تاثیرات بسیار منفی جنگ داخلی یمن بر میلیونها کودک یمنی

طبق تحقیقات یونیسف، حدود 1400 کودک یمنی از ماه مارس 2015 تا کنون در درگیری های این کشور کشته و بیش از 2140 کودک دیگر زخمی شدند.

تاثیرات بسیار منفی جنگ داخلی یمن بر میلیونها کودک یمنی

ميريچیل ريلانو نماینده صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل «یونیسف» در یمن امروز اعلام کرد: طبق تحقیقات این نهاد، حدود 1400 کودک یمنی از ماه مارس 2015 تا کنون در درگیری های این کشور کشته و بیش از 2140 کودک دیگر زخمی شدند.

وی با بیان اینکه احتمال بیشتر بودن تعداد این آمار وجود دارد گفت: حدود 2000 مدرسه به شکل کامل یا جزئی مورد حمله واقع شده است.

یونیسف همچنین طرف‌های درگیر را برای حمایت از کودکان فراخواند و خواست حملات به مدارس و ساختمان های آموزشی را متوقف کنند و باید به موضوع حقوق بشر پایبند باشند.

درگیری ها میان نیروهای دولتی یمن و نیروهای مقاومت مردمی با شبه نظامیان حوثی و طرفداران علی عبدالله صالح رئیس جمهور برکنار شده این کشور حدود 2 سال است که در استان های مختلف این کشور ادامه دارد.

سازمان بهداشت جهانی اواخر سال گذشته در گزارشی اعلام کرد که طی درگیری های یمن بیش از 7 هزار نفر کشته، بیش از 36 هزار نفر مجروح و بیش از 3 میلیون نفر در داخل این کشور آواره شده اند.

همچنین این درگیریها سبب شده تا یک میلون و 700 هزار کودک دچار سوء تغذیه شود و بیش از 7 میلیون کودک دیگر نیز به خدمات بهداشتی نیازمند بمانند. 

این در حالی است که جنگ داخلی یمن مانع از دسترسی بیش از به اب شرب تمییز و سالم شده است.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در 26 مارس 2015 برای مقابله با پیشروی شبه نظامیان حوثی و نیروهای طرفدار علی عبدالله صالح، رئیس جمهور برکنارشده یمن عملیاتی را به عنوان توفان قاطعیت آغاز کرد. در 21 آوریل این عملیات توسط ائتلاف مذکور مختومه اعلام و در همان روز عملیاتی دیگر به نام "بازگشت امید" آغاز شد.خبرهای مرتبط