بیش از 100 هزار پرنده شکاری طی یک ماه از ترکیه به آفریقا کوچ کردند

براساس نتایج بررسی های انجمن طبیعت در ترکیه (DD) بیش از 100 هزار پرنده شکاری طی یک ماه با عبور از کشور به آفریقا کوچ کردند.

بیش از 100 هزار پرنده شکاری طی یک ماه از ترکیه به آفریقا کوچ کردند

انجمن طبیعت در ترکیه (DD) با همکاری انجمن حفاظت از پرندگان در بلغارستان (BSPB) و با کمک مالی اتحادیه اروپا برنامه‌ای برای حفاظت از جوجه کرکس ها و مسیر مهاجرت آنها اجرا کرد.

در چارچوب این برنامه به منظور بررسی روند افزایش جمعیت جوجه کرکس ها، کوچ پاییزی پرندگان شکاری در حومه محله ساری‌مازی در شهرستان جیحان استان آدانا به مدت یک ماه تحت مشاهده قرار گرفت.

براساس این بررسی ها، بیش از 800 قطعه جوجه کرکس از کشورهای اروپایی یا مناطق مختلف ترکیه عازم شهرستان چوکوراووای استان آدانا می شوند و از آنها نیز به آفریقا مهاجرت می کنند. 

در این بررسی ها همچنین مشاهده شده است که علاوه بر این جوجه کرکس ها، بیش از 100 هزار پرنده شکاری نظیر عقاب خال‌دار کوچک، عقاب مارخور پنجه‌کوتاه، شاهین، عقاب پَرپا و کورکور سیاه نیز برای مهاجرت به کشورهای آفریقایی از این مسیر استفاده می کنند.

وولن آرکومارف، یکی از مسئولان انجمن حفاظت از پرندگان در بلغارستان در گفتگو با خیرنگار آناتولی اعلام کرد: ترکیه یکی از مقاصد اغلب پرندگان مهاجر به شمار می رود. کرکس ها با دسته های بیشتر کوچ می کنند و به این دلیل شمارش دقیق پرندگان مهاجر در نوبهار و پاییز آسان‌تر است. ما هم کوچ آنها را در فصل پاییز تحت مشاهده قرار می دهیم.

وی همچنین با بیان اینکه جوجه کرکس ها طی 20 سال اخیر با خطر انقراض مواجه شده و شمار آنها در حال حاضر 54 درصد کاهش یافته است، گفت: خطوط انتقال برق با ولتاژ بالا و استفاده از سموم کشاوزی در مزارع در مسیر مهاجرت این پرندگان از اروپا به آفریقا، یک تهدید محسوب می شود.

 

 خبرگزاری آناتولیخبرهای مرتبط