مطبخ ترک - طرز تهیه پلوی بلغور

در برنامه این هفته مطبخ ترک، طرز تهیه پلوی بلغور را به شما آموزش میدهیم

مطبخ ترک - طرز تهیه پلوی بلغور

بلغور یکی از مواد غذایی است که در مطبخ ترک بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. همانند برنج به عنوان پلو، در سالادها، سوپها، غذاهای سبزیجات و حتی در کوفته های ترک بسیار مورد استفاده است. بلغور چیست؟ بلغور که با کوسکوس، یکی از مواد غذایی اصلی در مطبخ آسیای میانه نیز بسیار مورد استفاده قرار میگیرد، شکل ریز شده گندم میباشد. دانه های بلغور ابتدا جوشانده شده و سپس خشک میشوند. از پوستش جدا شده و سپس در آسیاب به اندازه های متفاوت خرد میشوند. بلغورهایی که درشت خرد شده اند، در تهیه پلو و بلغورهایی که ریز خرد شده اند نیز در تهیه کوفته ها، دلمه ها و در داخل سالادها مورد استفاده قرار میگیرد.

به دلیل اینکه خاکهای آناتولی و شرایط جغرافیایی آن برای کاشت بلغور مناسب میباشد، همه محصولاتی که از گندم تهیه میشوند و در راس آنها، بلغور، از مواد غذایی اصلی مطبخ ترک محسوب میگردند. بخصوص پلویی که از بلغور تهیه میشود، در فرهنگ ترک جایگاه ویژه ای دارد. "پلوی بلغور" که تقریبا در همه بخشهای مختلف آناتولی،  پخته میشود، از غذاهای بسیار مهم در مطبخ ترک میباشد. بدین ترتیب بیایید امروز طرز تهیه پلوی بلغور را بیاموزیم.

 

مواد مورد نیاز برای تهیه پلوی بلغور

1 لیوان بلغور درشت

یک چهارم لیوان روغن مایع

1 عدد پیاز

2 الی 3 عدد فلفل سبز

نصف قاشق غذاخوری رب فلفل

2 عدد گوجه فرنگی

دو لیوان آب جوش

نمک – فلفل سیاه – فلفل قرمز – نعنا

2 قاشق غذاخوری کره

 

برای تهیه پلو، ابتدا روغن مایع را گرم میکنیم. سپس پیاز ریز شده  و فلفلها را داخل آن سرخ میکنیم. رب فلفل را افزوده و چند دقیقه میپزیم. سپس گ.جه فرنگیهای پوست کنده و ریز شده را اضافه میکنیم. تا زمانی که گوجه فرنگیها نرم شود، میپزیم. در این میان بلغورها را دوبار میشوییم. آب کشی کرده و داخل مخلوط پیاز و گوجه فرنگی ریخته و هم میزنیم.. آب حجوش را اضافه کرده، زیر گاز را کم میکنیم. نمک و ادویه ها را اضافه میکنیم. تا زمانی که بلغور آب خود را بکشد، می پزیم. پس از خاموش کردن  زیر گاز، در تابه ای دیگر، کره را آب کرده و بر روی بلغور پخته شده می ریزیم.

پلوی بلغور را به مدت 10 دقیثقه به شکلی که درش بسته باشد در کناری میگذاریم و سپس برای خوردن حاضر میکنیم.

نوش جان 

لینک برنامه های قبل:

طرز تهیه سوپ ماست

طرز تهیه بادمجان شکم پر (Patlıcan karnıyarık)

طرز تهیه حلوای ارد سفید و یا آرد سمولیناترجمه و تدوین: مینا مدرس اولخبرهای مرتبط