افزایش تحرک تروریست‌های پ.ی.د/ پ.ک.ک در منبج سوریه

گروه تروریستی پ.ی.د/ پ.ک.ک برای جلوگیری از فشار نیروهای مسلح ترکیه بر عفرین اقدام به تدارک و تجمیع نیرو و تجهیزات در منبج کرده است.

افزایش تحرک تروریست‌های پ.ی.د/ پ.ک.ک در منبج سوریه

بنا بر اعلام منابع امنیتی در منبج سوریه٬ گروه تروریستی پ.ی.د/ پ.ک.ک برای جلوگیری از فشار نیروهای مسلح ترکیه بر عفرین اقدام به تدارک و تجمیع نیرو و تجهیزات در منبج کرده است.

این گروه تروریستی در شهر منبج که در غرب رودخانه فرات قرار دارد اقدام به تجمیع نیروی بزرگی کرده است. 

کاروانی متشکل از 400 وسیله نقلیه که وسایل نقلیه زرهی ارائه شده توسط ایالات متحده آمریکا نیز در بین آنها وجود دارد، به مرکز منبج رسیده است. وسایل نقلیه و گروهی از تروریست‌ها نیز بعدا به دو نقطه از این شهرستان اعزام شده اند.

قسمتی از تجمیع نیروها و تدارکات در شهر آریما و مزارع لبنانی واقع در نقطه مقابل خط جنوب شرقی منطقه عملیات سپر فرات است.

بخش دیگری از تجمع تروریست‌ها نیز در منطقه سیلو واقع در جنوب منبج در حال انجام است. گردآوری نیرو از طرف گروه تروریستی در کنار خط جبهه تروریست‌ها با رژیم اسد به صورت اعزام نیروهای تقویتی به عفرین ارزیابی می شود. با توجه به اینکه میان منبج و عفرین تماس مستقیمی وجود ندارد، ضروری است تا تروریستها از منطقه تحت کنترل رژیم اسد عبور کنند.

- تاثیر آمریکا در منبج

پ.ی.د/پ.ک.ک با پشتیبانی آمریکا در برابر گروه تروریستی داعش قادر به تسلط بر شهرستان منبج شده بود. مقامات واشنگتن به ترکیه تضمین داده اند که پ.ی.د/پ.ک.ک منبج را پس از اخراج کامل داعش از این شهرستان ترک خواهد کرد؛ اما به وعده خود عمل نکردند.

دولت آمریکا «نیروهای دموکراتیک سوریه» که به عنوان شاخه وابسته به گروه تروریستی پ.ی.د/پ.ک.ک و سرپوش گذاشتن بر فعالیت‌های آن تشکیل شده را به عنوان متحد خود می بیند و عناصر مسلح در منبج را اعضای نیروهای دموکراتیک سوریه توصیف می کند.

رژیم اسد در ماه ژوئیه سال 2012 کنترل منطقه عفرین را بدون درگیری به گروه تروریستی پ.ی.د/پ.ک.ک واگذار کرد. بخش مرکزی استان کیلیس و قسمت‌های مهمی از ختای در ترکیه به علت ارتفاع زیاد این منطقه از سطح دریا، در تیررس این گروه قرار دارند. پ.ی.د/پ.ک.ک طی سال‌ها برای نفود به خاک ترکیه از رشته‌کوه آمانوس در استان ختای استفاده می کند. به این دلیل که بتواند با عبور از شمال غربی سوریه به دریای مدیترانه دست یابد.

این گروه تروریستی می خواهد عفرین را تحت کنترل خود درآورد. حضور گروه تروریستی پ.ی.د/پ.ک.ک در عفرین برای مناطق اجرای عملیات سپر فرات و مناطق کاهش تنش در ادلب نیز تهدیدآمیز است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته طی بیانیه‌ای اعلام کرد: "نیروهای مسلح کشور موضوع غفرین و منبج را به پایان خواهند رساند. آمادگی و تدارکات لازم را انجام دادیم. عملیات هر لحظه ممکن است آغاز شود".

لازم به ذکر است که 65 درصد مرز بین ترکیه و سوریه تحت اشغال گروه تروریستی پ.ی.د/پ.ک.ک قرار دارد.خبرهای مرتبط