آمریکا: نیروهای افغانی قادر به حفاظت از کشورشان نیستند

آمریکا با انتشار گزارشی اعلام کرد که نیروهای امنیتی افغانستان به ظرفیت لازم برای حفاظت کامل از کشورشان نرسیده اند.

آمریکا: نیروهای افغانی قادر به حفاظت از کشورشان نیستند

اداره بازرسی ویژه آمریکا در امور افغانستان طی انتشار گزارشی درباره امنیت در این کشور اعلام کرد که  نیروهای امنیتی افغانستان ظرفیت لازم برای حفاظت کامل از کشورشان را ندارند.

این اداره که در رابطه با کمک مالی آمریکا به مبلغ 115 میلیارد دلار که در سال  2002 توسط این کشور به افغانستان جهت بازسازی آن اهدا شد، بازرسی می کند، در گزارش خود با عنوان "لیست ریسکهای بالا" به مشکلاتی مانند کمبود امکانات، فساد مالی، قاچاق مواد مخدر و ناتوانی در مدیریت سیاسی و اقتصادی این کشور اشاره کرده است.

در این گزارش که اولین بار در سال 2014 منتشر شد، آمده است:" افغانستان به خاطر اینکه برای القاعده و گروه‌های تروریستی دیگر جای ایمنی نباشد نیاز به فضای امن و با ثباتی دارد. نیمی از کمک مالی آمریکا از سال 2002 تا کنون برای آموزش نیروهای امنیتی و دفاع ملی این کشور خرج شد. ولی این نیروهای هنوز هم به ظرفیت لازم برای حفاظ از کامل کشور نرسیده و در برابر شورشیان اراضی زیادی از دست داده اند."

در این گزارش همچنین آمده که ارتش افغانستان درحالی که در نوامبر سال 2015  بر روی 72 درصد از اراضی کشور کنترل داشت در اوت سال 2016  این میزان به 63 در صد کاهش یافته است.

گفته می شود نیروهای امنیتی افغانستان در زمینه‌های اطلاعاتی، هوانوردی و لجستیکی پیشرفتهایی کرده اند، ولی به رغم این، ضعفهای موجود، قدرت مبارزه با تروریسم را کاهش می دهد.

در این گزارش همچنین آمده که آمریکا از سال 2002 نزدیک به 64 میلیارد دلار به نیروهای امنیتی افغانستان کمک مالی کرده است.خبرهای مرتبط