ترامپ ناتو را تهدید به خروج از این پیمان کرد

ترامپ: متحدان ناتو باید در اسرع وقت به تعهداتشان جهت افزایش دو درصدی هزینه های دفاعی خود عمل کنند و آن را به 4 درصد برسانند

ترامپ ناتو را تهدید به خروج از این پیمان کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد: در صورت عدم پای‌بندی کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به تعهدات‌شان جهت افزایش هزینه های دفاعی خود، آمریکا از این سازمان خارج خواهد شد.

ترامپ پیش از نشست مذکور طی مطلبی در توئیتر نوشت: متحدان ناتو باید در اسرع وقت به تعهداتشان جهت افزایش دو درصدی هزینه های دفاعی خود عمل کنند و آن را به 4 درصد برسانند.

خبرها حاکی است که ناخشنودی سران ناتو از اظهارات ترامپ، نشست بررسی عضویت اوکراین و گرجستان در این سازمان را ناتمام گذاشته است.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید گفت: رئیس جمهور ترامپ می خواهد ببیند که متحدان ما در مسوولیت بیشتری سهیم می شوند و حداقل به تعهدات رسمی گذشته خود عمل می کنند.

26 کشور عضو ناتو پیشتر متعهد شده اند که تا سال 2024 میلادی بودجه نظامی خود را به دو درصد تولید ناخالص داخلی برسانند.

اما فقط پنج کشور آمریکا، یونان، استونی، بریتانیا و لتونی تا به حال موفق به این کار شده اند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز چهارشنبه گفت که تمرکز اصلی باید افزایش بودجه نظامی تا سقف دو درصد باشد.

استولتنبرگ گفت: "من فکر می کنم که باید اول به دو درصد برسیم، تمرکز بر این است. خبر خوب این است که ما به سمت آن در حال حرکت هستیم."

ترامپ در نشست خبری مشترک خود با دبیرکل ناتو، دولت آلمان را به خاطر کوتاهی در افزایش بودجه دفاعی آن کشور و همزمان، سرمایه‌گذاری سنگین در طرح احداث خط لوله انتقال گاز روسیه مورد انتقاد قرار داد و گفت "کاملا نامناسب" است که آلمان به عنوان عضو ناتو به تعهد مالی در قبال این سازمان عمل نکند و به جای آن، از روسیه حمایت مالی به عمل آورد و به این ترتیب خود را تحت تسلط روسیه قرار ‌دهد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین آلمان را متهم کرد که به طور کامل توسط روسیه "کنترل" می شود و "اسیر" آن کشور است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که برای شرکت در نشست ناتو به بروکسل رفته، در واکنش یادآور شد که بخش عمده‌ای از زندگی خود را در آلمان شرقی تحت تسلط روسیه گذرانده و امروزه آلمان متحد "خود سرنوشت خود را در دست دارد."

مرکل گفت که آلمان کمک‌های موثری به ناتو کرده و در ماموریت‌های این سازمان شرکت گسترده داشته است.خبرهای مرتبط