واکنش‌های جهانی به طرح ترامپ در مورد قدس

بسیاری از کشورها و سازمان‌های جهانی از جمله نهادهای جهان اسلام ضمن مخالفت با طرح ترامپ برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر، نسبت به تبعات این تصمیم در افزایش خشونت در فلسطین و منطقه هشدار داده اند

واکنش‌های جهانی به طرح ترامپ در مورد قدس

بسیاری از کشورها و سازمان‌های جهانی از جمله نهادهای جهان اسلام ضمن مخالفت با طرح ترامپ برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر، نسبت به تبعات این تصمیم در افزایش خشونت در فلسطین و منطقه هشدار داده اند.

از جمله سازمان های مخالف با طرح ترامپ برای قدس که به عنوان نخستین قبله مسلمانان و همچنین سرزمینی مقدس برای مسیحیان و یهودیان شناخته می شود، سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا بوده است.

تاکنون هیچ کشوری از طرح ترامپ حمایت نکرده است.

اردوغان: قدس خط قرمز مسلمانان است

ترکیه از جمله کشورهایی بوده که واکنش شدیدی نسبت به طرح ترامپ داشته است.

رئیس جمهور ترکیه در این باره اظهار داشت: قدس خط قرمز مسلمانان است. گر چنین اقدامی صورت گیرد ظرف چند روز با سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول تشکیل جلسه خواهیم داد. این مسئله حتی می تواند باعث قطع روابط دیپلماتیک ما با اسرائیل خواهد شد.

تصمیم ترامپ درباره انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس واکنش دیگر کشورها را نیز در پی داشته که برخی از آنها عبارتند از:

فرانسه: برنامه آمریکا درباره قدس نگران کننده است

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از تصمیم یک جانبه ایالات متحده آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، ابراز نگرانی کرده است.

ماکرون در تماس تلفنی با ترامپ ضمن ابراز نگرانی از طرح آمریکا، تاکید کرده است که تصمیم گیری در باره موقعیت قدس فقط با گفتگو و مذاکرات صلح میان طرف فلسطینی و اسرائلی میسر خواهد شد.

پاپ فرانسیس: نمی‌توانم در برابر نگرانی عمیق خود سکوت کنم

پاپ فرانسیس، رهبر روحانی کاتولیک‌های جهان نیز از طرح دولت آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل ابراز نگرانی کرد.

وی گفت: "نگران قدس هستم. در برابر تحولات اخیر و نگرانی های ناشی از آن نمی توانم ساکت باشم. از همگان می خواهم بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل به قدس احترام بگذارند".

اتحادیه اروپا: هرگونه تصمیم یا اقدام یکجانبه در راستای تغییر وضعیت قدس سبب واکنشهای جهانی و پیامدهای جدی می‌شود

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه ای اظهار داشت: "در گفتگوی تلفنی با ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن درباره احتمال شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا تبادل نظر کردیم.

براساس این بیانیه، موگرینی همچنین تصریح کرد: "اتحادیه اروپا اعلام می کند که هرگونه تصمیم یا اقدام یکجانبه در راستای تغییر وضعیت قدس سبب واکنشهای جهانی و پیامدهای جدی در افکار عمومی خواهد شد. خواهان تمرکز بر روند صلح اسرائیل- فسطین هستیم. اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا بر روند صلح تأثیر منفی خواهد گذاشت. به تلاش خود برای آغاز مجدد روند صلح ادامه خواهیم داد".

پیام پادشاه مراکش به ترامپ

محمد ششم، پادشاه مراکش با ارسال پیامی به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نسبت به انتشار اخبار مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، ابراز نگرانی کرد.

وی در پیام خود با اشاره به این که این اقدام به روند مذاکرات صلح بین فلسطین و اسرائیل صدمه خواهد زد، اظهار داشت: "این پیام را به عنوان رئیس کمیته قدس سازمان همکاری‌ اسلامی که 57 کشور اسلامی با جمعیتی افزون بر یک میلیارد نفر عضو آن هستند، ارسال می کنم ".

پادشاه مراکش با تاکید بر مقدس بودن قدس برای سه دین آسمانی افزود: "قدس با هویت تاریخی و دینی خود باید به عنوان پایه و اساس رواداری، شهری برای زندگی مردم توام با صلح باشد. بایستی موقعیت سیاسی قدس در چارچوب قوانین بین‌المللی حفظ شود".

العبادی: انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس را قبول نداریم

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، درباره انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس با اشاره به اینکه ممکن است این امر باعث نتایج بدی شود، اظهار داشت: "انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس را قبول نداریم. درباره نتایج منفی این امر نیز هشدار می دهیم".

اردن: چنین تصمیمی پیامدهای خطرناکی برای امنیت منطقه خواهد داشت

ملک عبدالله، پادشاه اردن نیز که با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفتگوی تلفنی انجام داده است، درباره خطرات ناشی از اخذ تصمیم‌هایی به غیر از راه‌حلی گسترده‌ برای تاسیس دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی، هشدار داد و گفت: قدس، کلید صلح و ثبات در منطقه و جهان است.

