آغاز مذاکرات صلح یمن در سوئد

مذاکرات صلح یمن میان طرف های درگیر در این کشور در سوئد تحت نظارت سازمان ملل آغاز شد

آغاز مذاکرات صلح یمن در سوئد

مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن در افتتحایه مذاکرات صلح میان طرف های درگیر در این کشور که امروز در استکهلم پایتخت سوئد آغاز شد، اظهار داشت: برگزاری این نشست میان یمنی ها در حالی که درگیری ها در این کشور تشدید یافته است، مشکل بود. هر دو طرف برای حضور در این مذاکرات تصمیمات دشواری اتخاذ کردند.

وی با اشاره بر اینکه مذاکرات مذکور مجددا پس از دو سال توقف از سرگرفته شد، گفت: این نشست به قطعنامه 2216 سازمان ملل، طرح شورای همکاری خلیج و نتایج کنفرانس ملی این کشور تکیه و استناد خواهد کرد.

گریفیتس همچنین تصریح کرد: سازمان ملل متحد امیدوار است در روزهای آینده مشکلات بسیاری حل شود تا رنج مردم یمن کاهش یابد. اگر ما در این نشست موفق نشویم، نیمی از مردم یمن در معرض خطر قحطی و بیماری ها از جمله وبا روبرو خواهند شد.

در همین راستا مارگوت والستروم، وزیر امور خارجه سوئد نیز در این نشست گفت: جامعه جهانی باید تلاش کند تا فاجعه یمن به پایان برسد و مسئولیت موفق شدن این مذاکرات بر عهده طرف های یمنی است.

این پنجمین دور مذاکرات یمنی-یمنی است. دوره نخستین و دوم در سال 2015 در شهر های ژنو و بیل سوئیس و دوره سوم در سال 2016 در کویت و دوره چهارم در سال 2016 در ژنو بدون حصول پیشرفت و نتیجه به پایان رسیده بود.

گفتنی است درگیری میان نیروهای دولتی یمن با پشتیبانی ائتلاف عربی و شبه نظامیان حوثی از چهار سال پیش تاکنون در نقاط مختلف این کشور ادامه داشته و در این درگیری‌ها هزاران نفر جان خود را از دست داده اند.

پیش از این سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که بیش از 22 میلیون نفر در یمن به کمک‌های بشردوستانه احتیاج دارند.خبرهای مرتبط