فعال " پولاد " می باشد. این تکنولوژی از نظر واحدهای تانک سوار نیروهای مسلح اهمیت فراوانی دارد. سیستم لیزری با برد بالا نیز یکی دیگر از فناوری های ملی صنایع دفاعی ترک را تشکیل می دهد. این سیستم در دوره های آتی در هواپیماها و کشتی ها بکار گرفته خواهد شد. رجب طیب اردوغان در سخنان خود از آغاز فعالیتهای مربوط به سیستم دفاع هوایی دوربرد ملی موسوم به " سیپر " خبر داده و اظهار داشت، این سیستم در اواخر سال 2021 مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

اولین مرحله جوشکاری مدل جدید زیردریایی " آیدین رئیس " انجام گرفت.

ساخت اولین کشتیهای جنگی ترکیه در چهارچوب پروژه تولید کشتی ملی موسوم به " MİLGEM " در بندر کشتی سازی استانبول آغاز شده بود. ناوچه " تی سی جی بورگازآدا  اف – 513 " که سومین کشتی از کشتیهای ملی می باشد، طی مراسمی در 4 ام نوامبر 2018 و با شرکت رجب طیب اردوغان به نیروی دریایی ترک تحویل داده شد. این کشتی 99 ممیز 5 متر طول، 14 ممیز 4 متر عرض و 2 هزار و 400 تن وزن دارد. کشتی مذکور بدون سوختگیری، 6 هزار و 485 کیلومتر برد سیر دارد. ناوچه " بورگاز آدا " قادر به انجام وظایفی چون جنگ روی آب، زیر دریا و دفاع هوایی، کنترل اکتشافی و جنگ دفاعی نامتقارن می باشد.

رجب طیب اردوغان در حاشیه مراسم تحویل ناوچه " بورگاز آدا "، اولین جوشکاری مدل جدید زیردریایی آیدین رئیس را نیز انجام داد. این زیردریایی که می تواند بدون سوختگیری با پشت سر گذاشتن اقیانوس به امریکا رفته و بازگردد، از نظر یاری به افزایش قابلیت جنگی نیروی دریایی ترکیه حائز اهمیت می باشد. زیردریایی " بورگاز آدا "، 68 متر طول، 13 متر ارتفاع و هزار و 850 تن وزن دارد.

برنامه طراحی و تولید موتور جنگنده ملی

پروژه هواپیمای جنگی ملی با یک طرح منحصر به کشورمان که تا حد امکان از تولیدات صنایع محلی استفاده می کند، ادامه دارد. در چهارچوب این پروژه نیاز نیروی هوایی ترکیه به هواپیماهای جنگی از سالهای 2030 به بعد تامین خواهد شد. در این راستا قرارداد اصولی برنامه طراحی و تولید موتور هواپیمای جنگی ملی در داخل کشور در 8 ام نوامبر سال 2018 به امضا رسید. بدین ترتیب روند تولید موتور جنگنده جت توربوفان آغاز شد. در نظر است که تمامی امتیاز و حقوق مالکیت فکری این موتور به ترکیه تعلق داشته باشد.

تولید انبوه تانک " آلتای "

نیروی زمینی ترکیه مدت مدیدیست با هدف دارا بودن به یک مدل جدید تانک ملی که بتواند به نیازهای خود پاسخ بدهد، تلاش می کند. سازمان صنایع دفاعی در 9 ام نوامبر سال 2018 قرارداد تولید انبوه تانک " آلتای " را امضا کرد. در این قرارداد تاسیس خط تولید انبوه با ظرفیت 240 دستگاه تانک " آلتای " پیش بینی شد. در نظر است که اولین تانک بعد از 18 ماه به نیروی زمینی تحویل داده شود.

تانک آلتای با قابلیتهایی چون قدرت شلیک بالا، درصد اصابت و وسعت گسترده عملیات، بصورت یکی از مهمترین خودروهای رزمی نیروهای مسلح ترکیه در خواهد آمد. در تانک ملی آلتای، زره های حراست کننده از تانک در مقابل هرگونه تهدید وجود خواهد داشت. سیستمهای موجود در این تانکها در مقابل تهدیدات ناشی از حملات شیمیایی، بیولوژیکی و هسته ای نیز از خدمه های خود حفاظت خواهند کرد.

 خبرهای مرتبط