وی با اشاره به اینکه چنین تصمیمی پیامدهای خطرناکی برای امنیت منطقه خواهد داشت، اظهار داشت که این وضعیت احساسات مسلمانان و مسیحیان را تحریک و تلاش آمریکا برای از سرگیری روند صلح در منطقه را تضعیف خواهد کرد.

- تونس نیز بر لزوم حفظ جایگاه قانونی و تاریخی قدس تاکید کرد.

- وزارت امور خارجه عربستان سعودی با اعلام اینکه مقامات این کشور مساله را با نگرانی پیگیری می کنند، هشدار داد اقدام آمریکا می تواند به رویکرد بی‌طرفانه این کشور آسیب زده و یک طرفداری بدون انگیزه خواهد بود.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: "این اقدام بازتاب‌های بسیار خطرناکی در پی خواهد داشت".

-بلژیک: تصمیم ترامپ می تواند موجب بروز خشونت و دشوار شدن روند صلح شود

دیدیه ریندرز، وزیر امور خارجه بلژیک در مصاحبه با «رادیو 1» این کشور تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" را باعث تاسف خوانده و بر لزوم ایفای نقش موثرتر اتحادیه اروپا در روند صلح در خاورمیانه تاکید کرد.

وی در ادامه افزود: این تصمیم ترامپ می تواند موجب بروز خشونت و دشوار کردن روند صلح شده و تنها راه حل این مشکل ایجاد زمینه مذاکره میان اسرائیل و فلسطین است.

ریندرز همچنین خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپا به عنوان بزرگترین شریک تجاری اسرائیل و یکی از مهم‌ترین حامیان اصلی دولت فلسطین باید نقش موثرتری ایفا کرده و برای برقراری مذاکرات مستقیم میان طرفین وارد عمل شود.

واکنش افغانستان به تصمیم ترامپ در مورد قدس

افغانستان در واکنش به تصمیم دولت آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" با انتشار اطلاعیه ای در وبسایت «دفتر ریاست جمهوری افغانستان» اعلام کرد: ضمن درک نگرانی عمیق مردم مسلمان کشور و جهان اسلام، تشویش و نگرانی عمیق خود را در این رابطه پیش از این از مجراهای دیپلماتیک به رهبری آن کشور اعلام کردیم.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: « این تصمیم باعث جریحه‌دار شدن احساسات تمام مسلمانان جهان شده و روند صلح در خاورمیانه را به مخاطره می اندازد، از این جهت هر اقدام یک جانبه در این خصوص بدون اشتراک فلسطین و راه حل دولت مستقل، به نتیجۀ مثبت و راه حل دایمی منتهی نخواهد شد.

حکومت وحدت ملی و مردم مسلمان این سرزمین با سایر مسلمانان جهان خواهان تأمین حقوق حقه مردم فلسطین برای یک دولت مستقل هستند. بیت المقدس اولین قبله مسلمانان جهان که برای سایر ادیان نیز دارای اهمیت است و باید موقعیت آن بر اساس قوانین بین‌المللی، مصوبات سازمان ملل‌ متحد و خواست میلیون ها مسلمان جهان، تثبیت شود.

حکومت وحدت ملی برای تحقق صلح پایدار و عادلانه در فلسطین در همکاری با جهان اسلام و جامعۀ جهانی در چهارچوب سازمان همکاری کشورهای اسلامی و ملل‌ متحد از این پروسه به صورت متداوم حمایت می‌کند».

استرالیا: اقدام ترامپ برای انتقال سفارت به قدس، کودتا در سیاست ده ها ساله دولت آمریکا است

به گزارش شبکه تلویزیون«نیوز کو» استرالیا، جولی بیشاپ وزیر امور خارجه این کشور در نشست مطبوعاتی از تصمیم رئیس جمهور آمریکا در مورد به رسمیت شناختن قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" انتقاد و اعلام کرد: استرالیا هرگز سفارت خود را از تل آویو به قدس انتقال نخواهد داد.

وی همچنین افزود: "استرالیا از اقدام ترامپ حمایت نمی کند و آن را یک کودتا در سیاست ده ها ساله دولت آمریکا می داند.

بیشاپ تصریح کرد: ما از راه‌حل «دو دولت» برای حل مساله فلسطین و اسرائیل حمایت می کنیم.

گفتنی است دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی، علی‌رغم قطعنامه شماره 478 شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 1980 که اقدام اسرائیل برای الحاق قدس شرقی و اعلام آن به عنوان پایتخت اسرائیل را غیر قانونی دانست، گفت: "زمان شناختن رسمی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل فرا رسیده است". ترامپ همچنین دستور داد تا آمادگی های لازم برای انتقال سفارت خانه ایالات متحده آمریکا به قدس صورت گیرد.

لازم به ذکر است که اسرائیل در سال 1967 قدس را اشغال و آن را به عنوان «پایتخت ابدی اسرائیل» اعلام کرد، اما جامعه بین المللی این تصمیم را به رسمیت نمی شناسد. فلسطینیان قدس را پایتخت کشورشان می دانند.

 خبرهای مرتبط