اعزام اکیب ویژه از سوی یونیفل به مرز لبنان ـ اسرائیل

نیروی موقت سازمان ملل متحد (UNIFIL) : برای تحقیق پیرامون ادعاهای مربوط به اینکه تونل های متعلق به حزب الله در مرز لبنان ـ اسرائیل تعلق دارد، به اسرائیل اکیبی خواهد فرستاد

اعزام اکیب ویژه از سوی یونیفل به مرز لبنان ـ اسرائیل

نیروی موقت سازمان ملل متحد (UNIFIL) که در جنوب لبنان مستقر می باشد، اعلام کرد برای تحقیق پیرامون ادعاهای مربوط به اینکه تونل های متعلق به حزب الله در مرز لبنان ـ اسرائیل تعلق دارد، به اسرائیل اکیبی خواهد فرستاد.

در پی اجلاس سه گانه که مابین ژنرال استفانو دل کول فرمانده یونیفیل و مقامات ارتش لبنان و اسرائیل در منطقه " Rasu'n-Nakura " واقع در مرز دو کشور انجام گرفت، یونیفل با انتشار یک بیانیه کتبی اعلام کرد : این ملاقاتی عادی است که از قبل طرح ریزی شده است.

در بیانیه صادره ضمن اشاره به اینکه در این دیدار فعالیت های تجسس در تونل های منطقه مرزی اسرائیل مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است تاکید گردید : نیروی موقت سازمان ملل متحد برای تحقیق پیرامون ادعاهای مربوط به اینکه این تونل ها به حزب الله تعلق دارند، امروز اکیبی به اسرائیل اعزام خواهد شد.

علاوه بر این تاکید گردید که یونیفل در موازات مذاکره با مقامات ارتش اسرائیل و لبنان ، در تاسیس مکانیزم هماهنگی با طرفین و نیز ممانعت از بروز بحران احتمالی در منطقه موثر واقع شده است.

ژنرال استفانو دل کول ضمن دعوت از طرفین برای دوری از اقدامات تک طرفه ایی که بتواند وضعیت موجود را در جهتی منفی تحت تاثیر قرار دهد گفت : در دیدار انجام گرفته پیرامون اعزام یک اکیب فنی به اسرائیل به تاریخ 6 ام دسامبر با هدف تحقیق پیرامون مسئله توافق حاصل شد. تمامی طرفین بایستی متوجه باشند که یک حادثه کوچک و نه چندان مهم چگونه می تواند نتایج خطرناک و ناخواسته ایی به همراه داشته باشد.

ارتش اسرائیل روز سه شنبه با صدور اطلاعیه ایی با ادعای اینکه در شمال اینکشور برخی تونلهای متعلق به حزب الله وجود دارد برای نابود کردن این تونل ها عملیاتی در مرز لبنان آغاز کرده بود.

در این اطلاعیه ضمن اشاره به اینکه این عملیات می تواند روزها بطول انجامد و تنها محدود به خاکهای اسرائیل خواهد بود گفته شد : این تونلها که برای ترتیب حملات برون مرزی کنده شده از سوی ارتش اسرائیل بدون اینکه مورد استفاده قرار گیرد و برای غیر نظامیان خطری ایجاد کند، از قبل تثبیت شده است. این حادثه نقض جدی حاکمیت اسرائیل است.خبرهای مرتبط