دانشمند چینی محقق ژنتیک ناپدید شد

هه جیانکوی، دانشمند چینی که به تولد نخستین نوزادان اصلاح ژنتیکی کمک کرده بود، چند روزی است که ناپدید شده است.

دانشمند چینی محقق ژنتیک ناپدید شد

هه جیانکوی، دانشمند چینی که به تولد نخستین نوزادان اصلاح ژنتیکی کمک کرده بود، چند روزی است که ناپدید شده است.

هه جیانکوی که ممکن است با بهره بردن از روش کریسپر، موجب تولد نخستین نوزادان اصلاح ژنتیکی شده باشد؛ در شرایط نامعلومی به‌سر می‌برد.

جیانکوی روز چهارشنبه هفته گذشته پس از شرکت در دومین نشست بین‌المللی ویرایش ژنوم انسان در هنگ‌کنگ و ارائه مقاله خود در رابطه با تحقیقات ژنتیکی، ناپدید شد و پس از این تاریخ کسی وی را ندیده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های چینی، محل نگهداری این متخصص ژنتیک نامعلوم است.

شایعاتی مبنی بر اینکه دکتر جیانکوی در دانشگاه علم و تکنولوژی شنژن چین، تحت بازداشت است، وجود دراد، اما دانشگاه با صدور اطلاعیه ای این شایعات را تکذیب کرده و اعلام نمود که اگر هرگونه اطلاعاتی از محل اختفای او داشته باشند، آن را برای خود محفوظ نگه خواهند داشت.

گفتنی است، جیانکوی هفته گذشته در مصاحبه‌ای با آسوشیتد پرس و سپس با به اشتراک گذاشتن سری ویدئوهایی در یوتیوب اعلام کرده بود که ژنوم جنین انسان را با روش کریسپر دستکاری کرده و این جنین‌ها که دخترانی دوقلو هستند، در صحت و سلامت کامل به دنیا آمدند.

جیانکوی و همکارانش برای انجام این برنامه، ابتدا تخمک و اسپرم را از والدین (مادری سالم و پدری مبتلا به ایدز) دریافت کرده و پس از لقاح مصنوعی، اصلاحات مهندسی ژنتیک را روی سلول‌های جنینی انجام دادند. سپس این دو جنین به رحم مادر انتقال داده شدند و مراحل رشد خود را به‌طور طبیعی در درون بدن مادر گذراندند. دکتر جیانکوی بخش کوچکی از DNA را از ژنی به نام CCR5 خارج کرده بود. گفته می شود،افرادی که این بخش از مواد ژنتیکی را از دست می‌دهند، به ویروس HIV مقاوم می‌شوند. جیانکوی عقیده دارد که نوزادان اصلاح‌شده‌ی ژنتیکی نسبت به این ویروس مقاوم شدند.

گفته می شود که دکتر جیانکوی بدون هیچ نظارت یا مجوز خاصی دست به این آزمایشات زده و بدین دلیل نیز بسیاری معتقدند که او مرتکب یک اشتباه بزرگ اخلاقی شده است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، مقامات چینی این آزمایش را غیرضروری و غیرمسئولانه دانسته‌اند و اعلام کرده اند که این تحقیقات آشکارا نقض جدی قوانین داخلی، مقررات و موازین اخلاقی می باشد.

 دانشگاه علم و تکنولوژی شنژن با انتشار اطلاعیه ای هه جیانکوی را از کارش برکنار کرد و اعلام کرد که دکتر جیانکوی با تحقیقات جنجالی خود، اخلاق و هنجارهای آکادمیک را نقض کرده است.

اتحادیه علمی جمهوری خلق چین نیز این تحقیق را محکوم و اعلام کرد که به‌شدت مخالف تحقیقات علمی و زیست‌تکنولوژی است که ناقض موازین اخلاقی و علمی هستند.خبرهای مرتبط