ترکیه، خانه من-49-داستان زندگی مارینا یوجه از مولداوی

میهمان برنامه امروزمان "مارینا یوجه" از مولداوی است. مارینا که در دهه 2000 برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس به ترکیه آمده، عاشق هنر و تئاتر است. اگر مایل به شنیدن داستان زندگی مارینا هستند با ما همراه باشید

ترکیه، خانه من-49-داستان زندگی مارینا یوجه از مولداوی

مارینا یوجه در منطقه خودمختار قاقاووز  در مولداوی به دنیا آمد. در آن سالها زبان تحصیل در کشورش روسی بود. او در دانشگاه نیز در رشته زبان و ادبیات روسی به تحصیل پرداخت. او همچنین به خاطر علاقه ای که به تئاتر داشت در این رشته هم تحصیل کرد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه به عنوان گوینده زبان روسی در رادیو مشغول به کار شد. از طرف دیگر نیز به کار عروسک گردانی می پرداخت. در این میان ازدواج کرده  و دخترش به دنیا آمد. در طول سالهای 90 او نیز تحت تاثیر بحران اقتصادی در کشورش قرار گرفت. مارینا می گوید: "روزهای خیلی سختی را گذراندیم. گرسنگی واقعی را تجربه کردیم." مارینا در این روزهای سخت از طریق یکی از دوستانش از اعطای بورس دانشجویی به دانشجویان خارجی از سوی جمهوری ترکیه مطلع شد. مارینا که 31 سال داشت تصمیم گرفت تا برای دریافت این بورس مراجعه کند. در سال 2000 از کیشینف به مقصد آنکارا با اتوبوس به راه افتاد. او می گوید: "وقتی با اتوبوس وارد آنکارا شدم، خود را در وطنم احساس کردم. از این احساس خودم هم متعجب شدم. حتی تصور نیز نمی کردم که روزی آنکارا تبدیل به خانه من شود." مارینا یوجه در امتحانات ورودی موفق شده و موفق به ثبت نام در مقطع فوق لیسانس زبان و ادبیات روسی در دانشگاه  آنکارا شد. مارینا می گوید: "در واقع هدفی چون تحصیل در کشوری دیگر نداشتم." او به همراه دختر چهار ساله اش به آنکارا آمد.

زندگی در سالهای اول برای مارینا یوجه در ترکیه چندان آسان نبود. از یک سو کار می کرد، از یکسو از دخترش مراقبت می کرد و از سوی دیگر به تحصیل ادامه می داد. مارینا می گوید: "در ترکیه با انسانهای خوبی روبرو شدم. در سایه کمک هایی که کردند، موفق شدم." او در سال 2003 از دانشگاه فارغ التحصیل شده و به کار ترجمه مشغول شد. یکی از کارهایی که مارینا انجام داده، ترجمه تئاتری که  در مولداوی بازی کرده بودند بود. او پس از ترجمه این بازی، تئاتر را به همراه یکی از دوستانش بر روی صحنه اجرا کرد. او به واسطه این تئاتر با هالوک یوجه همسر کنونی اش آشنا شد. هالوک یوجه یکی از هنرمندان برجسته رشته عروسک گردانی در ترکیه است. مارینا می گوید، "درست زمانی که به کشورم برمی گشتم با هالوک آشنا شدم." دوستی بین آنها به ازدواج منتهی شد.این زوج که هر کدام از ازدواج قبلی شان یک دختر بچه داشتند، پس از ازدواج نیز صاحب یک فرزند دختر شدند.

مارینا یوجه 18 سال است که در ترکیه زندگی می کند. او به همراه همسرش به اجرای تئاتر و عروسک گردانی در آنکارا ادامه می دهند. این زوج موفق با عشق و علاقه بی نظیری هم برای کودکان و هم بزرگسالان تئاتر اجرا می کنند. مارینا می گوید: "از زندگی در ترکیه هرگز پشیمان نیستم. اینجا خانه من است."

دوستان میهمان برنامه امروز ترکیه، خانه من، مارینا یوجه، هنرمند تئاتر از مولداوی بود.

تا برنامه ای دیگر و روایت داستان زندگی جدید خدانگهدار.

 


برچسب ها: مولداوی , ترکیه , تئاتر

خبرهای مرتبط